Pravilnik o kreditnoj podršci poljoprivrednicima

Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja prava na kreditnu podršku poljoprivrednicima stupio je na snagu 2. februara i u toku je postupak potpisivanja ugovora između Ministarstva poljoprivrede, Trezora i komercijalnih banaka, kažu u Ministarstvu poljoprivrede.

Početkom naredne nedelje očekuje se i raspisivanje javnog poziva, navodi se u odgovoru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na dopis koji je uputila Inicijativa za opstanak poljoprivrednika. Inicijativa je krajem januara uputila ministarstvu dopis u kom se traži hitno rešavanje nekoliko problema i navodi zahtev za subvencionisane kredite za poljoprivrednike sa jedan odsto efektivne kamatne stope.

Ministarstvo povodom ovog zahteva u odgovoru navodi i to da već subvencioniše deo kamate na kredite za nabavku životinja i hrane za životinje, premiju osiguranja životinja, nabavku semena, đubriva, sadnog materijala i sredstva za zaštitu bilja, investiciona ulaganja u poljoprivrednu mehanizaciju i opremu.

Jedan od zahteva inicijative je da se pronađe rešenje za otpis kamata i dugova Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje. Ministrstvo ističe da aktivno radi na ovom problemu, održano je niz sastanaka sa predstavnicima PIO fonda, Poreske uprave i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Veličina duga poljoprivrednika koji nisu izmirivali svoje obaveze iznosi 312 milijardi dinara, navode iz ministarstva, dok je dug aktivnih poljoprivrednih gazdinstava u eAgraru 119 milijardi, od čega je osnovica 52 milijarde, a ostalo čini kamatu.

 Kako bi se izašlo u susret poljoprivrednim proizvođačima i pronašlo prihvatljivo rešenje za rešavanje ovog problema trenutno se razmatra mogućnost da se poljoprivrednicima odobri reprogram odnosno odlaganje plaćanja dugovanog iznosa na rate, do 60 meseci, a poljoprivredniku koji bude redovno izmirivao dospele obaveze koje su odložene, uključujući i svoje redovne obaveze u skladu sa zakonom otpisaće se 50 odsto kamate. Dalje se razmatra olakšica u smislu oslobađanja dodatnih kamata kao i zakonskog obezbeđenja kako bi reprogram bio omogućen, navodi se u odgovoru ministarstva.

Na zahteve da se satelitsko snimanje uredi zakonski i implementira sa katastrom nepokretnosti i da se storniraju svi nalozi inspekcijama i da se sva registrovana poljoprivredna gazdinstva (RPG) vrate u aktivan status, te da se pasivnim gazdinstvima dostave propusti zbog kojih su ubačeni u pasivan status, ministarstvo u odgovoru navodi da je satelitsko snimanje već uređeno zakonski, Zakonom o nacionalnim infrastrukturi geoprostornih podataka. Ministarstvo poljoprivrede je satelitske snimke koristilo samo za određivanje inspekcijske kontrole nakon što su snimci pokazali suprotno stanje na terenu u odnosu na prijavljeno u registru, navodi se u odgovoru.

Prilikom donošenja odluke o određivanju pasivnog statusa, Uprava za agrarna plaćanja u obzir uzima stanje u Registru poljoprivrednih gazdinstava koje je sam proizvođač popunio kao i inspekcijski zapisnik koji potvrđuje faktičko stanje na terenu.

,, Za doneta rešenja po postupcima iz 2023. godine Uprava za agrarna plaćanja ni jedno gazdinstvo nije stavila u pasivan status. Uprava za agrarna plaćanja je izdala 602 rešenja za pasivan status koja nisu konačna i na koja je dozvoljeno pravo žalbe u zakonom propisanom roku te će se posebno preispitati svaki slučaj i u najkraćem roku doneti konačne odluke o stavljanju u pasivan status gazdinstava,, kažu iz ministarstva.

Poljoprivredni proizvođači dužni su da svaku promenu podataka u svom RPG dostave u propisanom roku od 30 dana od nastanka promene. Ukoliko to ne učine mogu lako dospeti u ,,pasivan status,, i time svoje gazdinstvo dovesti u problem daljeg ekonomisanja. Naime ,,pasivan status,, ne podrazumeva samo gubitak prava na subvencije već i svaku dalju prodaju poljoprivrednih proizvoda sa gazdinstva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *