Novoosnovano Udruženje poljoprivrednica ,,Dukat,, iz Kraljeva privelo je svoju prvu godinu, možemo reći uspešno i pored toga što postoji vrlo kratko. Ambicije su lepe i velike, mada i ostvarive. Glavna zamerka svima koji žele da pomognu ženama na selu jeste slab protok informacije. Iz tog razloga ne znaju gde mogu da apliciraju, koja sredstva mogu da zatraže od grada, ili od države, zato je potrebno da se udruže, poručuju učesnice projekta namenjenog poboljšanju položaja seoskih žena
Savet za rodnu ravnopravnost u Kraljevu, UN Women (agencije Ujedninjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena) i novoformirano Udruženje žena poljoprivrednica ,,Dukat” iz Kraljeva, održali su završnu konferenciju projekta “Informisanje i promocija u cilju ekonomskog osnaživanja žena na selu”. U prošloj godini Projekat je animirao 8 lokalnih samouprava dok je ove godine bilo uključeno 4 zajednice više, među njima i grad Kraljevo
– Prošle godine podržano je osam lokalnih samouoprava, ove godine 12. Gradove i opštine koji će biti naši saradnici u sprovođenju projekta, selektovali smo u odnosu na to da li imaju aktivno telo za rodnu ravnopravnost, usvojen lokalni akcioni plan koji se sprovodi, kao i njihovu aktivnost na polju rodnu ravnopravnosti. Kraljevo je grad koji je na toj lestvici bio visoko rangiran, a rezultati projekta pokazuju da nismo pogrešili u odabiru – istakla je Sekulić Nedeljković.
Savet za rodnu ravnopravnost u Kraljevu, zbog dobrih rezultata tokom 2019, na nedavnoj godišnjoj završnoj konferenciji lokalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost, dobio je godišnju nagradu za koju je predstavnica UN Woman Jelena Sekulić Nedeljković imala samo reči havale
– Nagrada je dodeljena za izuzetnu aktivnost lokalnog mehanizma za lokalnu ravnopravnost, što je podrazumevalo činjenicu da je telo bilo aktivno tokom cele godine, da je u projekat uključena cela zajednica, ali i lokalna samouprava – pojasnila je Sekulić Nedeljković.
Saveta za rodnu ravnopravnpst, postoji od 2013. Godine i bilo je zaisat teško temu rodne ravnopravnosti približiti stanovnicima grada na Ibru. U pojedinim segmentima rada pokazalo se da žene zaista imaju snage I motive da postanu dobre preduzetnice, da se izbore za ravnopravan status u svim miljeima društva. Na žalost sa druge srane veći procenat žena nema ni osnovne informacije o aktivnostima Saveta. Lidija Pavlović, predsednica gradskog Saveta, pohvalila je projekat „Informisanjem do ekonomski osnažene žene na selu”, zahvaljujući kojem je osnovano Udruženje poljoprivrednica grada Kraljeva ,,Dukat“.
– Projekat je otpočet u oktobru, kada smo se zajedno sa našim sugrađankama pojavili na Sajmu poljoprivrede u Kraljevu. Žene na selu su potpuno neinformisane, ne znaju gde mogu da apliciraju, koja sredstva mogu da zatraže, od grada, ili od države. Shvatili smo da je potrebno da se udruže. Projekat ,,Informisanjem do ekonomski osnažene žene na selu” doveo je do osnivanja Udruženje poljoprivrednica grada Kraljeva ,,Dukat”, koje za kratak vremenski period izuzetno dobro posluje. U pitanju su divne, vredne žene, koje se maskimalno trude da pokrenu udruženje i pomognu jedna drugoj, budući da su shvatile da zajedničkim snagama mogu da dođu do velikih rezultata – naglasila je Pavlović.
Kroz ovaj projekat pokrenut je info-centar, koji funkcioniše u okviru Saveta za poljoprivredu grada Kraljeva, čija je ideja da okupe i prebroje, kako registrovane poljoprivrednice, tako i one žene, koje imaju želju da „pokrenu” svoje gazdinstvo u preduzetničke svrhe.
– Predsednica Udruženja Božica Radujević, koja je i agronom po struci, okupljala je poljoprivrednice, budući da da nemamo podatak koliko tačno poljoprivrednica ima na teritoriji grada Kraljeva. Rad info-centra produžićemo i u narednoj godini, jer smo ocenili da je njegovo formiranje odličan potez – navela je Pavlović.
Ona je podsetila da je Savet za rodnu ravnopravnost, zajedno sa poljoprivrednicama organizovao specijalizovanu radionicu na Kopaoniku, koja je bila inicijalna kapsula za osnivanje udruženja „Dukat”.
– Na Kopaoniku smo organizovali radionicu, a poljoprivrednice izmestili iz njihovih sredina. Provele su tri sjajna dana, zajedno sa konsultantima i edukatorima, pa osim što su se na neki način opustile od svakodnevnih obaveza, imale su priliku i da saznaju nešto novo. Odatle se među njima i rodila ideja, kako za osnivanje odličnog Udruženja – istakla je Pavlović.
Božica Radujević, predsednica udruženja „Dukat”, istakla je da se nada da će se kroz ovo udruženje popraviti informisanost žena na selu, istakavši da su teme koje trenutno najviše zanimaju poljoprivrednice – jesu fondovi i subvencije.
-U planu je i otvaranje stranica na društvenim mrežama, preko kojih ćemo informisati poljoprivrednice o radu udruženja, ali i o raznim fondovima za razvoj poljoprivrede. Takođe, one će imati priliku da tu reklamiraju svoje proizvode. Pregovoramo i sa kraljevačkom pijacom, kako bi dobile i deo prostora, na kojem će moći da izlažu i prodaju svoje proizvode , direktno sa ,,njive na trpezu”. Cilj je da propagiramo naše lokalne proizvode, kako bismo osnažili našu poljoprivredu, a pre svega, žene poljoprivrednice na lokalnom nivou – zaključila je predsednica Udruženja poljoprivrednica „Dukat”.
Tek 30 žena sa područja Kraljeva ima privilegiju da uknjiži gazdinstvo na svoje ime.Od prošle godine po prvi put su kroz gradske subvencije za ooljoprivredu bodvane nešto više od svojih kolega. Neke su početnice, neke već uspešne u svom poslu. Za stolom šarolika struktura proizvodnje. Većini fali početni kapital ili obnova zastarelih oruđa.Katarina Jeftović iz Samaila, svaštari…
,,Mislim da ženama prvenstveno fale informacije. Mi smo uglavnom bazirane na svojim poslovima. Malo smo aktivne, ne gledamo previše televiziju, nismo možda ni prisutne na društvenim mrežama. Muški odu do lokalne kafane pa pokupe informacije. Mi žene smo nešto drugo. Neke od nas možda nisu negde konkurisale upravo jer nismo bile oveštene, možda su nam propala sredstva. Ja svaštarim, tako se danas opstaje!, –kaže Katarina
Za njenu koleginicu Ivanu Janković, majku troje dece, povlačenje stranih fondova je poželjna misija. Ova mlda žena ima solidnu farmu ali strau mehanizaciju. Ipak fail još po nešto…
,, Ženama na selu sigurno da nije lako. Sredsta za rad treba obnoviti, mašine su mahom stare. Kod nekih fale i objekti. Ipak smatram da je najteže plasirati svoje proizvode. Ja sam stočarka i nikada ne znam po kojoj ceni ću prodati svoja grla. Ovo je skupa proizvodnja. Na rasno grlo se ulaže, hrani i onda kada dostigne zadovoljavajuću prodajnu kilažu, dajemo nekada u bescenje, jer nam se ne isplati da ih dalje hranimo. Tržište cena nam nikada nije sigurno,,- kaže ova mlada i uspešna poljoprivrednica
Zbog ovog problema Ivana je predložila da u neko dogledno vreme možda osnuju i zadrugu kako bi bile konkurentnije. Čedomirka Stević iz Žiče svaštari, u polu šali više zbilji kaže novac, jer je poljoprivreda zastarelija i od njih samih…
,,Nisam neki veliki poljoprivrednik, svaštarim. Sve mi treba…pare, traktor nemam, sve radimo ručno ili se plate mašine. Opet opsatjem, mora od nečega da se živi. Evo udružile smo se da nešto napravimo,, – kroz osmeh će Stevićka
UN Women sporovodi projekat „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije, koji je finanasiran od strane delegacije Evropske unije u Srbiji. Projekat ima za cilj ima promovisanje rodne ravnopravnosti među građanima i građankama na lokalnom nivou.
S.C.