Hrana za budućnost – vizija Srbije, regiona i Jugoistočne Evrope

U periodu od 2. do 4. februara, u hotelu “Grand”na Kopaoniku, održaće se 11. međunarodna naučno-agrobiznis konferencija – MAK 2024. Ovogodišnja konferencija organizovaće se pod nazivom “Hrana za budućnost – vizija Srbije, regiona i Jugoistočne Evrope”.

Po rečima organizatora i učesnika, koji su krajem decembra 2023. najavili konferenciju u Privrednoj komori Srbije, ovogodišnji naziv MAK 2024. je odabran s razlogom, zato što su proizvodnja hrane i prehrambena industrija strateški veoma značajni, kako za Srbiju tako i ceo region, kao i za Jugoistočnu Evropu. Ovo se potvrđuje iz dana u dan na geopolitičkoj sceni, a kada se govori o temi hrane za budućnost, odnosno kako je obezbediti, nameću se i sve češće klimatske promene, koje ostavljaju dubok trag u proizvodnji.

Takođe, pitanje je i kako proizvesti hranu na bezbedan način i omogućiti zdravstveno bezbedan proizvod. U ovom segmentu i proizvodnja organske hrane može odigrati značajnu ulogu. Nezaobilazni segment o kom će se govoriti na konferenciji jeste i obezbeđenje tržišta za plasman hrane.

Održavanje konferencije ima za cilj da se sagleda uloga nauke i primena naučnih rezultata u praksi, perspektive socioekonomskog razvoja,sadašnje i potencijalne strukturne promene, potrebne investicije za razvoj nauke, infrastukture u poljoprivredi, prehrambenoj ndustriji, razvoj inovativnih modela udruživanja i funkcije seoskog razvoja.

 Nazaobilazno je uočiti i poziciju razvoja turizma, proizvodnje zdravstveno bezbedne hrane i očuvanje životne sredine, kao i jačanje energetske efikasnosti u Srbiji. Takođe, razvoj koncepta marketinga i naučnotehničke i kulturne saradnje sa većom konkurentskom ulogom Srbije u regionu i Evropskoj uniji, i ostvarivanje većeg BDP-a u ovim oblastima.  Nove dileme, nova naučna i praktična rešenja, holistički pristup i ideje kroz dijalog svih zainteresovanih su misija sada već tradicionale konferencije MAK.

Organizator skupa je Naučno-poslovni centar World, partner u okviru mnogih evropskih projekata, u saradnji sa Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd, Poljoprivrednim fakultetom u Lešku, Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Poljoprivrednim fakultetom Dikle, Univerziteta iz Turske, Centrom za istraživanje, nauku, edukaciju i posredovanje, Visokom zdravstvenom sanitarnom školom strukovnih studija, Udruženja za razvoj poljoprivrede i zaštite životne sredine kroz istraživanje,obrazovanje i održavanje biodiverziteta “Život”,Kumanovo, Mikološko-gljivarskim savezom Srbije, SLAFF group – Ljubljana i Fractal group – Beograd.

Konferencija će se organizovati i uz podršku Kabineta ministra bez portfelja, zaduženog za koordinaciju aktivnosti i mera u oblastima odnosa s dijasporom, Republike Srbije, Ministarstva nauke,tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, Grada Kraljeva,Privredne komore Srbije, Kinološkog saveza Republike Srbije i ”Nikom auta” iz Kragujevca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *