Pregledima poniklih useva pšenice i ječma iz ranih rokova setve uočeno je prisustvo vaši i cikada – prenosioca biljnih virusa! Usevi ozime pšenice i ječma iz ranih rokova setve, posejani početkom oktobra, se nalaze u fazi od nicanja do dva razvijena lista. Na velikom broju parcela usevi još nisu nikli usled nedostatka vlage ili setva tek predstoji.
Pregledima poniklih useva iz najranijih rokova setve uočeno je prisustvo vaši i cikade Psammotettix alienus. Ove štetočine pored direktnih šteta koje prouzrokuju sisanjem biljnih sokova iz nadzemnih delova biljaka su i prenosioci veoma opasnih biljnih virusa poput virusa žute patuljavosti ječma i virusa patuljavosti (kržljavosti) pšenice.
Simptomi viroza na biljkama pšenice i ječma uočavaju se tek na proleće, a sada je pravi momenat suzbijanja njihovih prenosioca – vaši i cikada.
Pragovi štetnosti pri kojima se pristupa hemijskim merama zaštite su sledeći:
prema EPPO standardu PP 2/11(1) u ovim fazama razvoja useva, prag štenosti za vaši iznosi 10% biljaka naseljeno sa jednom ili više vaši;
Prag štetnosti za cikadu Psammotettix alienus nije definisan po EPPO standardu, niti u našoj zemlji, ali u zemljama u okruženju on iznosi 5 cikada/m².
Na pojedinim parcelama dostignuti su navedeni pragovi štetnosti. Za naredni period najavljuju se vremenski uslovi bez padavina sa visokim dnevnim temperaturama vazduha za ovo doba godine, što će izuzetno pogodovati razvoju pomenutih štetnih vrsta, stoga se očekuje njihova intenzivnija aktivnost.
Proizvođačima se preporučuje stalan pregled poniklih useva ozime pšenice i ječma i ukoliko se uoči prisustvo navedene cikade i vaši na nivou pragova štetnosti sprovođenje hemijskih mera zaštite nekim od registrovanih insekticida na bazi aktivne materije deltametrin.
Preporuke za zaštitu pšenice i ječma po regionima možete pogledati na linku https://pissrbija.rs/pocetna-preporuke-cela-tabela-bez…
