U Kruševcu održana besplatna obuka za korisnike Prvog javnog poziva Projekta konkurentne poljoprivrede, saopštilo je ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Time je, kako se navodi, ispunjen plan usavršavanja i edukacije povrtara i voćara koji su svoju proizvodnju unapredili zahvaljujući ovom Projektu.
Ovo je bila treća obuka u nizu, posle onih koje su održane u Novom Sadu i na Zlatiboru.
Koordinator Projekta konkurentne poljoprivrede Srbije Milan Stevanović rekao je da je bezmalo 500 korisnika od ukupno 800 prošlo obuku i ocenio da to predstavlja „fenomenalan broj“ koji je jasan pokazatelj koliko su naši poljoprivrednici zainteresovani za obuke, učenje i unapređenje znanja i veština iz sektora kojima se bave.
– Naš projekat je pre svega finansijska podrška investicijama poljoprivrednih gazdinstava. Osim toga, on pruža podršku realizaciji individualnih projekata i razvoju privrednih kapaciteta korisnica i korisnika, biznis orijentaciji, brendiranju, pristupu i nastupu na tržištu u svrhu unapređenja konkurentnosti. Ovakav vid edukacije će poboljšati razumevanje polaznika o tome kako mogu da svoje proizvode plasiraju i kako da se razvije dobra strategija za prodaju njihovog proizvoda – istakao je Stevanović.
Prema njegovim rečima, želja je da se ulaganjem u edukaciju omogući svim korisnicima ovaj važan aspekt širenja znanja, kao i razmenu iskustava, učenje od iskusnih predavača, način kako da postanu konkurentniji u poljoprivrednom sektoru i kako da uvedu nove tehnike i prakse u rad i da ih prilagođavaju sopstvenim ciljevima.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa Svetskom bankom, pokrenulo je 2021. godine novi model finansiranja, poznat kao 50:40:10, kako bi se osnažili mikro, mali i srednji poljoprivredni proizvođači i preduzeća, a ujedno i unapredila poljoprivredna proizvodnja i konkurentnost kroz Projekat konkurentne poljoprivrede Srbije.
Korisnici bespovratnih sredstva (grantova) mogu biti fizička lica – individualni poljoprivredni proizvođači, kao i agraratori – preduzetnici, privredna društva i zemljoradničke zadruge, a ukupna vrednost investicija u individualnom poslovnom planu iznosi u dinarskoj protivrednosti od 20.000 do 50.000 evra, odnosno za agregatore od 25.000 do 400.000 evra.
Osnovni zadatak Projekta je da pruži podršku poljoprivrednim proizvođačima i agregatorima koji žele da poboljšaju i razviju svoje kapacitete.
Pored toga, misija projekta je da poljoprivrednim proizvođačima pruži neophodna znanja iz preduzetničke perspektive, a sve sa ciljem da postanu konkurentniji na tržištu.
Do sada, projekat je realizovao dva javna poziva za koje je zainteresovanost iskazalo više od 3.500 poljoprivrednika, od čega je u Prvom javnom pozivu Ugovor potpisalo njih 873, a u Drugom javnom pozivu 525 korisnika.
Početkom meseca počele su prijave za Treći javni poziv namenjen agregatorima, budući da je u skladu sa e-Agrarom urađena digitalizacija javnog poziva.
Podnošenje prijava je onlajn, na sajtu Uprave za agrarna plaćanja i na sajtu Projekta konkurentne poljoprivrede Srbije.
Tokom jednodnevnog besplatnog treninga, svi zainteresovani učesnici imali su mogućnost da direktno razgovaraju, kao i da čuju predavanja renomiranih stručnjaka iz ciljne poljoprivredne oblasti koji su, pored bogatog akademskog znanja, u prilici da ponude uspešne primere iz prakse.
Važno je istaći eksperte iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi koji su zaduženi za sektorsku ekspertizu, ali i predavače iz realnog života i biznisa koji će pomoći i u prenosu znanja iz dela koji se tiče marketinga, zahteva i potreba današnjih kupaca, saopštilo je ministarstvo.
Cilj obuka je bio da se korisnicima omogući razmena znanja, veština i iskustva, kako sa renomiranim stručnjacima, tako i sa direktnim proivođačima iz istih sektora.
Organizovanjem ovakvih treninga i obuka, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede želi da podstakne direktne korisnike, ali i javnost, na važnost edukacije i razmene iskustava i izvan finansijskih davanja.
Foto: Projekat konkurentne poljoprivrede/Instagram