Korona na zamrznutoj piletini? “Virus se ponaša mimo svih dosad poznatih pravila”

U Srbiji, kao i u ostatku sveta, potrošači su oprezniji od kada je počela pandemija a mi smo proveravali kako Srbija kontroliše uvoz mesa, da li postoji opasnost da se zarazimo na taj način, kao i šta na ovu novost kaže naš poznati virusolog.

Višnja JukićIzvor: B92 petak, 14.08.2020.

Foto: Depositphotos / SurabkyFoto: Depositphotos / Surabky

Kina tvrdi da je uzorak pilećih krilaca koji je uvezen iz Brazila pozitivan na koronavirus.

To je samo jedna u nizu pošiljki za koju se tvrdi da ima prisustvo korone, iako još nema dokaza da bi korona mogla da se prenosi putem hrane.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za portal B92.net kažu da do sada nije dokazano da korona može da se prenese hranom, kao i da “nemaju zabeležene takve slučajeve”.

“Procedure kontrole mesa u kontrolama objekata na kovid 19 sa Kinom su u potpunosti usaglašene”, ističu.

Foto: Depositphotos/ lightsourceFoto: Depositphotos/ lightsource

“Na osnovu dosadašnjih saznanja i procene rizika u vezi izbijanja i širenja bolesti izazvane koronavirusom, nema dokaza koji bi ukazali na to da se virus prenosi putem hrane, jer je za prenošenje koronavirusa potreban domaćin (čovek ili životinja). Virus je nestabilan u spoljašnjoj sredini, na radnim površinama i osetljiv na visoke temperature”, saopšteno je na sajtu Uprave za veterinu.

Virusolog dr Ana Gligić za B92.net kaže da je sa ovim virusom problem to što se ponaša mimo svih dosad poznatih pravila.

Odakle korona u mesu, to je pitanje. Da li je čovek koji je prolazio pored mesa pa se iskašljao i preneo na životinju to ne znamo, jer životinje često nemaju nikakve simptome”, rekla je dr Gligić.

Za konačni sud o tome moraće dugo da se čeka, ali postoji sumnja i da se prenosi sa životinja jer, kako kaže, “kada je pročitala vest da se u mesari u Nemačkoj zarazilo dosta radnika, odmah je pomislila da je zaraza došla od životinja”.

“Znate, mi viruse čuvamo zamrznute na minus 60, zamrzavamo ih isto kao što se zamrzava hrana. Svakako ovo je nov virus i trebaće dosta vremena da se neke stvari o njemu otkriju”, zaključila je.

Foto: GettyImages / Chung Sung Jun / Staff  Foto: GettyImages / Chung Sung Jun / Staff

Evropska Agencija za bezbednost hrane (EFSA) pomno prati situaciju u vezi sa izbijanjem bolesti izazvane koronavirusom, koja pogađa veliki broj zemalja širom sveta.

EFSA je objavila da trenutno nema dokaza da je hrana izvor ili put prenosa virusa, te da zato nije uključena u odgovor na epidemiju izazvanu virusom.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) saopštio je da su životinje u Kini najverovatnije početni izvor infekcije, a da se virus prenosi sa osobe na osobu kapljično, putem kijanja, kašljanja ili izdaha.

Što se tiče bezbednosti hrane, Svetska zdravstvena organizacija izdala je preporuke predostrožnosti, uključujući savete o sprovođenju dobre higijenske prakse za vreme rukovanja i pripremanja hrane, kao što je pranje ruku, kuvanje mesa i izbegavanje potencijalne unakrsne kontaminacije između kuvane i nekuvane hrane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *