Kao što je najavljeno strategijom „Od farme do stola“ u okviru Evropskog zelenog plana za održivu poljoprivredu i proizvodnju hrane, Evropksa komisija je predstavila najveću reformu pravila EU o dobrobiti životinja tokom transporta u poslednjih 20 godina.
Komisija takođe prvi put predlaže nove EU propise o dobrobiti i praćenju pasa i mačaka, koji se drže kao kućni ljubimci.
Paket uključuje nova pravila za transport životinja, čime će se poboljšati dobrobit 1,6 milijardi životinja koje se svake godine prevoze iz i u EU.
Novi propisi o dobrobiti i praćenju pasa i mačaka uspostaviće po prvi put jedinstvene EU standarde za uzgoj, smeštaj i postupanje sa psima i mačkama u uzgajivačnicama, prodavnicama kućnih ljubimaca, kao i azilima. Praćenje pasa i mačaka takođe će biti pojačano obaveznom identifikacijom i registracijom u nacionalnim bazama podataka kako bi se suzbila ilegalna trgovina i bolje kontrolisali uslovi dobrobiti životinja u objektima.
EK predlaže dalje korake kako bi se odgovorilo na Inicijativu građana EU „Fur Free Europe“, koja poziva na zabranu uzgoja životinja za proizvodnju krzna i prodaju proizvoda koji sadrže takvo krzno na tržištu EU. Komisija pozdravlja inicijativu i priznaje da dobrobit životinja ostaje snažna briga evropskih građana.
Postojeća EU pravila za transport životinja uspostavljena su pre 20 godina. Ona više ne odražavaju aktuelne potrebe, najnovije naučne uvide i savete, ciljeve održivosti ili legitimnu brigu građana u vezi sa dobrobiti životinja.
Vreme putovanja će se skratiti, a tokom dugih putovanja, životinje moraju biti istovarene radi odmora, hranjenja i napajanja. Posebna pravila primenjivaće se na životinje za klanje, kao i na ranjive kategorije kao što su telad i bremenite životinje.
Obavezan minimalni prostor za različite vrste životinja će se povećati i prilagoditi svakoj vrsti.
Transport u ekstremno visokim temperaturama biće podložan strogim pravilima, uključujući ograničavanje transporta samo noću. Takođe, kada su temperature ispod 0°C, vozila na putu moraju biti pokrivena, a cirkulacija vazduha u prostoru za životinje kontrolisana, kako bi se životinje zaštitile od izloženosti hladnom vetru tokom putovanja. Ako temperature padnu ispod -5°C, uz već pomenute mere, trajanje putovanja ne bi smelo preći 9 sati.
Pravila za izvoz živih životinja iz Unije će se pooštriti, uključujući bolje kontrole u trećim zemljama kako bi se ispunili ekvivalentni standardi kao u EU.
Oko 44% domaćinstava u EU ima kućnog ljubimca. Trgovina psima i mačkama značajno je porasla poslednjih godina, sa godišnjom vrednošću od 1,3 milijarde evra. Međutim, standardi dobrobiti životinja za profesionalni uzgoj, držanje i prodaju pasa i mačaka znatno se razlikuju među članicama EU. Postoje i brojni dokazi o lošim praksama i zloupotrebama.
Osim toga, nelegalna trgovina psima i mačkama je porasla, posebno na rastućem online tržištu koje sada čini 60% svih prodaja pasa i mačaka u EU.
Predlog ne donosi nove propise za građane i vlasnike ljubimaca. On uspostavlja jedinstvene EU propise za dobrobit pasa i mačaka koji se uzgajaju ili čuvaju u uzgajivačnicama, prodavnicama kućnih ljubimaca, kao i azilima.
Prvi put će se primenjivati minimalni standardi za uzgoj, smeštaj, negu i postupanje ovih životinja širom EU.
Strogi zahtevi za praćenje, zajedno sa automatizovanim proverama online prodaje, pomoći će vlastima da kontrolišu uzgoj i trgovinu pasa i mačaka, a kupcima će omogućiti da provere da li je njihova identifikacija i registracija ispravna.
Članice EU će morati pružiti obuku rukovaocima životinja, a svako ko kupuje psa ili mačku biće informisan o važnosti odgovornog vlasništva.
Uvoz pasa i mačaka moraće ispunjavati ekvivalentne standarde dobrobiti.
Komisija je takođe odgovorila na Inicijativu građana EU. Inicijativa „Fur Free Europe“ poziva Komisiju da preduzme akcije kako bi zabranila: držanje i ubijanje životinja isključivo ili glavno radi proizvodnje krzna i plasiranje krzna farmskih životinja, i proizvoda koji sadrže takvo krzno, na tržištu EU. Ona takođe postavlja važna pitanja u vezi sa zaštitom zdravlja ljudi, životinja i životne sredine, koja će Komisija proceniti u skladu sa svojim „One Health pristupom“, koji ima kao osnovni princip neraskidive veze između zdravlja ljudi, životinja i životne sredine.
Komisija je zadužila EFSA da pruži naučno mišljenje o dobrobiti životinja koje se uzgajaju radi krzna. Na osnovu daljih naučnih saznanja, kao i procene ekonomske i socijalne uticaje, Komisija će doneti najprikladnije merama. S.K.