sreda, 15. aprila 2020.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali je najavio da će sutra biti usvojene dve uredbe koje se odnose na primenu garancijske šeme sa poslovnim bankama u iznosu od dve milijarde evra, kao i na podršku poljoprivrednim gazdinstvima od 2,6 milijardi dinara.
Kako je objasnio, Uredba o podršci poljoprivrednim gazdinstvima obezbediće pomoć u iznosu od 2,6 milijardi dinara, što će ići preko Uprave za agrarna plaćanja, a primenjivaće se na poljoprivredna gazdinstva koja vode knjige, na preduzetnike i na one koji imaju svoja preduzeća.
PSS: Pružiti svakom poljoprivredniku jednake šanse na uspeh
-Nisu nam poznati detalji ove mere, ali ono što je sigurno, ta pomoć neće biti dostupna malim poljoprivrednim gazdinstvima, onima čiji su prihodi ispod osam miliona dinara godišnje i koji ne vode poslovne knjige, a kojima je ta pomoć preko potrebna u jeku prolećne setve. Dakle, ako se ima u vidu da mala poljoprivredna gazdinsta čine dominantnu većinu, da je prosečna starost njihovih članova 62 godine, da nemaju pravo na dodatnu meru pomoći države i da je prolećna setva u toku, sama mera može biti kontraproduktivna – kaže za Agrosmart ekonomista Branislav Jorgić, član Pokreta Slobodna Srbija (PSS).
Dodaje da je izvesno da će velika poljoprivredna gazdinstva u uslovima povećane likvidnosti, kao rezultat pomoći države, otkupiti veće količine poljoprivrednog zemljišta od malih poljoprivrednih gazdinstava, koja su u uslovim smanjene likvidnosti, kao rezultat izdataka za prolećnu setvu i izostanka pomoći države, prinuđena da prodaju zemljište radi svog opstanka.
-Merama Vlade uspostavljen je disbalans likvidnosti između malih i velikih poljoprivrednih gazdinstava, koji će neminovno dovesti do gašenja određenog broja malih gazdinstava, do depopulacije seoskih naselja, ali i manjih varošica. Verujemo da to nije bio cilj Vlade i da se ova greška može popraviti obuhvatom svih registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, bez obzira na veličinu njihovih prihoda i načina vođenja poslovnih knjiga – ukazuje Jorgić.
Po njegovim rečima PSS apeluje na državu da pruži jednake šanse svakom poljoprivredniku na uspeh.
Grubanov: Dajte subvencije od 12.000 dinara i otvorite pijace
-Ne bi trebalo donositi takvu uredbu, jer se njome još jednom potvrđuje da je država i sada, kada donosi ekonomski paket mera, nekom majka a nekome maćeha. Lepo je što se brine o poljoprivredi ali ne valja što se ne brine o svima jednako. I u ovom slučaju pomoći će velikim poljoprivrednicima, a mali će ponovo ostati na ledini – kaže za Agrosmart predsednik udruženja „Paor“ Miroslav Grubanov.
Po njemu, nedopustivo je da se i sada pravi selekcija i da se pomoć daje samo gazdinstvima koja vode knjige.
-Najavljuju zaduženja i kredite. Pa ako ćemo se zadužiti šest milijardi evra, hajde da se zadužimo šest i po milijardi pa da se pomogne svima u poljoprivredi. Do 2016. godine ratarske subvencije iznosile su 12.000 dinara po hektaru, a sad su 5.200. Pa evo, neka sada uplate svima tu razliku od 6.800 dinara pa da se barem vratimo tamo gde smo bili pre pet godina – ukazuje Grubanov.
On naglašava da je najvažnije da se u ovom trenutku otvore pijace jer su povrtari najugroženiji i prinuđeni su da bacaju proizvode, preti im propast.
-U redu je što se pomaže stočarima, ali ako proizvođači ne prodaju jaganjce sad imaće ovce. Međutim, povrtari su u velikoj muci. Ako može da se kupuje u Lidlu i to strana roba, mogu valjda i da se otvore pijace za robu naših proizvođača – kaže naš sagovornik i apeluje na nadležne da se odreknu akciza na gorivo jer i dalje je kod nas dizel 150 dinara dok je u okruženju 90.
Govoreći o novim merama koje se odnose na garantncijsku šemu sa poslovnim bankma i pomoć poljoprivednicima ministar finansija istakao je da je na ovaj način u potpunosti završen pravni okvir za implementaciju svih planiranih ekonomskih mera, u iznosu od 600 milijardi dinara (5,1 milijardi evra) za podršku privredi.
On je podsetio na to da su prošle nedelje usvojene uredbe koja se odnose na odlaganje poreza i doprinosa, na direktnu novčanu pomoć preduzećima u iznosu od tri minimalca, kao i na isplatu 100 evra svakom punoletnom građaninu Republike Srbije.
S. Gluščević