Protest poljoprivrednika kod Požarevca

Poljoprivrednici okupljeni u udruženju  „Stig“ danas su blokirali saobraćaj na magistralnom putu između Požarevca i autoputa. Kako je za Agrosmart izjavio predsednik tog uduženja Nedeljko Savić u protestu učestvuje 25o do 300 traktora. Nezadovoljni ratari traže da se obezbede realne otkupne cene i adekvatan model subvencija. 

Nedeljko Savić, predsednik Udruženja poljoprivrednika “Stig” kaže da shvataju situaciju, da je socijalni mir bitan, da ne skače cena pšenice i suncokretovog ulja.

“Ali, mi smo svesni toga da će to da ide na leđa primarnih proizvođača, to jest nas”, kaže Savić. Cena pšenice u Mađarskoj je 52 dinara za kilogram, u Rumuniji takođe.

,,Nama otkupljivači nude 36 dinara za kilogram. Smatramo da su sve mere koje vlada sprovodi za zaštitu tržišta na našim leđima. Umesto da budu zaštićeni, poljoprivredni proizvođači su oštećeni tim načinom raspodele tereta – kazao je Savić.

Drugi razlog je, dodao je, nadolazeća žetva suncokreta gde postoji zabrana izvoza sirovog ulja, što će uticati na cenu sirovina – zrna suncokreta, odnosno opet će ratari biti oštećeni.

Treći razlog protesta je politika subvencionisanja. Nezadovoljni poljoprivrednici traže da država nađe način da se domaći proizvođači približe evropskim kada je o subvencijama po obradivoj površini reč.

Udruženje poljoprivrednika „Stig“ najavljuje radikalizaciju jučerašnjeg protesta kada su organizovali protestnu vožnju ulicama Požarevca, a potom traktorima blokirali ulaz u grad. To je, kako kažu, bila blokada upozorenja.

Prema rečima Savića, imali su protest u i februaru, kada su hteli da „skrenu pažnju na skupa đubriva“.Navodi da su imali i nekoliko sastanaka i da su tražili „slobodno tržište i cenu koja je u okruženju“.

“U petak smo imali sastanak u Ministarstvu, gde su nas odbili, nijedan naš zahtev nije bio prihvaćen, neće da izađu pre žetve, tržište nije slobodno, pa smo krenuli u protest”, objašnjava.

Dodaje da razumeju razloge države, ali navodi da “neće jasno da im kažu i obrazlože”.

“Vidimo šta se traži, država hoće da sačuva socijalni mir, da spreči inflaciju, ali te mere koje sprovodi, idu na naš teret. Nemamo tržišnu cenu na našem terenu”, kaže Savić.

Kako kaže, jesu dobili pomoć, ali to nije bila “nijedna sistemska pomoć”.”Država se umeštala u rešavanje problema, ali se nije umešala do kraja. Ako će da ograničava izvoz, mora da ograničava cenu đubriva. Prava pomoć je da se omogući sistemsko rešenje”, kaže on.

Kako je rekao, “non stop se insistira na nekim stvarima”.”Da nema dovoljno pšenice, da nema dovoljno hrane, da će se sva pšenica izvesti… Mi u ovom trenutku ne vidimo taj problem”, kaže.

Ističe da je doneto rešenje kojim je zabranjen izvoz. “Bukvalno se naša berza srušila preko noći. Mi tražimo da se uvede slobodno tržište, zašto ja ne mogu da izvezem sam pšenicu, po cenama koje mogu u inostranstvu da naplatim. Nama neko mora da pokrije gubitak, ne možete da dozvolite da ja kao poljoprivedni proizvođač subvencionišem onog krajnjeg potrošača”, kaže on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *