Pčele i njihov značaj na čovečanstvo

Pčele su izuzetno važne za životnu sredinu. Zahvaljujući njima stotine biljnih vrsta se oprašuju i nastavljaju svoje postojanje.

Nije slučajno što su pčele najkorisniji insekti jer su odgovorne za 80% oprašivanja planete, uključujući 91 od 100 najpopularnijih biljnih namirnica koje hrane 90% svetske populacije.

Oslanjaju se na “usluge” pčela. Bez pčela, naš jelovnik će biti siromašan. Izgubili bismo voće i povrće kao što su: jabuke, mango, breskve, kivi, šljive, kajsije, jagode, trešnje, avokado, kafa, proizvodi od suncokreta, luk, šargarepa, orasi i mnoge druge.

Svaki treći zalogaj hrane imamo na stolu, zahvaljujući pčelama. Važno je reći da pčele nisu jedini oprašivači, ali su najefikasniji.

Pčela je jedini insekt koji proizvodi hranu za ljude. Od poznatih 20.000od vrsta pčela u svetu, samo 11 vrsta sakuplja i skladišti med, a od toga 4 vrste uzgajaju ljudi.

Osim toga, med je jedina hrana koja sadrži antioksidans pinocembrin, koji je povezan s poboljšanom funkcijom mozga.

Sakuplja i skladišti jednu od najkorisnijih superhrana na svetu – pčelinji polen.

Pčele imaju 170 receptora za miris. Njuh im je toliko precizan da mogu razlikovati stotine cvetnih vrsta jedna od druge i s nekoliko metara udaljenosti odrediti ima li cvet polen ili nektar.

Na glavi imaju dva velika složena i tri jednostavna oka. Složene oči pčela radilica sastoje se od 4-5000 odvojene oči – ommatidi. Jednostavne oči pčela imaju pomoćne funkcije u svom vidu, samo pomažu opštoj osetljivosti na svetlo složenih očiju.

Pčela ima 4 krila koja se kreću otprilike 11.400 puta u minuti. Specifično brujanje pčela proizvodi se kretanjem njihovih krila.

Kada leti bez tereta, pčela razvija brzinu do 65 km/h. Kada je opterećen, brzina leta je do 25 km/h.

,,Ako pčele nestanu, čovečanstvo može preživeti samo 4 godine nakon toga”

Albert Einstein

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *