Stočari čekaju dozvole za izvoz jaganjaca

Na domaćem tržištu žive stoke u Potisju, južnom Banatu, delu Šumadije, Pešteru, Sjenici, Novom Pazaru ima trenutno oko 30.000 jaganjaca spremno za inoprodaju, za koju se dugo čekaju dozvole. U Upravi za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede, vodoprvrede i šumarstva rečeno je „Dnevniku“ da bi izvoz mogao uskoro da krene pošto su otkolonjene prepereke.

Uslovi za izvoz podležu veterinarsko-sanitarnoj kontroli na državnim granicama, uređeni su propisima koji su na snazi u državama izvoza. Usled pojave zarazne bolesti boginje ovaca i koza, Albanija je zabranila uvoz ovih životinja na svoju teritoriju. Ali, kako je epizootiološka situacija po pitanju ove zarazne bolesti sada povoljna, jer je bolest zvanično odjavljena, očekuje se ponovno odobrenje izvoza.

Isti slučaj bio je i sa Crnom Gorom. Uprava za veterinu je krajem decembra poslala zvaničnu molbu nadležnom organu u Crnoj Gori za ponovno odobrenja izvoza. Uz molbu je dostavljen i izveštaj da je zarazna bolest boginje ovaca i koza, koja je dijagnostikovana na tri seoska gazdinstva u Srbiji (Raški upravni okrug, naselja Beoci i Brvenica), u potpunosti suzbijena i odjavljena na teritoriji Republike Srbije. Odgovor se očekuje.

Što se tiče izvoza u Izrael, ta država je u julu 2025. godine privremeno obustavila uvoz ovih kategorija životinja uz dostavljanje tehničkih primedbi koje se odnose na proceduru izvoza. Uprava za veterinu je u avgustu dostavila traženu dokumentaciju i izveštaj o preduzetim merama u cilju otklanjanja tehničkih neusaglašenosti. Krajem decembra je poslat novi zahtev za nastavak izvoza i očekuje se odgovor izraelske strane. Po rečima stočara Čabe Boršoša iz Andirijana kod Kanjiže, stočarima je sada najsigurniji izvoz za Izrael jer inokupci iz Crne Gore i Albanije mogu da otkažu porudžbine pošto su prošli Nova godina i Božić, kada se jagnjetina najviše traži.

− Kilogram žive vage jaganjaca za Izrael trenutno je 5,5 evra, što je odlična cena, ali dobru zaradu može da nam pokvari težina jagnjadi. Pošto dugo čekamo izvozne dozvole, jagnjad od 30 do 40 kilograma dobijaju na težini i prelaze u drugu klasu, čije meso je jeftinije u odnosu na prvu − kazao je Boršoš.

Po njegovim rečima, na domaćem tržištu vlada slaba potražnja za jagnjetinom, osim što je povremeno traže veliki trgovački lanci, po cenama koje nisu tržišne. Plaćaju svega 360 dinara kilogram, odnosno 3,1 evro. S.C.Izvor: Dnevnik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *