Nalazimo se uveliko u periodu kada pčele prenose život iz jedne sezone u drugu, kada im je potrebno obezbediti besprekorni mir.
Samo besprekorno mirovanje , bez ikakvog uznemiravanja, omogućuje pčelama da i tokom najsurovijih zima sa minimum utroška zivotne energije prezime i dočekaju lepe prolećne dane. Svako uznemiravanje sada dovodi do stresa, jer tada uzimaju prekomerene količine hrane, a samim tim dolazi do skaraćenja zivota svake pčele zbog nepotrebnog iscrpljivanja.
Najveću opasnost za loše zimovanje može da predstavlja i radoznali pčelar (početnik) koji iz znatiželje zaviruje u košnice i proveravajući rezerve hrane.
Iskusni pčelari znaju da se zalihe moraju popuniti do kraja avgusta (početak septembra)i da pčele u ovom zimskom periodu mirovanja ne troše puno hrane prosek novembar – januar je 0,9-1,1 kg mesečno. Čvrsta hrana u vidu pogača može se dodati pčelama tek u drugoj polovini februara , a svaka druga intervencija je moguća ali samo ako smo sigurni da nam zajednica nema hrane i da je treba spašavati (jadan je taj pčelar koji je dozvolio da mu društvo dodje u to stanje).
U mesecu januaru matica u našim krajevima će položiti prvo jaje i svakim danom kako se bude obdanica produžavala biće ih sve više, samim tim i povećava se temperatura u centru klubeta . Kada snega ima zimovanje pčela tada manje stresno, a ujedno je i odličan izolator i ne treba sga skidati sa krovova košnica. Kada bude počeo da se topi pčelar treba da interveniše i očisti leta da nebih zamrzla i time sprečila dotok svežeg vazduha u košnice.
Pojavom toplog dana i temperetaure iznad 10 stepeni pčele će sigurno iskoristiti za zimski izlet jer oni su blagodet za pčelinju zajednicu.
To su takozvani pročisni letovi gde se pčele oslobađaju nagomilanih ostataka hrane u debelom crevu. Tada je vrlo bitno da pčelar postavi neku prostirku ispred košnica(slama , kartoni ,staze i sl) da pčele nebih ostajale na snegu, hladnoj zemlji ili travi.
Često se dešava da mrtve pčele zaguše leto (češljeve)i tako željeni pročisni let i ne bude obavljen što može imatri loše posledice po društvo. Ali ima leka i za taj problem treba okrenuti otvore leta prema gore. Ili pažljivo i bez uznemiravanja pčela ,leta trebamo svremena na vreme proveriti i sa nekom takom žicom očistiti od mrtvih pčela.
U januaru na pčelinjaku nema gotovo nikakvih poslova, pčelinjake treba redovno obilaziti ,izuzetno ako se poremeti mir koji na njemu vlada treba intervenisati .Pravo je vreme za obavljanje nekih poslova koje će nam olakšati rad tokom sezone: nabavka i priprema košnica, ožičavanje ramova, nabavka satnih osnova.
Cilj ovog teksta mi je bio da skrenemo pažnju mladim pčelarima (početnicima) da u ovom periodu će više pomoći i pčelama i sebi da utroše vreme na podizanju nivoa svog pčelarskog obrazovanja. Mlađi da uče a stariji da ne izgube korak, ističe pčelar Goran Zdravković, stručnjak u ovoj oblasti.