Stradanje društava tokom zimovanja

Znamo da je naj češći uzrok stradanja društva tokom zimovanja varoa. U tom slučaju je košnica prazna sa dovoljno hrane. Na okvirima se može zateći ostatak zatvorenog legla i ponekad matica sa šakom pčela.

Drugi uzrok je stradanje od gladi, pčele su najvećim delom zabijene u prazne ćelije a u košnici može biti hrane ali ne u blizini mesta klubeta.

Isto tako društvo može izgubiti kontakt sa hranom ako gaji leglo a vanjska temperatura naglo padne i nekoliko dana ostane niska. U tom slučaju društvo ostane grijući leglo bez kontakta sa hranom.

Treći slučaj je da pčelar prilikom zazimljavanja mora imati osećaj koliku količinu sirupa društvo može preraditi a da se na tu preradu ne istroši. Društvo koje u zimu ulazi sa manjom količinom masnog tkiva, nemože do proleća dobaciti i u tom slučaju imamo dovoljno hrane u košnici ali punu podnjaču mrtvih pčela. Količina mrtvih pčela u podnjači zavisi i od vremenskih uslova u momentu ugibanja. Znači ako pčele opšte sa prirodom one umiru van košnice. Inače je podnjača puna pčela.Znači veliku ulogu igra stanje društva u momentu početka prihrane i količene polena u prirodi u tom periodu.

Nije društvo svake godine u stanju preraditi istu količinu sirupa, niti je svako društvo isto. Tako da važi premisa, bolje je imati masnije pčele u proleće nego okvir hrane viška.Iz toga proizilazi, društvu ćemo prilikom zazimljavanja dati kompletnu količinu sirupa ( znači i onu za proletnji razvoj) samo ako je ono to u jesen u stanju obaviti. Inače će količina koja nedostaje biti dodana u proljeće preko rama hranilice.

Znači koristeći termo daske i ram hranilicu dio hrane za proljetnji razvoj dodajemo društvu u proljeće.

I da nebude nedoumica ovo je najbolji način zazimljavanja, dve trećine hrane pri zazimljavanja 10-12 kg. a jednu trećinu u proleće 5-6 kg. Prednost ovdje je da ćemo u svako slučaju imati jača društva u proleće a količina hrane koju ćemo u proleće dati zavisi od samih vremenski uslova u tom momentu.

Ova prolećna prihrana se može obaviti sirupom ili pogačama a počinjemo u momentu kad društvo “zapravo” krene sa leglom i naravno kad je društvu dostupan polen.

E sad prednost sirupa je što društvo kroz sirup dobija i vodu, kaže Radoslav Stupar, pčelar i stručnjak za pčelarstvo… S.C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *