Proizvodnja lekovitog bilja može biti profit

Institut za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ organizovao je stručni skupu, povodom obeležavanja 75. godišnjice rada instituta, na kome su učesnici istakli da su sve više smanjeni prirodni resursi lekovitog bilja, kao i da postoji nedostatka radne snage u njegovoj plantažnoj proizvodnji.

Direktor instituta dr Milan Lukić rekao je Tanjugu da je trenutno jedino rešenje u uvozu lekovitog bilja.

,, Naravno da zbog toga nisam srećan, ali uzrok je, pored nedostatka radne snage, i u sve manjem broju sakupljača, pa stoga moramo da radimo na stimulisanju uzgoja naročito retkih vrsta kao što je trava iva,, – naveo je Lukić.

On je na otvaranju savetovanja upriličenog u Beogradu, pod nazivom „Izazovi savremene proizvodnje lekovitog bilja“ podsetio i na to da su temejlji Instituta „Josif Pančić“ postavljeni pre 75 godina, kada je akcenat bio na naučno-istraživačkom radu, a vremenom je težište postajala proizvodnja preparata na bazi lekovitog bilja.

,,Iza naših istraživača je veliki broj međunarodno priznatih radova, pored ostalog i u pogledu gajenja bilja koje je retko naći u prirodi ili koje ne uspeva na ovim prostorima,, – rekao je Lukić.

Institut je na tržište do danas izbacio više od 300 kvalitetnih proizvoda, koji su rezultat upravo naučno-istraživačkog rada na polju povećanja asortimana i obima proizvodnje.

Naučni savetnik u oblasti agronomije i ishrane biljaka i nekadašnji dugogodišnji direktor Instituta „Josif Pančič“ dr Dragoja Radanović napomenuo je da se u poslednjih nekoliko decenija ekspanzija naučno-istraživačkog segmenta u inistitutu, a složio se i s tim da su prirodni resursi lekovitog bilja prilično istrošeni.

,, Zbog toga se nameće potreba za pospešivanje uzgoja u plantažnim uslovima, što i jedan od glavnih zadataka našeg instituta,, – napomenuo je Radanović.

Na skupu su upriličena i brojna stručna predavanja i diskusije na temu „Gajenje lekovitog bilja danas – savremeni izazovi i njihovo prevazilaženje“ i to kada je reč o zaštiti, ishrani, agroekologiji, sušenju, mehanizovanoj obradi i primarnoj preradi…

Institut „Dr Josif Pančić“ ove godine obeležava 75 godina postojanja i sinonim je za kvalitet, efikasnost i bezbednost proizvoda od lekovitog bilja. Svoju izvornu delatnost Institut „Dr Josif Pančić“ sprovodi kroz naučnoistraživački rad u oblasti farmacije i agronomije u lekovitom bilju, a na tom važnom zadatku danas u Institutu radi 20 doktora nauka i veći broj istraživača mlađih zvanja koji proučavaju farmaceutski, agronomski, hemijski i biološki aspekt lekovitog i aromatičnog bilja prvenstveno sa naših prostora.

Naša zemlje bogata je florom, a struka naglašava da je oko četiri stotine biljnih vrsta registrovano kao lekovito od kojih se 280 koristi u industrijskoj proizvodnji. Srbija je osamdesetih godina bila zavidan izvoznik lekovitog bilja. U neposrednoj blizini ili na samim lokacijama planinskih lepotica bitisale su i zadruge za otkup lekovitog bilja. Na žalost to poslu se vraća mali broj proizvođača ili su njihovi poslovi vezani za prodaju na lokalnim manifestacijama ili pijacama. U biošopovima se mogu kupiti naši proizvodi iz prirode ali su daleko više dostupni strani proizvođači naročito u veletrgovinama.

Potrebe za lekovitim biljem u svetu su sve veće, ali mi smo na žalost mimo te priče ili prisutni u malom procentu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *