Zimska škola za poljoprivrednike u Vrnjačkoj Banji

Komisija za poljoprivredu Opštine Vrnjačka Banja u okviru Zimske škole poljoprivrede, upriličila je predavanje i prezentaciju na temu „Proizvodnja lekovitog bilja“, kao dopunska delatnost ili vodeće opredeljenje za mala poljoprivredna gazdinstva u Srbiji. Predavanja u okviru Zimske škole poljoprivrede tradicionalno održavaju više od deset godina ističu ponosno organizatori

Predsednik Komisije za poljoprivredu Opštine Vrnjačka Banja, Žarko Marković,

 ,, Želja Komisije za poljoprivredu Opštine Vrnjačka Banja je da redovno uvodi inovacije i time pospeši rad naših poljoprivrednih gazdinstava. Ovog puta tema je lekovito bilje, i koje sve mogućnosti postoje kako bi gazdinstva na našim prostorima koja nisu velika napravila dodatni izvor prihoda. Pokušaćemo da našim proizvođačima i gazdinstvima ukažemo na značaj i mogućnosti organizovanja jedne takve proizvodnje. Na predavanju prisustvuju različite starosne kategorije i naročito bih se pohvalio studentima smera Gastronomije sa Fakulteta za hotelijerstvo i turizam. Ovo je jedna serija predavanja koja započinje danas sa lekovitim biljem, a u toku zimskih meseci prilagodićemo teme u odnosu na interesovanja poljoprivrednih gazdinstava. Kada dođe sezona, možda ponovimo istu priču kako bi se bolje organizovali oko samog otkupa, ali i pravljenja ogleda na jednom gazdinstvu u Stanišincima, rekao je Žarko Marković.

  Prof. dr Dragoja Radanović, naučni savetnik, koji više od 25 godina radi na Institutu za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ na poslovima gajenja i uvođenja u gajenje lekovitog bilja, tokom svog predavanja predočio je sve važnosti iz ove oblasti ističući I podatak da smo nekada bili veliki izvoznici upravo biljaka iz prirode.

 ,, To je jedna velika grupa i kultura koja sadrži veoma raznolike biljke i zbog toga je proizvodnja dosta različita i složena. Potrebno je da svako ko se upušta u proizvodnju prođe određenu eduakciju, upozna specifičnosti svake vrste i onda u skladu sa tržišnim zahtevima i sa svojim poslovnim mogućnostima kakve ima u okviru svog gazdinstva krene u taj posao. Ukoliko dođe do određenih problema, struka je tu da pomogne, imajući u vidu da raspolaže sa saznanjima o biljkama i može da pruži uputstva koja su dosta kompetentna. Održaću predavanje sa jednog šireg aspekta kako bi auditorijum generalno upoznao sa lekovitim biljem i specifičnostima gajenja te vrste kultura koja se po mnogo tome razlikuje u odnosu na klasične ratarske, voćarske i bobičaste kulture. Nadam se da je ovo jedno od prvih predavanja na ovu temu u ovom kraju koji ima dosta potencijala. Poseduje i ravnice, a raspolaže i sa brdskim planinskim predelom gde može da se pokrije širok spektar kultura, rekao je prof. dr Dragoja Radanović.

Prezentaciju proizvodnog programa i mogućnosti otkupa lekovitog bilja izneli su predstavniciNebojša Stanojević  firme „Adonis“ iz Soko Banje, poznati proizvođači čajeva i otkupljivači lekovitog bilja.Ono što su predavači istakli da čak I sa malih površina može biti solidan dohodak za jednu porodicu, što je svakako bio motiv dolaska I interesovanja poljoprivrednika sa područja Vrnjačke Banje. S.C. VIDEOhttps://www.youtube.com/watch?v=pkSBTJULV_Q

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *