Sastanak doneo sledeće-Premije za mleko 15 dinara, subvencije po grlu 30 hiljada dinara

Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković izjavila je da je na današnjem sastanku proizvođača i otkupljivača mleka sa premijerkom Anom Brnabić potvrđeno da će premije biti podignute sa 10 na 15 dinara po litru mleka, a subvencije po grlu sa 25.000 na 30.000 dinara.

Na sastanku je razgovarano o mogućnosti ili kupovine novih steonih junica koja će biti refundirana do 50 odsto plaćene cene ili subvencionisanja ženske teladi, kvartalno, odnosno na godišnjem nivou u iznosu od 100.000 dinara.

 “Pored 15 dinara po litri mleka, mi čemo ići sa povećanjem subvencija po grlu sa 25 na 30.000 dinara. A daćemo alternativnu mogućnost ili kupovine novih stelnih junica koje ćemo refundirati 50 odsto cene koja je plaćena ili ćemo ići na subvenciju ženske teladi kvartalno odnosno na godišnjem nivou od 100.000 dinara”, rekla je ministarka.

Ministarka je ukazala na to da je ključ u kontroli i organizaciji sistema, koji će fukcionisati i u kome će otkupna cena mleka zavisiti od kvaliteta.Ona je rekla da će ovaj sistem smanjiti mogućnost manipulacije, da se ne desi da jedan poljoprivredni proizvođač daje mleko u otkup za 38 dinara, a neko prodaje za 75 dinara. Na današnjem sastanku je konstatovano da minimalna otkupna cena od 80 dinara po litru mleka nije realna, dodavši da minimalna cena ni za jedan poljoprivredni proizvod ne može da se uvede u zakon, već je reč o preporučenoj ceni.

“Mi sada pravimo sistem kako bi pronašli možda neke koji su nevidljivi u lancu. Da suzimo mogućnost manipulacije. Da se ne desi da i jedan poljoprivredni proizvođač daje mleko u otkup za 38 dinara, što smo mogli da čujemo, a neko prodaje za 74-75 dinara”, objašnjava Tanaskovićeva.

Prema njenim rečima, otkupna cena mleka u ovom trenutku kreće se između 60 i 65 dinara, zavisno od toga kakav je kvalitet mleka i koliko je razvijena farma, kao i mnogih drugih parametara koji ulaze u cenu koštanja proizvodnje. Ministarka je ukazala na to da „Imlek“, kao najveći otkupljivač mleka, navodi da po litru mleka plaća 71 dinar, i da, kada na tu cenu dodate premiju, dobijete 86 dinara.

,,To je daleko od male otkupne cene i definitino su proizvođači time zadovoljni. Njih više brine to što je dosta mleka uveženo, pri čemu je mleko u Evropi mnogo jeftinije nego što je naša otkupna cena, predočila  je ona.

Tanasković je podsetila na to da je država ranije reagovala kako bi ograničila uvoz u cilju zaštite domaće proizvodnje, dodavši da su na današnjem sastanku u Vladi prvi put bili zajedno predstavnici mlekara i primarni proizvođači mleka, kao i predstavnici trgovinskih lanaca.

,,Ono što je bitno je da znamo ko su sve učesnici u lancu kako bi svakog od njih uveli u sistem. To je ono čime ćemo sad intenzivno kao država da se bavimo. Svako je izneo svoje probleme koji su doveli do ovde gde smo sada, rekla je ministarka i najavila da će sastanci tog tipa postati redovni na kvartalnom nivou.,,

Prema njenim rečima, jako je važno i to što je „Al Dahra“ saopštila da neće zatvarati svoje farme, već da će ih uvećavati.  

Predsednik Udruženja mlekara iz Banata Vukašin Baćina rekao je da je na današnjem sastanku u Vladi Srbije dogovoreno da će proizvođači mleka koji žele da zadrže žensko tele dobiti od države subvenciju od 100.000 dinara kroz četiri isplate u roku od godinu dana.

“Država je donela odluku da više ne postoje mali i veliki proizvođači. Svi će biti isti i onaj čovek sa jednom kravom i onaj sa 1.000. Da ne bi bila ta situacija da nečije mleko bude 75-80 dinara, a nečije 38 dinara. Na taj način će država pokušati da sačuva male proizvođače”, rekao je Baćina.

Baćina je u izjavi za Tan‌jug rekao da je na sastanku na kome su prisustvovali i ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković i ministar unutrašnje i spoljnje trgovine Tomislav Momirović, dogovoreno i da će država subvencionisati kupovinu steonih junica iznosom od 100.000 dinara subvencije

“Premija za mleko ostaje 15 dinara po litri , subvencija 30.000 dinara po grlu. To je za sada. Premijerka je uzela u razmatranje da se podigne taksa na uvoz kačkavalja koja sada iznosi 30 dinara po kilogramu. To je malo to smo se složili i mi i mlekari. Mi smo jedni od onih koji su tražili da se ograniči minimalna cena otkupa, ali kada sagledamo širu situaciju, to je prosto neizvodljivo. Država može da pomogne trenutno proizvođačima tako što će podići taksu na uvoz i samim tim uvozno mleko će biti skuplje”, rekao je Baćina.

 Dodaje da je na današnjem sastanku saznao da na jugu Srbije postoje firme koje otkupljuju mleko od proizvođača za 38 dinara po litru, a to isto mleko prodaju velikim mlekarama po ceni od 71 dinar po litru, i dodao da su i premijerka i ministri zauzeli stav da se taj problem reši.Baćina ističe da će mlekare ubuduće biti dužne da svakog meseca dostave ministarstvu koliko su platili mleko proizvođačima za protekli mesec.

Bojan Radun, direktor “Imleka”, kaže da situacija na tržištu sirovog mleka u Srbiji odavno nije bila bolja za individualne proizvođače i stabilnija.Kaže da Imlek nije nijednom individualnom proizvođaču spustio otkupnu cenu mleka u odnosu na cene iz novembra i decembra koje su, kako je rekao, na istorijski najvišem nivou.

,, Ako pričamo o konkretnim brojevima, naša prosečna otkupna cena danas je nešto veća od 71 dinar, što je značajno više nego u manje-više svim zemljama EU, čak i bez subvencije po litri mleka koju proizvođači dobijaju. Sa novim merama vlade i povećanjem subvencije taj zbirni iznos je ubedljivo najveći u Evropi. Prostora za nezdovoljstvo nema ,,– istako  je Radun.

Protesti ipak najavljeni u Šapcu i Mrčajevcima

 Sa druge strane Proizvodjači mleka će blokadom puteva u nedelju, 26. februara, protestovati u Šapcu i Mrčajevcima jer država nije ispunila njihove zahteve.

  Dejan Trajković, vlasnik farme krava kod Pančeva i proizvodjač mleka,je posle pregovora u Beogradu, agenicji Beta rekao da su proizvodjači nezadovoljni jer nije ispunjen nijedan od zahteva.
 “Tražili smo da premije za mleko budu povećane sa deset na 20 dinara, subvencije po grlu sa 25.000 dinara na 40.000, da se utvrdi minimalna cena mleka od oko 70 dinara po litru, i ništa od toga nije ispunjeno”, rekao je Trajković.
  Dodao je da je obrazloženje premijerke bilo da za veću finansijsku podršku proizvodjača mleka “nema novca u budžetu i da se stalno traži da država plaća njihove gubitke”.
  Trajković je rekao da je podsetio Brnabić da je pre dve godine razgovarao s njom i upozorio da će se desiti problemi sa snabdevanjem mlekom.
   Naveo je da je država pre nekoliko dana donela parcijalne mere o povećanju premije za mleko sa deset na 15 dinara i subvencija po grlu sa 25.000 na 30.000 dinara, i o uvodjenju prelevmana (zaštitne uvozne takse) na uvoz mleka i sira iz zemalja EU.
  “Visina prelevmana je prihvatljiva, a za kačkavalj trebalo bi da iznosi 300-350 dinara po kilogramu, a ne 30 dinara kako je država odredila.Država, nikakvim merama nije ograničila ni uvoz mleka u prahu. “, ocenio je Trajković.
  Trajković je rekao da ni Brnabić, ni Tanasković ne razumeju da to što su ponudili subvenciju za kupovinu junica i steonih junica od po 100.000 dinara nije nikakva mera jer kada poljoprivrednici od proizvodnje mleka imaju gubitke, “ko će da kupuje junice i širi proizvodnju”.
   Naveo je da su danas na sastanku bili i predstavnici najvećih mlekara i velikih trgovačkih lanaca, koji su uglavnom slušali pregovore. Izvori Rts, Tanjug, Beta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *