Proizvođači mleka blokirali most u Šapcu i raskrsnicu u Mrčajevcima

I pored najave ministarke poljoprivrede da će premija za mleko biti poćećana na 15 dinara asubvencija po grlu sa 25 hiljada na 30 hiljada dinara poljoprivrednici su odgovorili novim protestima. Naime, Udruženje proizvođača mleka Naše mleko – Mačva, Udruženje za spas i opstanak srpskog sela Zapadne Srbije i predstavnici udruženja građana danas su na dva sata blokirali Novi most na Savi kod Šapca sa zahtevom da se povećaju premije za mleko, stimulansi po grlu i da se uvede zaštitna cena mleka. U isto vreme i njihove kolege iz Centralne Srbije i Šumadije blokirali su raskrsnicu u Mrčajevcima.

Ministarstvo poljoprivrede ranije je povećalo premije sa deset na petnaest dinara, čime su, kako navode, nezadovoljni. Traže da se izdvajanja po grlu povećaju na 40.000 umesto 30.000 dinara, što je ministarstvo nedavno ponudilo. Nezadovoljni poljoprivrednici kažu da je visina prelevmana na uvoz mleka i sira iz zemalja EU neprihvatljiva, jer bi za kačkavalj trebalo bi da iznosi 300-350 dinara po kilogramu, a ne 30 dinara kako je država odredila.

Stočari iz Šapca traže da premija za mleko bude 20 dinara po litru, a subvencija po grlu 40.000 dinara. Njihov zahtev je i da se uvede minimalna otkupna cena mleka i kontroliše uvoz.  Dejan Trajković, vlasnik farme krava kod Pančeva i proizvodjač mleka,je rekao da su proizvodjači nezadovoljni jer nije ispunjen nijedan od zahteva.
 “Tražili smo da premije za mleko budu povećane sa deset na 20 dinara, subvencije po grlu sa 25.000 dinara na 40.000, da se utvrdi minimalna cena mleka od oko 70 dinara po litru, i ništa od toga nije ispunjeno. Visina prelevmana je prihvatljiva, a za kačkavalj trebalo bi da iznosi 300-350 dinara po kilogramu, a ne 30 dinara kako je država odredila.Država, nikakvim merama nije ograničila ni uvoz mleka u prahu. Oni takođe ne razumeju, da to što su ponudili subvenciju za kupovinu junica i steonih junica od po 100.000 dinara nije nikakva mera jer kada poljoprivrednici od proizvodnje mleka imaju gubitke, “ko će da kupuje junice i širi proizvodnju”, rekao je Trajković.

Protest stočara i proizvođača mleka i u Mrčajevcima, započela je blokada raskrsnice ka Čačku, Kraljevu i Kragujevcu od 13 časova. Na improvizovanoj bini kamiona smenjivalo se desetine poljoprivrednika koji su izneli probleme i eventualno ponudili rešenja. Skupu u Mrčajevcima koji je ovoga puta bio obimno po broju učesnika manji prisustvovali si i voćari ovog kraja. Onikažu da su takođe u nezavidnom položaju jer su cene voća mimo proizvodne cene, jabuka se nalazi još u hladnjačama, bez buduće ugovorene prodaje, dok se malinarima još duguje novac iz roda 2022. godine

„Trenutno, prema broju krava od oko 225.000 i sa proizvodnjom od pet, šest hiljada litara u jednoj laktaciji nemamo dovoljno mleka za celo tržište. Međutim, u prethodnom periodu uvoz mleka je bio nekontrolisan i imamo ogromne količine koje su uvezene i mi zato ne možemo da prodamo naše proizvode. Ono sto smo mi u ovom delu Srbije doživeli sa otkupnom cenom mleka vrlo brzo ce se proširiti celom Srbijom. U danu pad cene za 20 dinara uskoro će postati realnost. Tad ce ustati mnogi a mi ćemo svi biti tu kao i danas da se borimo za zagarantovanu minimalnu otkupnu cenu mleka.„, objašnjava Predrag Veljković, proizvođač mleka iz okoline Kraljeva.

I članovi Udruženja poljoprivrednika Nadibar iz Kraljeva, koje čini oko 120 pre svega stočara, bili su prisutni na blokadi, kako bi pružili podršku proizvođačima mleka.

,,Prva stvar je da pomognemo naše kolege, poljoprivrednike i seljake. Da ih podržimo u toj njihovoj mukotrpnoj borbi za bolje sutra, a i da bi naša deca jela domaće i zdravo mleko. A druga stvar koju želimo da naglasimo jeste težak položaj voćara u Srbiji i svih ostalih grana. I povodom toga želeli bismo da ujedinimo sve ljude koji se danas bave bilo kojom poljoprivrednom proizvodnjom, da bi ostvarili neke malo bolje uslove života i rada u Srbiji.,. rekao je Aleksandar Urošević iz sela Roćevići kod Kraljeva.

Ovaj poljoprivrdnik ističe da oni, kao proizvođači voća, imaju tri osnovna zahteva od kojih se prva dva tiču celokupne poljoprivredne proizvodnje u Republici Srbiji.

,,To je minimalna subvencija po hektaru od 150 evra, drugi zahtev je ostvarivanje prava na plavi dizel, koji imaju sve zemlje u okruženju. Treći zahtev je usko vezan za našu voćarsku proizvodnju. On se tiče kontrolisanog uvoza voća iz Evropske Unije i proizvoda od voća. Kao što se mlekari danas bore za smanjenje uvoza mleka iz EU i za prelemave, tako se i mi borimo za malo više favorizovanja domaćih proizvođača i domaćih poljoprivrednih proizvoda,, nastavlja Urošević.

Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković prethodnih dana je najavila da će premija za mleko biti povećana sa 10 na 15 dinara, a subvencija po grlu sa 25.000 na 30.000 dinara.Resorna ministarka navela je i da će država pomoći poljoprivrednicima pri kupovini steonih junica.Odlukom Vlade Srbije koja je počela da se primenjuje u ponedeljak, uvedeni su prelevmani na uvoz mleka 15 dinara po litru, i uvoz tvrdih sireva 30 dinara po kilogramu. S.C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *