Nova platforma za mlade poljoprivrednike

 Mladi poljoprivrednici u Srbiji prvi put imaju priliku da na jednom mestu, na jedinstvenoj platformi Podsticaji u poljoprivredi, izrađenoj prema njihovim interesovanjima i potrebama, nađu sve informacije o podršci koju mogu dobiti iz budžeta lokalnih samouprava. U samo par klikova, na istom mestu, mogu da se informišu i o drugim oblicima davanja i svim dostupnim izvorima finansiranja, ne samo na lokalnom već i na nacionalnom nivou, kao i o finansijskoj pomoći iz evropskih fondova.

Platformu su pokrenuli udruženje Mladi poljoprivrednici Srbije i Centar za održivu poljoprivredu i ruralni razvoj/Agronews u okviru projekta “Osnaživanje mladih poljoprivrednika za korišćenje lokalnih podsticaja u poljoprivredi”.

”Ovo je odgovor na potrebu mladih poljoprivrednika da budu pouzdano i pravovremeno informisani o javnim pozivima koje raspisuju lokalne samouprave. Kada je o podsticajima reč, na platformi se mogu naći sve informacije o podršci njihovim investicijama iz državnog budžeta, budžeta AP Vojvodine i Grada Beograda. Kao posebni izvori finansiranja izdvojeni su IPARD program i Projekat konkurentne poljoprivrede Srbije, takozvani projekat Svetske banke”, objašnjava koordinator projekta “Osnaživanje mladih poljoprivrednika za korišćenje lokalnih podsticaja u poljoprivredi” Oliver Aleksić.

Platforma daje pregled svih lokalnih samouprava u Srbiji, a naznačeno je koje imaju programe podrške poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja, a koje ne. Zainteresovani će moći da za svaku lokalnu samoupravu pogledaju i preuzmu programe podrške za 2023. i prethodne dve godine, kao i javne pozive, konkursnu dokumentaciju, izveštaje o sprovođenju mera i izveštaje o korišćenju poljoprivrednog zemljišta.

Na platformi mladi poljoprivrednici mogu da se informišu i o aktivnostima, projektima i podršci i kroz fondove, kakvi su Pokrajinski fond za razvoj poljoprivrede i Fondacija Divac.

”Recimo, Fondacija Divac je prepoznala značaj poljoprivrednih stručnih škola za razvoj ruralnih sredina, a i naše aktivnosti su u velikoj meri usmerene ka osnaživanju i informisanju učenika poljoprivrednih i veterinarskih škola. Inače, uz informativni, platforma koju smo pokrenuli ima i edukativni karakter pa tako recimo, u odeljku “Baza znanja” predstavljamo primere dobre prakse sa terena i primere uspešnih investicija. Jako je važno da mladi poljoprivrednici budu edukovani, da umeju da rastumače javne pozive, da iščitaju i razumeju pravilnike, da poznaju zakonodavni okvir kada je o podsticajima u poljoprivredi reč”, kaže Aleksić.

Sve u svemu, tim Mladih poljoprivrednika Srbije objavljivaće blagovremeno sve lokalne javne pozive i zainteresovani će moći vrlo lako da pronađu predloge programa, konkurse i izveštaje o sprovedenim programima poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja, za gradove i opštine koje sprovode ovakve programe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *