Rast cena na berzi, kukuruz dostigao 32 dinara bez PDV

Na Produktnoj berzi, ove nedelje, zabeležen je rast cena svih primarnih poljoprivrednih proizvoda. Kao i tokom prethodnih nedelja, u trgovanju je najviše bio zastupljen kukuruz. Ukupno je prometovano 5.950 tona robe, finansijske vrednosti 213.510.000,00 dinara.

Povećana aktivnost na tržištu kukuruza bila je prisutna tokom cele sedmice. Berzanski ugovori za kukuruz su početkom nedelje zaključivani u cenovnom rasponu od 30,80 din/kg bez PDV-a, da bi usled rasta, cena dostigla nivo od 32,00 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosi 31,75 din/kg bez PDV-a, što je rast od 2,96%.

I tokom ove nedelje, na tržištu pšenice, u fokusu je bio otkup Republičke direkcije za robne rezerve. Do sada je prijavljeno oko 93.000 tona ove žitarice. Iako je žetva pri kraju, na berzanskom tržištu, kao i tokom prethodne nedelje, nije došlo do realizacije većeg obima, usled izostajanja ponude većih količina.Tražnja je konstantno bila na nižem cenovnom nivou u odnosu na ponudu.

Pšenica sa 14% proteina se trgovala po jedinstvenoj ceni od 36,00 din/kg bez PDV-a, što ujedno predstavlja i ponder cenu. U odnosu na prethodnu nedelju, zabeležen je rast od 4,35%. Na paritetu CPT, berzanski ugovor je zaključen po ceni od 34,90 din/kg bez PDV-a, za pšenicu sa 11% proteina.

Soja je nedelju započela veoma mirno, te nije bilo izraženog interesovanja ni za kupovinom, a ni za prodajom ove uljarice. Od sredine nedelje dolazi do veće aktivnosti i rasta cena. Sojom se trgovalo po jedinstvenoj ceni od 71,00 din/kg bez PDV-a, bez obračuna kvaliteta, što u odnosu na prošlu nedelju predstavlja rast od 4,03%. Krajem nedelje dolazi do smanjenja interesovanja kupaca za kupovinom ove uljarice i izostanka soje iz berzanskog trgovanja.

Stočnim ječmom se trgovalo u cenovnom rasponu od 30,80 do 31,00 din/kg bez PDV-a. U odnosu na prethodnu nedelju, cena ove kulture beleži pad od 4,82%.

Uljana repica izostala je iz trgovanja u nedelji za nama. Povećana ponuda ove uljarice, kretala se u cenovnom rasponu od 630,00 do 640,00 €/t, međutim na strani tražnje nije bilo upita.

Ruska pšenica sa cenom u padu

Izvozne cene ruske pšenice pale su prošle nedelje pod pritiskom novog useva, slabije rublje i nižeg izvoznog poreza, rekli su analitičari.Sankcijama pogođena Rusija je 1. jula naglo smanjila poreze na izvoz žitarica kako bi podržala isporuke u marketinškoj sezoni jul-jun, prenosi Rojters.

Cene novog useva pšenice sa 12,5% sadržaja proteina i za snabdevanje iz crnomorskih luka pale su za 17 dolara na 358 dolara po toni besplatno na brodu (FOB) krajem prošle nedelje, saopštila je konsultantska kuća IKAR za poljoprivredu.

Sovecon, druga konsultantska kuća, saopštila je da su cene pšenice za snabdevanje u julu i avgustu bile 365-370 dolara po toni u odnosu na 375-385 dolara pre nedelju dana.Rusija je prošle nedelje izvezla 340.000 tona žitarica, u poređenju sa 250.000 tona nedelju dana ranije, rekao je Sovekon, pozivajući se na podatke iz luka.

Cene pšenice na domaćem tržištu porasle su zbog veće potražnje izvoznika, rekao je Sovekon.Neki strani trgovci počeli su da vrše dodatne provere farmera, verovatno da bi izbegli kupovinu žitarica iz Ukrajine, dodaje se.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *