Raspisan konkurs za finansiranje projekata turizma

Ministarstvo turizma i omladine raspisalo je javni konkurs za dodelu subvencija i transfera za finansiranje projekata razvoja turizma u ovoj godini na koji zainteresovana preduzeća i organizacije mogu da se jave do kraja septembra. Sredstva su namenjena za izradu planske i projektne dokumentacije, uređenje građevinskog zemljišta i izgradnju ili unapređenje postojeće komunalne infrastrukture kao osnove za razvoj turističkih kapaciteta i sadržaja, zatim uređenje javnih površina, te izgradnju i uređenje hidrotehničkih objekata u cilju razvoja nautičkog turizma.

Zahtevi za korišćenje bespovratnih sredstava podnose se zaključno sa 30. septembrom 2024. godine.
Neblagovremeni i nepotpuni zahtevi neće biti uzeti u razmatranje.

Bespovratna sredstva će se davati i za uređenje zemljišta namenjenog opštoj rekreaciji i nabavci prateće opreme, kao što su ski-staze, pešačke i slične staze, za rekonstrukciju, izgradnju i opremanje turističke infrastrukture i objekata od posebnog značaja za funkcionisanje i razvoj turizma, kao što su vizitorski centri, turistički info centri kao i postavljanje turističke signalizacije i info–pultova. Zahtevi za korišćenje novca se podnose Ministarstvu turizma i omladine.

Pravo na korišćenje bespovratnih sredstava
Pravo na korišćenje bespovratnih sredstava sa ekonomske klasifikacije 451 – Subvencije javnim nefinansijskim preduzećima i organizacijama imaju: destinacijske menadžment organizacije, privredna društva odnosno druge organizacije i institucije čiji je osnivač Vlada ili jedinice lokalne samouprave, a koje nisu indirektni korisnici budžeta, kao i pravna lica u komeje Republika Srbija većinski vlasnik i pravna lica koja upravljaju turističkim prostorom ili objektima turističke infrastrukture i suprastrukture.
Pravo na korišćenje bespovratnih sredstava sa ekonomske klasifikacije 463 – Transferi ostalim nivoima vlasti imaju: organi AP Vojvodina u čijoj su nadležnosti poslovi iz oblasti turizma, kao i pravna lica osnovana od strane AP Vojvodina kojima je povereno obavljanje poslova iz oblasti turizma, jedinice lokalne samouprave u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik RSˮ, br. 129/07, 83/14 – dr. zakon, 101/16 – dr. zakon, 47/18 i 111/21 – dr. zakon), kao i turističke organizacije i druga pravna lica osnovana od strane lokalne samouprave kojima je povereno obavljanje poslova iz oblasti turizma.
Namena sredstava
Subvencije i transferi namenjeni za razvoj turizma koriste se za sledeće namene:
• izrada planske i projektne dokumentacije (dokumenti prostornog i urbanističkog planiranja, projektno-tehnička dokumentacija, studije i dokumenta po međunarodnim pravilima neophodni za projekte iz fondova EU i drugih stranih donatora i sl.);
• uređenje građevinskog zemljišta i izgradnja/unapređenje postojeće komunalne infrastrukture kao osnove za razvoj turističkih kapaciteta i sadržaja – izgradnja pristupnih saobraćajnica i parking prostora, elektro-energetska infrastruktura, sistemi za vodosnabdevanje i kanalisanje otpadnih voda sa uređajima za prečišćavanje otpadnih voda, hidrotehnički objekti u skladu propisima kojima se uređuje plovidba, javni toaleti;
• uređenje javnih površina (trgovi, platoi, amfiteatri, parkovi, natkrivene komunikacije, prodajno-izložbeni prostori, sportsko-rekreativni tereni, dečija igrališta, plaže);
• izgradnja/uređenje hidrotehničkih objekata u cilju razvoja nautičkog turizma (uređenje obala reka i jezera, izgradnja marina, pristaništa, infrastruktura pristaništa i dr.);
• uređenje zemljišta namenjenog opštoj rekreaciji i nabavka prateće opreme (ski-staze, pešačke staze, trim staze, biciklističke staze, planinarske staze, sportsko-rekreativne staze, panoramski putevi, zabavni adrenalin parkovi, vozila namenjena rekreaciji turista – bicikli, laka električna vozila, turistički vozići, plovila i dr.);
• rekonstrukcija, izgradnja i opremanje turističke infrastrukture i objekata od posebnog značaja za funkcionisanje i razvoj turizma (vizitorski centri, turistički info centri, kulturno-istorijski spomenici, arheološki lokaliteti, muzeji, pozorišta, galerije, objekti za odmor i rekreaciju, bazeni, velnes i spa centri, sportsko-rekreativne dvorane, klizališta, kongresne dvorane, turistički kampovi, objekti lovnog turizma, vidikovci, objekti uz prirodne atrakcije, prodajno-izložbeni štandovi itd.), kao i izgradnja i rekonstrukcija objekata sa drugim turističkim namenama i sadržajima;
• postavljanje turističke signalizacije i info – pultova.
Učešće sredstava ministarstva u finansiranju navedenih projekata može biti do 100% ukupne vrednosti tog projekta.
Zahtev za korišćenje bespovratnih sredstava i prilozi
Zahtevi za korišćenje bespovratnih sredstava podnose se Ministarstvu turizma i omladine na odgovarajućem obrascu koji se može preuzeti putem linka Obrazac zahteva za finansiranje projekta razvoja turizma u 2024. godini

Pored zahteva, potrebno je obezbediti i dostaviti sledeću dokumentaciju:

  1. Rešenje o upisu u registar nadležnog organa, odnosno Obaveštenje o razvrstavanju za jedinice lokalne samouprave – kopija neoverena;
  2. OP obrazac – kopija overena u skladu sa Zakonom o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa („Službeni glasnik RSˮ, br. 93/14, 22/15 i 87/18).
    Jedan podnosilac može podneti više zahteva, ali može ostvariti pravo na korišćenje subvencije i transfera samo po jednom zahtevu.
    Zahtev za korišćenje bespovratnih sredstava podnosi se Ministarstvu turizma i omladine, Sektor za turizam, ulica Nemanjina br. 22-26, Beograd, isključivo putem pošte ili pisarnice ministarstva.
    Zahtevi za korišćenje bespovratnih sredstava podnose se zaključno sa 30. septembrom 2024. godine.
    Neblagovremeni i nepotpuni zahtevi neće biti uzeti u razmatranje.
    Zahtev i priložena dokumentacija ostaju trajno u arhivi Ministarstva i ne vraćaju se podnosiocu.
    Kriterijumi za vrednovanje projekata
    Komisija obrazovana rešenjem ministra vrednuje predložene projekte na osnovu sledećih kriterijuma:
    1) Stepen usklađenosti projekta sa Strategijom razvoja turizma Republike Srbije za period od 2016. do 2025. godine („Službeni glasnik RS”, br. 98/2016):
    a) Destinacije od značaja za razvoj turizma:
    Strategija razvoja turizma RS 2016-2025 (u danjem tekstu: Strategija) okvirno definiše destinacije od značaja za razvoj turizma prema kriterijumu dosada razvijene infrastrukture i suprastrukture, dostupnosti i ostvarenog turističkog prometa, a važne su za kompletiranje turističkih proizvoda. Nadalje, Strategija definiše da stvarni prioriteti zavise od interesa i kapaciteta investitora (iz javnog i/ili privatnog sektora), kao i potencijala i razvojnih mogućnosti turističke valorizacije resursne osnove.
    da ne
    10 0
    b) Razvoj turističkog proizvoda:
    Turistička konkurentnost se ostvaruje na nivou konkretnih turističkih proizvoda usklađenih sa interesima i motivima turista, kao i sa savremenim i aktuelnim tržišnim trendovima.
    Za konkurentno pozicioniranje turizma Republike Srbije potrebno je da se kreiranje ponude proizvoda zasniva na savremenim motivima i iskustvima turista koji su na osnovu tržišnih trendova identifikovani u grupama motiva i iskustava po sledećim proizvodima: uživanje; priroda; kultura/istorija/običaji; zabava; zdravlje; sport, rekreacija i avantura, poslovni turizam, organizacija događaja i manifestacija, tranzit, specijalni interesi i dr.
    Da ne
    10 0
    2) Usklađenost projekta sa savremenim i aktuelnim trendovima od značaja za razvoj Republike Srbije kao konkurentne turističke destinacije: Suština podizanja konkurentnosti bazira se na stalnoj interaktivnoj vezi sa tržištem i promenama u potrebama (motivima) turista i sposobnostima pružalaca usluga u turizmu i ugostiteljstvu da se ponuda stalno inovira i usklađuje sa tim promenama. Današnji turisti poseduju određeni stepen iskustva i polažu više pažnje na ono što konzumiraju i kako doživljavaju „proizvod putovanjaˮ nego na geografsku lokaciju što generalno znači – prioritet je doživljaj, a ne lokacija.
    Sektor turizma Republike Srbije treba da efikasno i fleksibilno usklađuje svoju ponudu sa savremenim trendovima na globalnom turističkom tržištu (uzimajući u obzir i nepredviđene događaje koji poput pandemije COVID 19 utiču na menjanje pravaca kreiranja turističkih politika i određivanja strateških prioriteta) i ponudi autentična iskustva, doživljaje i proizvode visokog kvaliteta, što će, uz tradicionalno gostoprimstvo, biti osnova prepoznatljivosti Republike Srbije u odnosu na konkurenciju.
    nije usklađeno delimično usklađeno usklađeno
    0 15 30
    3) Značaj projekta za održiv ekonomski i održivi razvoj lokalne zajednice:Pozitivni efekti razvoja turizma se ogledaju ne samo u već postojećim razvijenim lokalnim zajednicama već i u razvoju nedovoljno razvijenih lokalnih zajednica i regiona kroz: pospešivanje ravnomernijeg regionalnog razvoja, smanjenje negativnih demografskih trendova u pojedinim lokalnim zajednicama otvaranja novih radnih mesta (sa naglaskom na mlade, žene, osobe sa posebnim potrebama i dr.), što utiče na smanjenje nezaposlenosti i siromaštva, odnosno poboljšanje životnog standarda lokalnog stanovništva. Turizam pospešuje socijalnu koheziju i inkluziju lokalnih zajednica kroz razvoj i unapređenje društvenih i privrednih aktivnosti, uključujući unapređenje investicionih aktivnosti i ukupan razvoj infrastrukture.
    mali srednji veliki
    0 5 10
    4)Značaj projekta za razvoj turizma u lokalnoj zajednici:
    Procena uticaja projekta na unapređenje turističke ponude koja treba da rezultira valorizacijom ukupnih turističkih resursa lokalne zajednice i doprinese povećanom stepenu zadovoljstva krajnjih korisnika.
    mali srednji Veliki
    0 15 30
    5) Predviđenost sufinansiranja projekata iz drugih izvora: sopstvenih prihoda, budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave, fondova EU, donacija, legata, kredita i drugo:
    da ne
    5 0
    6) Ispunjenost ugovornih obaveza podnosioca zahteva za sredstva odobrena u ranijem periodu:
    da ne
    5 0
    NAPOMENA: Maksimalan broj bodova je 100.
    Ocenjivanje se vrši po sledećoj skali:
    Bodovi 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-80 81-90 91-100
    Ocene 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
    Izbor projekata subvencija i transfera koji će biti finansirani
    Određivanje iznosa finansiranja projekata vrši se na sledeći način:
  • projekti koji dobiju prosečnu ocenu između 9,00 i 10,00 finansiraju se u iznosu do 100% zahtevanog iznosa sredstava;
  • projekti koji dobiju prosečnu ocenu između 8,00 i 8,99 finansiraju se u iznosu do 80% zahtevanog iznosa sredstava;
  • projekti koji dobiju prosečnu ocenu između 7,00 i 7,99 finansiraju se u iznosu do 60% zahtevanog iznosa sredstava;
  • projekti koji dobiju prosečnu ocenu između 6,00 i 6,99 finansiraju se u iznosu do 50% zahtevanog iznosa sredstava;
  • projekti koji dobiju prosečnu ocenu nižu od 6,00 neće biti finansirani.
    Vrednovanje i odobrenje finansiranja projekata obavlja se sukcesivno u toku godine.
    Ugovor o korišćenju bespovratnih sredstava
    Međusobna prava i obaveze u vezi sa korišćenjem bespovratnih sredstava iz prethodnog stava uređuju se ugovorom koji zaključuje Ministarstvo turizma i omladine i korisnik.
    Sve dodatne informacije u vezi sa konkursom mogu se dobiti na telefon: 011/3139-685 u periodu od 9-15 časova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *