Poljoprivrednici ne koriste pesticide na pravi način

Rezultati istraživanja ponašanja korisnika sredstava za zaštitu bilja u Republici Srbiji pokazali su da poljoprivrednici u Srbiji često ne koriste sredstva za zaštitu bilja na pravi način i da je neophodna edukacija kako bi se za tržište obezbedili zdravstveno ispravni proizvodi.

Ovi i drugi zaključci predstavljeni su na panelu “Sredstva za zaštitu bilja u Srbiji i kako ih (zlo)upotrebljavamo?” u organizaciji Fondacije Ana i Vlade Divac uz podršku Privredne komore Srbije.

-U poljoprivredi je najvažniji stručni nadzor kada je u pitanju korišćenje herbicida i pesticida. Pod time se podrazumevaju besplatni stručni saveti koje poljoprivredni proizvođači mogu dobiti od zaštitara koji su zaposleni u Poljoprivrednim savetodavnim stručnom službama širom Srbije kada je reč o Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.  Ono što je takođe važno i na šta treba obratiti pažnju je i zaštita životne sredine. U tom smislu treba biti obazriv prilikom odlaganja ambalaže korišćenih pesticida i herbicida kako se ne bi narušila flora i fauna”, naglašava Aleksandar Bogićević, pomoćnik ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

-Privredna komora Srbije je posvećena razvoju poljoprivredne proizvodnje i prerade hrane koje su jedan od najvažnijih ekonomskih potencijala Srbije. Istraživanje koje smo predstavili je značajno jer daje sliku o tome kako naši poljoprivrednici koriste sredstva za zaštitu bilja što predstavlja osnovu za dalje aktivnosti u ovoj oblasti. Korišćenje sredstava za zaštitu bilja je izuzetno važan deo biljne proizvodnje i utiče i na kvalitet i količinu prinosa, ali i na zdravlje proizvoda, a time i svih potrošača. Veoma je važno da se u Srbiji unapredi znanje poljoprivrednika kako bi ova sredstva koristili racionalno i u skladu sa propisima i za to je potrebno da im se pruže podrška i edukacija kako bi unapredili svoja znanja i prakse“, istakao je Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije.

Fondacija Divac je dala značajan doprinos razvoju privrede u Srbiji. Do sada je kroz različite projekte podržano 1200 poljoprivrednih gazdinstava i 150 preduzetnika sa više od 2 miliona evra na različite načine – putem nabavke opreme neophodne za početak proizvodnje ili uvođenje inovacija u proizvodnji kao i za različite edukacije i obuke.

-U 2021. godini Fondacija Divac podržala je više od 100 porodičnih poljoprivrednih gazdinstava sa više od 22 miliona dinara. Fondacija je u proteklih deset godina direktno pomogla više od 4.000 ljudi na selu. Do sada su realizovani projekti u 25 lokalnih samouprava, a sa nekima od njih su kreirani višegodišnji projekti i modeli podrške za lokalne proizvođače u skladu sa lokalnim potrebama i potencijalima. Posebna pažnja pridaje se mladima u poljoprivredi, ženama na selu, kao i najugroženijim ciljnim grupama. Povezivanje malih proizvođača i fokus na preradu hrane su planovi za budući razvoj. Ovim istraživanjem hteli smo da pružimo doprinos oblasti koja je od velikog značaja za sve poljoprivredne proizvođače i potrošače, naglasila je Ana Košel direktorka Fondacije Ana i Vlade Divac.

Istraživanje ponašanja korisnika sredstava za zaštitu bilja u Republici Srbiji sprovedeno je u maju 2021. godine. U istraživanju koje su anketari sproveli u 116 opština u našoj zemlji  učestvovalo je više od 1.000 poljoprirvednika širom Srbije sa ciljem da se stekne uvid u to kako mali farmeri koriste ova sredstva, te da se dođe do preporuka kako se ova oblast može unaprediti.

-Ključni nalaz našeg istraživanja je da naši poljoprivrednici često ne koriste sredstva za zaštitu bilja na pravi način, da ne koriste sredstva za ličnu zaštitu tokom prskanja i da mnogi od njih ne vide potrebu za edukacijom u ovoj oblasti. Tehnologije se menjaju, kao i zahtevi tržišta, i važno je da podržimo naše poljoprirvednike da unaprede svoja znanja i za tržište obezbede zdravstveno ispravne proizvode“, zaključio je dr Goran Malidža sa Institut za ratarstvo i povrtrstvo iz Novog Sada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *