ZAJEDNO SMO JAČI, poruka Open Balkana

Ekonomija ne poznaje granice i oni koji razmišljaju unapred spremno dočekuju sve izazove i turbulencije. Zato su uspeli su i ove godine da okupe u Draču, od 13. – 15.  sredinom maja one najodvažnije, naučnike, IT stručnjake, privrednike, turizmologe, poljoprivrednike, predstavnike lokalnih samouprava. Svi na jednom mestu, na zajedničkiom zadatku razvoja međudržavnne sradnje na svim nivoima. Ovogodišnji Business forum-Open Balkan pod sloganom “Zajedno smo jači” okupio je učesnike iz Srbije, Albanije, Severne Makedonije kao i predstavnike iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Slovenije. Možda govore različitim jezikom ili dijalektom ali su teme I interesovanje za njih bile potpuno identične.

Tokom tri dana konferencije realizovani su paneli na teme: Četvrta industrijska revolucija-šansa za članice “Otvorenog Balkana”, Poljoprivreda i turizam u fokusu “Otvorenog Balkana”, Investicije bez granica, mada su zadate teme, tokom dobrih diskusija otvorile prostor I za nova razmišljanja. Ono što nas povezuje to nas I čini jačima, jer su sve balkanske države u poslednjih 30godina prošle ozbiljnu tranziciju, tako da moraju više da rade na zavojnim poljima. Konferenciju je organizovao Naučno poslovni centar WORLD uz podršku poslovnih partnera, prijatelja i saradnika.

 U sklopu foruma održano je preko 300 B2B i B2G sastanaka.Veliku pažnju je privukao je uvodni panel-sesija ,”Povezivanje Balkana” na kome su učestvovali ambasador Srbije u Tirani Slobodan Vukčević, zatim ekspert za bezbednost iz Tirane Fatjon Softa, načelnik Jablaničkog upravnog okruga Miloš Ćirić, gradonačelnik grada Novog Pazara Nihat Biševac, savetnik u Sektoru za ruralni razvoj Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije Mirko Vlačo i konsultant za regionalne javne politike iz Srbije dr Ivan Bošnjak.

Prisutni eksperti iz oblasti poljoprivrede, proizvodnje i prerađivačke industrije informacionih tehnologija, turizma, hotelijerstva, transporta, ekološkog inženjeringa, startap zajednica, finansija, sporta i drugih, tokom trajanja foruma su izlagali i kreativno diskutovali o aktuelnim izazovima i perspektivama modernog poslovanja u regionu u uslovima post-pandemije, ali globalnih i regionalnih geopolitičkih izazova.

 Svi učesnici konferencije su se saglasili da je korišćenje ličnih karata za putovanje građana tri države do Drača veliko dostignuće prvobitnog sporazuma “Mini Šengen”, te da je logično očekivanje poslovne zajednice da se uskoro na sličan način, bez suvišnih procedura, omogući i kretanje roba, usluga i kapitala. Zapravo po oceni onih koja prate ova kretanja transport roba ali i putnika je zantno brži i lakaši.

Istaknuto je da široka upotreba tehnologija poput blockchain-a ima potencijal da uspostavi jedinstveni sistem zasnovan na neporečivosti podataka i poverenja u digitalne zapise, što garantuje sigurnost poslovanja, smanjuje troškove, obezbeđuje transparentnost i visoku dostupnost informacija. Posebno je iskazano interesovanje lokalnih i regionalnih vlasti za uspostavljanje partnerstava između opština, gradova i regiona u sve tri države, što nije bila praksa u prošlosti. Ova vrsta saradnje i bratimljenja, dala bi novu, dubinsku dinamiku, čitavom konceptu Otvorenog Balkana i približilo integrativni proces najširim slojevima građana, naročito mladima, ocenjeno je od strane svih učesnika.

Optimizam u sektoru turizma pred predstojeću sezonu podstiču niski statistički podaci i blage epidemiološke mere u celom regionu.

U domenu unapređenja uslova za investicije, veća pažnja se treba obratiti na privatne investitore, naročito iz inostranstva. Ekološki održiva infrastruktura, jedinstvena ponuda, dobro osmišljeni poslovni i strateški planovi, komunikacija sa tržištem, projekti u ruralnim sredinama uz ponudu lokalne hrane i proizvoda su neophodni da bi se povećao obim investicija, naglasila je investiciona analitičarka iz Skoplja Marija Krstevska.

Informacione tehnologije prepoznate kao ključni instrument u svim oblastima, počev od medija, koji putem internet alatki lako postaju globalni, sve do prevazilaženja jezičkih barijera uz automatsko zapisivanje i simultano prevođenje govora i dokumenata. Prevazilaženje barijerakoje još uvek postoje moguće je prevazići uz punu medijsku podršku I pozitivniju reklamu sa svih balkanskih područja.

Poslovni forum-Otvoreni Balkan krunisan je potpisivanjem trilateralnog memoranduma o saradnji između Božane Pantović, predsednice udruženja poslovnih žena Ilinka Ilić iz Kraljeva i Rosice Miladinović, predsednice udruženja žena nacionalnih manjina Braničevskog regiona i Marijet Istrefi, direktorke Vinarije Magazine iz Tirane. Ova mlada dama ima želju da u Albaniji osnuje jako Udruženje žena koje za sada ne postoji.

,, Nedavno sam upoznala prijatelje iz Srbije na Sajmu u Mostaru I to mi je dalo ideju da osnujemo jedno udruženje u Albaniji. Očekujem da sa vaše strane dobijemo podršku u svakom smislu što mi je I danas potrvđeno. Na žalost, mislim da postoje ogromne predrasude sa obe strane I na nama je da ih otklonimo. Izuzetno mi je drago što sam danas ovde I ovaj skup vidim kao ogromnu šansu za sve nas da poboljšamo odnose I međusobnu saranju to u svim oblastima, privrede, culture, turizma I poljoprivrede. Imala sam priliku da danas upoznam I nekoliko vaših proizvoda, vaša vina I rakije, gde takođe vidim obostranu saradnju. Mislim da su odličnog kvaliteta. Ndama se da ćemo u dogledno vreme da uzvratimo posetu,,

Učesnici i organizatori pozdravljaju napore i pozivaju lidere zemalja da omoguće učešće za sve zainteresovane već na prvom narednom međudržavnom samitu koji se održava u Ohridu 9 i 10.juna i drugim događajima u narednom periodu kako bi vizija Otvorenog Balkana što pre postala zajednička za sve države regiona. Domaćini su na zajedničkoj večeri upriličili I prigodan program za sve učesnike uz poruku da je Balkan bio i ostao zajednička avlija sličnih afiniteta, kultura i pogleda.

Učesnici foruma su uputili poziv svim ljubiteljima košarke iz regiona da posete Beograd tokom održavanja predstojećeg Final Four Euroleague.

Pokrovitelji konferencije su grad Novi Pazar, SL Group, Slovenija, Opština Knić, Opština Bogatić, Vinarija Čoka, Destilerija Pruna, Podrum Despot, Destilerija GEGULA, Kinološki savez Republike Srbije, Zelena maska, CCS Solutions, Fractal Dimension, Couch Coach, UG “Godina Pupina” Zrenjanin, Harmonia Hotels group iz Drača, Regionalna produkcija Most iz Skoplja i Jugulajm media iz Đirokastra.

U sklopu konferencije realizovane su studijske posete Draču, Tirani i Kroji, rodnom mestu Đurađa Kastriota – Skenderbega. Albanija je poslednjih godina otvorena za sve investiture I saradnju I jedna je od zemalja koja ulaže sve napore da obezbedi sve moguće uslove kako bi se još lakše razvijala. Autoput I dobra infrastuktura daju poseban doprinos tome. Osim poljoprivrede sve je zastupljeniji turizam I to se vidi na svakom koraku. Sve je podređeno gostu I njihovim zahtevima. Jadransku obalu posećuju svi od sedam do sedamdeset sedam godina a Drač je već godinama ucrtan kao poželjna destinacija za mlade densere koji ovde organizuju Svetski dance Festival.

Balkan je teško osvojiva tvrđava, ali ona ume da  primi sve dobre namernike, raširi ruke prijateljima, otvori srce nejakima. Balkan open je I ovom konferencijom otvorio vrata daljih ideja I zajedništva što je svakako put ka uspehu, jer ekonomski ,geografski I prijateljski gledano imamo šta da ponudimo jedni drugima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *