Poljoprivredna rešenja na Konferenciji ,,Grou up,,

Najveća regionalna agrobiznis Konferencija „GROW UP – snaga zemlje“ okupila je na jednom mestu najrelevantnije eksperte, institucije, predstavnike vlada iz zemlje i regiona, vlasnike gazdinstava, stejkholdere, stručnu javnost u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.

Jedinstvena debata koju organizuju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Privredna komora Srbije, biće organizovana 31. maja i 1. juna 2023. godine u hotelu „Gorski & Spa“ na Kopaoniku. Više od 40 stručnjaka iz zemlje i regiona govorilo je tokom dva dana na pet panela, a više od 300 prisutnih imalo je priliku da čuje i poruke eksperata iz sveta.

Prvog dana konferencije prisutnima će se obratiti Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, Mihajlo Jovanović, ministar za informisanje i telekomunikacije, kao i Tanja Miščević, ministarka za EU integracije. Specijalni gost prvog dana bila je i Nabil Gangi, zamenik regionalnog predstavnika FAO za Evropu i Centralnu Aziju.

Na konferenciji „Grow Up – snaga zemlje“ otvorena su najznačajnija pitanja, ali i ponuđeni odgovori i rešenja. Gde je Srbija u poređenju sa regionom i svetom, koliko je digitalizacija poljoprivrede potreba, a koliko šansa, koja je uloga IPARD fondova i kako sve finansirati poljoprivredu, ali i koliki je zapravo značaj lanaca snadbevanja i regionalne povezanosti za ekonomiju, saznaćemo iz izlaganja brojnih stručnjaka i direktnih učesnika iz Srbije, regiona i Evrope.

Posebna tema, uticaj klimatskih promena, odnosno stanje koje je već neko vreme značajno globalno pitanje, a na ovu temu svoje viđenje daće specijalni gost Nabil Gangi, zamenik regionalnog predstavnika za Evropu i Centralnu Aziju u organizacji FAO.

Ovim projektom ističe se značaj poljoprivrede kao najvažnije privredne grane i stuba privrednog razvoja Srbije u godini kada je država izdvojila rekordnu sumu za razvoj ove oblasti.

Dekan Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, Dušan Živković, rekao je da se domaći mali proizvođači suočavaju sa mnogobrojnim problemima i da teško funkcionišu, te je bitno da se uključe u lance snabdevanja kako bi bolje funkcionisali.

,, U Srbiji su prisutni mali proizvođači i to je naša realnost. Mi moramo da se suočimo sa njome da bismo pokušali da se prilagodimo i da rešavamo probleme.Danas kada sistem snabdevanja teži globalnim okvirima, njih moramo približiti i omogućiti im da se uključe u tokove, inače će nam u budućnosti biti izgubljeni“.

On je objasnio da mali proizvođači još imaju potencijal, ali da će nestajati ako nešto ne učinimo i da su mali proizvođači naša realnost.

,, Zajedno smo sa kompanijom Delez učinili nekoliko koraka koji su relativno jednostavni, a doprineli su da se uključi 100 malih kooperanata u jedan sistem kako bi bili ravnopravni. Takav iskorak može da pruži model i uputstvo ostalima kako bi počeli da primenjuju modele kojih je mnogo. Poljoprivreda nema opciju osim da pokuša da ih uključi u lance snabdevanja, i po meni, nema razloga da to ne uspe ,,– istakao je dekan Poljoprivrednog fakulteta.

On je ocenio da je agrobiznis konferencija na Kopaoniku imala dobar efekat. Tematski je poklopila žiže koje su nam trenutno aktuelne. Govorilo se o IPARDU, problemima malih proizvođača i lancima snabdevanja, što govori da se otvara priča koja predstavlja veliku šansu za Srbiju.

Drugog dana agrobiznis konferencije „Grow up – snaga zemlje“, u oviru druge panel diskusije bilo je reči o upravljanju lancima snabdevanja, o tome kako je moguće povezati male poljoprivrednike sa velikim izvoznicima i lancima snabdevanja.

Direkto „Al Dahre“ Dušan Radičević poslao je poruku da moramo da se pomirimo sa činjenicom da mala zasadne površine, kao i mali broj grla u gazdistvima, ne mogu obezbediti ekonomsku egzistenciju. Mora se raditi na ukrupnjavaju, spajanju resursa, kako bi bilo veće dobiti, ocenio je on.

U okviru drugog dana agrobiznis konferencije „Grow up – snaga zemlje“, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković i ministar poljoprivrede Severne Makedonije Ljupčo Nikolovski, učestvovali su u panel diskusiji o regionalnoj povezanosti.

Ministarka Tanasković je rekla da je Srbija neto izvoznik poljoprivrednih proizvoda.Inicijativa Otvoreni Balkan je pokazala koliko je bitna i koliko znači svima, rekla je ministarka i dodala da ona na nju gleda kao na pripremu za ulazak u EU.

,,Bitna činjenica je da smo u prethodnom periodu pre svega bili izvoznik sirovina, dok sada sistemski radimo na tome da pređemo na izvoz uz dodatu vrednost gotovih proizvoda. Samo tri članice koje su u ovoj inicijativi su u prethodno periodu uštedele više od 30 miliona sati zbog sporazuma slobodnom kretanju. Procena Svetske banke kaže da je ušteda od inicijative Otvoreni Balkan oko tri milijarde evra, od čega je polovina vezana za Srbiju – objasnila je Tanaskovićeva.

Ministarka je istakla da je potrebno da poštujemo i primenjujemo evropsku legislativu.Ona smatra da je regionalno udruživanje značajno, a da prisustvo kolege iz Severne Makedonije to i potvrđuje. Kako je istakla, poljoprivreda ne može da funkcioniše bez ozbiljne institucionalne kontrole, bez instituta i fakulteta.

,,U prethodnom periodu smo iznosili probleme kako bi uspeli da ih zajednički sa proizvođačima rešimo. Dosta energije i sredstava odlazi u tom smeru. Intenzivno radimo na tome da sistemski pravilno rasporedimo sredstva koja su nikad veća u poljoprivrednom sektoru.Trenutno radimo, na usaglašavanju i potpisivanju 36 novih sporazuma za izvoz prehrambenih proizvoda. Za ovu godinu smo zadali visoke ciljeve što se tiče onoga što država treba da uradi na putu usaglašavanja sa EU,, istakla je ministarka

Nikolovski je rekao da je Severna Makedonija fokusirana na prerađivačku industriju i na finalne proizvode.Severna Makedona izvozi vino na godišnjem nivou u vrednosti od 70 miliona evra.Kako je naveo, 2020. godina je bila rekordna u trgovinskoj razmeni.

,,Skraćene su procedure čekanja na graničnim prelazima, a takođe je velika stvar je i priznavanje zelenih sertifikata i analiza. Od januara 2023. godine fokusirali smo se na digitalizaciju. U ovoj godini imamo sedam novih programa kojima podržavamo poljoprivrednike,, rekao je on.

Panel „Regionalna povezanost kao mogućnost razvoja“, ima za cilj da ponudi odgovore na pitanja o ulozi domaće poljoprivrede u regionu i mogućnostima za zajedničko nastupanje zemalja regiona na tržištu EU. Organizatori regionalne agrobiznis konferencije na Kopaoniku su Ministarstvo poljoprivrede i Privredna komora Srbije. S.C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *