Radovi na pčelinjaku u aprilu

Kalendarski gledano u aprilu temperature osetno rastu kao i pčelinja društva. Pčelari bi u ovom mesecu trebalo da: privedu kraju prolećni pregled, vrcaju med uljane repice , potrebno je pčelama ostaviti najmanje 10 kilograma meda po košnici, pratiti stanje i blagovremeno proširiti plodište i medište, skupiti cvetni prah hvatačima za polen, preduzeti mere kod pojave rojenja a po potrebi razrojavati društva, voćnu pašu iskoristiti za izgradnju novog saća, varou tretirati mravljom kiselinom, pripremiti se za bagremovu pašu i po potreba stimulativno prihraniti društva.

Uobičajeno bi bilo da pčele u aprilu sve intenzivnije opšte s okolinom i u košnicu unose nektar, cvetni prah i vodu. U košnici se iz dana u dan pojačavaju aktivnosti: brzo se proširuje leglo, priprema hrana, prerađuje i konzerviše polen. Zadatak pčelara je da pomno prati razvoj pčelinjih društava, blagovremeno proširi pčelinje gnezdo, podstakne razvoj legla, da slabija društva pripoji jačim i kontroliše njihovo zdravstveno stanje.

Pčelinje klube više nije jako zbijeno i polaganje jaja i razvoj pčelinjih društa­va brzo napreduje. Tome doprinosi sve veći dotok po­lena i nektara, toplo vreme, kao i znatna količina no­voizleglih mladih pčela pogotovo posle 7 aprila, čija je sposobnost hranjenja 3-4 puta veća nego sposobnost prezimelih pčela. Po­vršine zauzete leglom brzo se povećavaju, a rezerve hrane se smanjuju. Kod jakih pčelinjih društava leglo zauzima preko 5-6-7 ramova, a kod slabijih 2-3 do 4 rama pokrivajući skoro čitave satove. Ako dotok nektara nije redovan, pčelinje društvo troši 4-5 kg hrane iz zaliha.

,, Proširenje legla mora da prati odgovarajuća temperatura, koja ne sme biti niža od 10 stepeni.Kontraproduktivno je proširivati leglo kada mu vreme nije … Proširivanje treba da prati veličinu legla, jer mora postojati dovoljan broj pčela koje će leglo ugrejati. Proširivanje medišta se radi dodavanjem dovoljnog broja okvira, ali generalno, kada plodište dobro funkcioniše, medište neće biti problem.Što je veća temperatura i što je veći unos nektara, kod pčela se povećava nagon za rojenjem. Što se ove teme tiče, postoje različita mišljenja, samim tim i različito postupanje u praksi. Lično nikada nisam suzbijao rojenje. Rojenje se sprečava kidanjem matičnjaka ili dodavanjem okvira.,, kažu iz Društva pčelara Kraljevo

Ukoliko je hladno vodite računa jer košnice ne bi trebalo otvarati ako je spoljna temperatura niža od 16°C, što u aprilu zna da se dogodi. Kako bi očuvali temperaturu legla u košnici, važno je znati koliki je broj pčela, a zatečenom stanju treba prilagoditi košnicu tako da se suzi ili proširi. U aprilu se postavlja ram građevnjak kao biološki metod borbe protiv varoe. Ram se stavlja u centar legla kada je prisutnost legla najveća, što je najinteresantnije za varou.

Ram lovac stavlja se kao jedini ram s otvorenim leglom. Tako sve ženke krpelja varoe napadnu ponuđene larve. Kada leglo bude potpuno poklopljeno, ram se vadi iz košnice i pretapa. Postupak se opet može ponoviti.

U aprilu je obimna paša, a čine je: topola, brest, trnjina, kruška, jabuka, razne trave, maslačak, uljana repica, ribizla, džanarika, borovnica, divlje voćne vrste. Veliku pažnju je neophodno pokloniti zdravstvenom pregledu pčelinjih društava.

,, Potrebno je redovno uzimati uzorke i ispitivati, a ukoliko se utvrdi bolest, treba pravovremeno obaviti lečenje. Jačanjem pčelinja društva mogu dobiti nagon za rojenje, što svakako treba sprečiti. Prihranjivanje društava se vrši tečnim sirupom, uz dodavanje stimulansa za bolje polaganje jaja. Pčele se redovno prihranjuju, a posebno za vreme hladnih, kišnih i vetrovitih dana kada su letovi onemogućeni. Važno je da se prihranjivanjem ne izazove grabež. Ukoliko se pčelinje društvo nalazi samo u plodištu, a maksimalno se razvija, obavezno je dodati što pre nastavak sa saćem ili satnim osnovama.,,

Sam pregled obavlja se brzo i bez prevelikog otresanja i uznemiravanja pčela i same zajednice. Maticu nema potrebe tražiti već je dovoljno utvrditi njeno prisustvo pregledom postojećeg legla. Sama legla ako nisu dobro raspoređena,premeštaju se na sredinu košnice gde će pčele lakše održavati potrebnu temperaturu, a time se dobija i prostor za dalje zaleganje matice. Razdvajanje legla nije preporučljivo gotovo nikad, a pogotovo ne sada kad su noćne temperature često mnogo niže u odnosu na dnevne.

,, Ukoliko se u pčelinjem društvu zapazi prisustvo varoe, krečnog legla i simptomi drugih bolesti, treba izvršiti odgovarajuće tretmane, ali uz strogo poštovanje uputstava lekovitih preparata.Slabe zajednice ne treba pojačavati na račun jakih, jer se time jake ometaju u razvoju, a slabe se ne mogu dovesti do optimalne snage. Jaka društva je potrebno podsticati na intenzivan razvoj, s tim da se pazi kako ne bi dobili nagon za rojenjem.Slaba društva se jednostavno pripajaju društvima srednje jačine i time se ova druga za kraće vreme prevode u kategoriju jakih. Takva društva se prihranjuju sirupom tokom više dana.,,

U ovom periodu pčelinje gnezdo u košnicama s višekorpusnim plodištem proširuje se u početku preuređenjem, a kasnije dodavanjem novih nastavaka. Pod preuređenjem se podrazumeva promena mesta nastavaka, gde se gornji nastavak postavi dole, a donji nastavak gore.

,,Blagovremeno se proširuju plodišni, a po potrebi i medišni prostor. Ramovi za proširivanje gnezda dodaju se uvek između poslednjeg rama sa leglom i rama sa medom i cvetnim prahom. Kod LR, fararovih i drugih nastavljača plodišni prostor se proširuje dodavanjem kompletnih nastavaka.Sada se vrši detaljan pregled i društva se razvrstavaju na proizvodna i pomoćna. U aprilu se postavljaju hvatači cvetnog praha, organizuje se setva i sadnja medonosnog bilja. Privode se kraju aktivnosti na pripremanju proizvodnje rojeva, matica, mleča, propolisa i drugih pčelinjih proizvoda.,,

Nikako ne zaboravite vodu. Pojilo se stavlja po pravilu na najosunčanije i od vetra zaklonjeno mesto, tako da se voda na suncu zagreva, a vetar ne ometa pčele kad je uzimaju. Pčele radije uzimaju toplu vodu. Da se pčele upute na pojilo, prvih dana posle njegovog postavljanja treba u vodu staviti malo šećernog sirupa ili meda.

Uz dobru organizaciju i brigu o pčelinjim zajednicama, pčelar može da osigura poprilične količine meda. Ukoliko ste početnik obavezno potražite savete vaših iskusnih kolega. Uz dobru praksu stiče se znanje i isustvo tako da razmena mišljenja uvek dobro dođe. Na žalost ovo proleće nije baš najbolje počelo a izmrznuća pojedinih biljnih vrsta koje imaju cvet i medonose sigurno će uticati na sveopštu situaciju i kod pčela. S.C

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *