Selenča-
U prethodne tri godine Srbija je visokopozicionirana zemlja u svetu po izvozu sirkove metle. Samo u jednoj fabrici metli, proivodnja dostiže do 50.000 komada na mesečnom nivou. Što se tiče statističkih podataka, Srbija od izvoza metli godišnje zaradi preko 6 miliona evra, a taj broj neprestano raste, navode u Privrednoj komori Vojvodine.
Ova delatnost donosi visoki devizni priliv i održava dugogodišnju tradiciju proizvodnje industrijskog sirka i njegove prerade u tražene proizvode od prirodniih materijala.
![](https://naseselo.rs/wp-content/uploads/2020/03/selenca.jpg)
Ilustracija:freeimages.com
Izvoz metli je jedan od najtraženijih naših izvoznih artikala. Najviše metli i četki proizvode zanatlije u Selenči i Bačkom Petrovcu i Kanjiži. Jednog od njih ekipa RTV je posetila u Selenči.
U prethodne tri godine iz Srbije je izvezeno metli i četki u vrednosti 30 miliona evra, pokazuju podaci Svetske trgovinske organizacije. U Evropi smo glavni proizvođači i izvoznici isključivo sirkove metle, a u svetskom rangu, Srbija je četvrta, tvrde za RTV u Privrednoj komori Vojvodine. Metla sirkovača ima odličan rejting na evropskom tržištu, kaže Štefan Daniček iz Selenče, koji je već petnaest godina izvoznik. Njegovo preduzeće proizvodi do 350.000 sirkovih metli godfišnje i većinu plasra na strano tržište.
“Trenutno ne možemo napraviti koliko se traži metla, samo je cena problem, jer mi nismo složni proizvođači. Ima konkurencije i većinom je to zdrava konkurencija. Da smo složni mogli bi podići cenu i mislim da bi bilo bolje. Ova metla u Evropskoj uniji košta oko 5 evra, a kod nas od 1,50 do 2 evra, a mogla bi biti veća”, kaže Štefan.
![](https://naseselo.rs/wp-content/uploads/2020/03/selenca-tabla.jpg)
Italija, Nemačka, Mađarska, Švajcarska i Francuska, najviše uvoze srpske metle, navode u Republičkom zavodu za statistiku. Prema izveštaju (međunarodne statistike) “Trend Economy”, prodaja ove robe iz Srbije porasla je za 17,3 odsto u odnosu na 2017. g. Strana tržišta traže metle “Mejd in Srbija”, pa bi te mogućnosti trebalo još više iskoristiti.
“Država je ključ koji može pomoći, kao što se kod komšija u mađarskoj ova delatnost pomaže. Oni stimulištu proizvodnju sa 150 evra po hektaru. Mislim da bi to kod nas bilo dovoljno da se pospeši i nastavi ova proizvodnja”, izjavio je Dragan Stevanović, koordinator za poljoprivredu u Regionalnoj privrednoj komori Sombor.
Problem je nedostatak sirovine – sirka metlaša, koji izvoznik Daniček seje na 80 hektara. Proizvodnju za sada neće širiti, iako radnika trenutno ima dovoljno.
“Završila sam srednju medicinsku školu i ovde radim pet godina. Posao jeste malo tećžak, ali je ekipa dobra i sve bude lakše. Zadovoljni smo sa platama i gazdom”, veli Sandra Tintor radnica u pogonu za proizvodnju sirkovih metli.
Metle proizvođača iz Selenče pripadju najznačajnijim domaćim izvoznicima ovog tipa robe iz Srbije. Dnevno proizvedu 1.000 metli i zapošljavaju 20 radnika.
U privrednoj komori Vojvodine dodaju da Republički zavod za statistiku poslednje podatke o površinama pod sirkom ima od 2013.godine. Prema tim podacima ukupno u Republici Srbiji je bilo 2.153 ha, a od toga u AP Vojvodini 1.895 ha pod sirkom. Prema podacima Instituta za ratarstvo i povrtarstvo na osnovu prodatog semena procena je da su površine pod sirkom za zrno za prošlu 2019. godinu bile 212 ha. Kod sirka metlaša seme je prodato za 102 ha, a prema njihovoj proceni uz nedeklarisano seme i seme nabavljeno iz inostranstva procena je da je ukupno je posejano 184 ha.
![](https://naseselo.rs/wp-content/uploads/2020/03/selenca-metle.jpg)
Pored toga što smo prvi po sirkovoj metli, na Starom kontinentu Srbija spada među 20 top zemlja po ukupnom izvozu svih vrsta četkarskih i metlarskih proizvoda, uključujući četke koje čine delove mašina, uređaja ili vozila, ručne i mehaničke čistačice poda, nemotorizirane četke uz one od prirodnih materijala, dok smo u prvih 40 na svetu kada je reč o ukupnom izvozu svih ovih robnih artikala zajedno, pokazuju podaci koje je RTV-u dostavila WTO – “Svetska trgovinska organizacija”.