Ministarstvo poljoprivrede odobrilo SPOS-u projekat obuke predsednika pčelarskih udruženja vredan 800.000 dinara

Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) našao se među 50 udruženja koja su dobila sredstva Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za podršku projektima za razvoj poljoprivrede i ruralnih područja u 2020. godini.

Naime, SPOS je konkurisao sa projektom unapređenja Standarda kvaliteta “Dobra pčelarska praksa”, po kome će se obaviti obuka svih predsednika udruženja u sali Pogona za prikupljanje i plasman meda pčelara SPOS-a “Naš med” doo u Rači, navodi se na sajtu SPOS-a.

Još 2015. godine Savez pčelarskih organizacija Srbije je kroz projekat “Reka meda” izradio sopstveni standard kvaliteta “Dobra pčelarska praksa” i on se od te godine primenjuje. Standard kvaliteta je prvi i jedini standard kvaliteta na području Srbije koji je osnovan od strane jednog udruženja.

– Svrha standarda je primena adekvatnog stručnog rada sa pčelama od strane pčelara, koji se prati od strane SPOS-a i izložen je u potpunosti uvidu javnosti, kako bi potrošači koji kupe med iz standarda bili sigurni da je pčelar preduzeo sve neophodne mere kako bi zaštitio bezbednost proizvoda i sprečio svako moguće zagađenje, hemijsko, biološko ili fizičko. Tako se proizvodu daje dodatna vrednost i stvara se sigurnost kod potrošača da su kupili zaista vrhunski i visokovredan proizvod – navode iz SPOS-a.

Do sada je standardu pristupilo 1.162 pčelara, a iz SPOS-a poručuju da je neophodno nastaviti sa promocijom standarda i daljom edukacijom ljudi koji ga sprovode i kontrolišu, kako bi na što bolji način preneli stečena znanja pčelarima na terenu i animirali ih da uđu u standard kvaliteta.

– Standard ima još jednu važnu misiju, a to je da ponudi tržištu med vrhunskog kvaliteta i bezbednosti, praćenog apsolutnom vidljivošću, i bude zdrava konkurencija ogromnom procentu falsifikovanog meda na srpskom tržištu, te na taj način pomogne državi da suzbije ovu negativnu pojavu – ističu u SPOS-u.

Trovanje pčela


Standard obezbeđuje rešavanje još jednog problema, a to je česta pojava nebezbedne i neodgovorne primene veterinarskih lekova i nepravilnog odlaganja ambalaže.

Naime, pčelari Srbije nemaju odgovarajuću izvesnost proizvodnje i ekonomičnost proizvodnje, a standard kvaliteta će čitav posao učiniti znatno izvesnijim i sigurnijim, uz realno podizanje dohotka pčelara usled stvaranja nove dodate vrednosti pčelinjih proizvoda.

– Trenutno se u Srbiji svake godine javlja veliki broj slučajeva trovanja pčela nepravilnom i nestručnom upotrebom pesticida u poljoprivredi, kao i tretmanom komaraca iz aviona sredstvima otrovnim za pčele, te bi pčelare trebalo obučiti kako da preveniraju ove pojave i na koji način da postupe kada do njih dođe, a sve to ne samo u svrhu zaštite pčela od trovanja, već i zaštite životne sredine – navodi SPOS.

Procenjuje se da trenutni sistem edukacije pčelara Srbije nije svestrano i andragoški isplaniran, te transfer znanja nije odgovarajućeg obima, te će se ovim projektom učiniti mnogo toga na obuci pčelara.

Kontrolori standarda

Inače, ciljna grupa kome je namenjen ovaj projekat su predsednici pčelarskih udruženja Saveza pčelarskih organizacija Srbije, tj. 238 učesnika iz različitih delova Srbije, koji su po službenoj dužnosti zaduženi da budu kontrolori standarda kvaliteta “Dobra pčelarska praksa”.

– Kriterijuma odabira nema, kontrolori standarda su po funkciji predsednici lokalnih udruženja ili osobe koje oni odrede, ako su sprečeni da se bave tom aktivnošću – poručuju iz SPOS-a.

Trajanje projekta je 8 meseci. Lokacija sprovođenja projekta je mesto Rača. Svi učesnici projekta biće pravovremeno obavešteni o datumima realizacije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *