Udruženje „Seoske žene Opštine Vrnjačka Banja“ postoji četiri godine i okuplja žene seoske sredine koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom i preradom poljoprivrednih proizvoda kao i šumskih plodova. Pored ekonomskog jačanja žena, udruženje je tu i da bi se družile, učile, razmenjivale iskustva.
,, Od samog osnivanja, naša velika podrška bio je Žarko Marković, čovek koji je živeo i radio na selu i razumevao i dobre i loše strane seoskog života. Mnoge puteve nam je otvorio, prokrčio a na nama je da nastavimo dalje. Posete mnogih manifestacija su bile u njegovoj organizaciji. Ovog puta bile smo pozvane u Vlašku kod Mladenovca na manifestaciju „Prva sarma Šumadije“. Zajedno sa UG „Novoselac“ učestvovale smo na ovoj prelepoj manifestaciji druženja i narodnog stvaralaštva. Naravno, tu je i pehar za najlepši štand, rekla nam je Marijana Šibak, predsednica Udruženja „Seoske žene“.
Sredinom juna predstavnice Udruženja „Seoske žene“ učestvovale su na manifestaciji ,,Kraguj bazar fest“, osmišljenom da na jednom mestu ponudi gastronomske specijalitete iz zanatske proizvodnje, domaću hranu, najkvalitetnije suhomesnate proizvode, med, sir i različite rukotvorine.
,, Pored svih obaveza koje žene na selu imaju u letnjem periodu i kada je teško naći slobodno vreme, moramo odvojiti vreme za po neku manifestaciju a kada je i prodajnog karaktera, to je već naše ekonomsko jačanje. Na prvi „Kraguj bazar“ smo došle kako zbog prodaje naših proizvoda, tako zbog podrške da sama manifestacija zaživi i da se češće organizuje kao noćni bazari u Beogradu i Novom Sadu, dodaje Marijana Šibak.
Žene Vrnjačke Banje su vrlo aktivne u saradnji sa žanama iz drugih udruženja tako da su često i gošće svojih koleginica ali i one rado ugoste njih. Posete se uglavnom organizuju u vreme nekog događaja tako da se osim druženja na ovim putovanjima saznaju mnoge novine, razmene iskustva, steknu nova znanja.
,, Negde kada sve sagledamo edukacija je najvažnija u svim aspektima. Koliko ćemo biti uspešni zavisi od znanja koje steknemo ali i skustva drugih. Posete koje organizujemo trudimo se da budu u duhu znanja ali i druženja jer ženama na selu je takođe neophodna ta vrsta socijalizacije.,, kaže sagovornica
Inače Marijana je i sama bila dugi niz godina poljoprivrednica. Agronom po struci nije mogla svoju akademsku diplomu da unovči u nekom javnom sektoru ili kod privatnika. Mala deca i lep posed uz okućnicu u Novom Selu su joj dali ideju da zasnuje izuzetan zasad pod kupinom i ti kvalitetnom sortom loh nes koja na tržiptu uglavnom ima cenu.
Njenu ideju i dalje planove ipak je oročila izgradnja trase auto-puta prošla baš kroz taj kraj. Do konačne izgradnje auto-puta kupine gaje i dalje samo na manjoj parceli, a u međuvremenu su počeli da se bave turizmom u Vrnjačkoj Banji, uloživši u nekretninu novac od prodaje parcele, rešena da uspe i u novom biznisu.
,, Znate važna je ogromna volja, podrška porodice i dobra ideja. Kda smo krenuli sa kipinom cilj je bio sveža kupina, prerada i plasman. Međutim tih 80 ari je sada prepolovljeno, izgradnja i prašina su ugfrozili kvalitet, kada nema kvaliteta nema ni plasmana, nema ekonomičnosti. Mi smo na imanju imali i pčele tako da opet tu manju proizvodnju sada koristimo za naše goste, tako da smo spojili na neki način selo i turizam u Banji. Sve je stvar organizacije i upornosti.,, zaključuje Marijana
Deo blaga prirode Danijela Prodanović iz Vraneša kod Vrnjačke Banje pretvorila je u posebne delikatese za koji postoji solidno interesovanje. Ostalu zimnicu priprema iz svoje baste. Malo više spremenja donelo joj je sasvim slučajno višak popularnosti jer su ,,Proizvodi iz mog kraja,, dostupni sada svima. Pristižu i prve nagrade za posebno spremljene đakonije.
,, Nadam se uspešnoj saradni, jer smo u pregovorima preko mreže i Ministrstva poljoprivrede za ljute džemiće od jagode i od maline i za namaz od sremuša. Pa videćemo. Meni je ovaj posao nastao iz moje ljubavi prema pripremi, nije mi primarna delatnost, tako da ako se desi veći angažman desi, ako ne opet nije strašno. Meni je važan kvalitet i sve što sam do sada postigla je zahvaljujući upravo kvalitetu.Prodaja je svakako važna ali koliko je bude. Može da se proda, ali je više od ruke do ruke, neko je čuo od drugoga za moje proizvode, zove, poruči. Nešto se proda na manifestacijama.,, kaže nam Danijela
Kako je i članica Udruženja seoskih žena, vredne koleginice često na ,,banjskoj promenadi,, imaju priliku da ponude svoje delikatese kako bi banjski gosti mogli obilato da uživaju u delima i ukusima ovog kraja.
Do karaj godine ne sumnjamo da će izroniti još ideja od vrednih žena sa seoskih područja Vrnjačke Banje. Svakako da svojim angažovanjem, radom i postognutim rezultatima zaslužuju sva priznanja.Vrnjački štand gde god da se pojave uvek privuče veliku pažnju S.C.