Svinjska kuga u Braničevskom okrugu

Zbog pojave svinjske kuge, teritorije nekoliko sela u Braničevskom okrugu, proglašena su ugroženim područjima. Kuga se najpre pojavila kod divljih svinja, ali su sve čeći slučajevi oboljevanja domaćih životinja.

Afrička kuga svinja prisutna je u Braničevskom okrugu više od dve godine. Od tada se pojavljuje na različitim mestima, uglavnom u lovištima kod divljih svinja, ali, od nje oboljevaju i domaće svinje kao što je to poslednji slučaj u selu Požeženo kod Velikog Gradišta. Zbog toga je Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, više okolnih sela proglasila zaraženim područjem.

“Tu gde se otkrije u krugu od tri kilometra proglašava se zaraženo područje, u krugu od deset kilometara je ugroženo područje. Postoje zakonom propisane mere koje se sprovode u zaraženom, ugroženom području. U svakom slučaju zabranjuje se promet životinja, napuštanje životinja iz dvorišta, bilo kakav transport”, objašnjava Dr Saša Rajčić, direktor veterinarske stanice Veliko Gradište.

U domaćinstvu ili na farmi na kojoj se utvrdi prisustvo svinjske kuge vrši se eutanazija svih svinja, po propisanoj proceduri. Štetu domaćinu nadoknađuje država. Ali, zbog mera zaštite, koje podrazumevaju zabranu prometa, prodaje mesa, pa čak i klanja svinja za sopstvene potrebe u zaraženom području, trpe i drugi odgajivači.

“Ljudi su mnogo uplašeni, ne mogu da kolju svinje za sopstvene potrebe, oni koji imaju mnogo i kojima je za prodaju ne mogu da prodaju, da prave prerađevine, prosto, zimi to svi radimo”, kaže Sanja Jotić iz sela Požeženo,

“Mnogo nam predstavlja problem i oko prodaje i kad treba da se kolje, s obzirom da je sad bio svinjokolj, treba da se kolju svinje, mora dozvole da se traže da se odobri da se zakolje, i za prodaju sad, maltene, mislim da nije dozvoljena prodaja”, navodi Slavoljub Nastasijević iz sela Topolovnik.

Prvi na braniku odbrane od afričke kuge svinja su lovci, jer ovu bolest prenose divlje svinje. Ipak, smatraju da u nekim propisanim merama ima nelogičnosti.

“Jer je nelogično da lovcima zabranite dva meseca kad je afrička kuga svinja da u lovište ulaze, a da ljudi, koji se, recimo bave sečum šuma ulaze. A onda te uginule jedinke se nalaze po šumama i nema ko da ih ukloni, jer očigledno da su se lovci i lovačka udruženja pokazali kao partneri i mi stojimo na raspolaganju Republici, spremni smo i pokazali smo to da sve te uginule jedinke uklonimo onako kako propisi to nalažu”, navod Slađan Marković, predsednik LU “Golub” iz Velikog Gradišta.

Afrička kuga svinja navodno je u Srbiju ušla iz Bugarske, i za par godina proširila se po celoj Istočnoj Srbiji. Nije opasna po zdravlje ljudi, ali protiv nje nema leka ni vakcine. RTS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *