ODGOVOR DEJANA MILOŠEVIĆA NA PROZIVKE

Povodom maloprodajne cene bagremovog meda u jednoj od srpskih regionalnih trgovina od 999 dinara člana SPOS-a profesionalnog pčelara Dejana Miloševića, te dovođenja u sumnju kvaliteta njegovog meda, kao i omalovažavanja i vređanja koje je doživeo na društvenim mrežama, Dejan se obratio SPOS-u sa zahtevom da se njegova poruka fejsbuk kritičarima objavi na sajtu SPOS. Objavljujemo je u celosti.

Pismo Dejana Miloševića:

„Gospodo prepametne moje kolege pčelari, odakle da krenem? Ipak, krenuću prvo od komentara mog dobrog „prijatelja Vladimira Kovačevića“. Tegla levo na slici je bagremov med, bruto težina tegle mora da ima 1356 grama, jer se svaka tegla meri na vagi. U SPOS-ovu teglu staje 1100 grama meda neto kada se dobro napuni, i to meda sa 18% vode, dok bagremov med iz AŽ košnice kojom pčelarim ima oko 15% vode. Desno na slici je cvetni med sa oko 17% vode i verovatno ima 15 grama više od 1000 grama. Ali da podvučem, nijedna tegla nije ispod 1000 grama neto.

Sada malo o kalkulaciji cene, gospodo pčelari, ja znam da vi o ovome mnogo malo znate, osim da pričate napamet i bez činjenica.

U Srbiji postoje 2 vida poslovanja, a to su MEGA MARKETI i MARKETI. U mega markete mi obični pčelari nemamo mogućnosti da uđemo, jer smo mnogo mali odnosno nemamo mogućnosti da iz sopstvene proizvodnje ispoštujemo stroge i zahtevne ugovore. Mega marketi imaju marže na med i do 50%, pojedini čak i do 100%. Mali lokalni marketi posluju sa maržama od 15% pa naviše, što veća marža manji je promet. I ti lokalni matketi su manjeg tipa, odnosno površine, jer štede na poslovnom prostoru i asortiman je samo ono čija prodaja ide dobro, ne drže sve, kako zbog prostora tako i uloženih sredstava.

Oko meda je malo specifičnija situacija, a evo i zašto. Svi proizvođači prehrane, a i drugi sektori, ne rade za male marže tj. za svoje proizvode koje prodaju imaju različite cene za različite kupce i one su dosta raznolike. Što veći kupac, cena je niža i obrnuto. Ali, kod meda je drugačija situacija.

Recimo uzećemo da je polazna minimalna cena za bagremov med koji ja prodajem 6,5 evra (763,25 dinara) bez PDV nadoknade (bagremov med na slici je druga klasa bagrema, što se i vidi po boji), te svi pakeri koji otkupljuju i pakuju med moraju poći od ove cene, na to treba dodati svoje troškove odlaska po med, cenu analize, uložen novac u otvaranje objekta, plate radnika, PIO, amortizaciju, troškove pakovanja, kao i troškove koji kod malih marketa ne postoje, a to su: odvoz robe u skladišne magacine s tim što tamo ne možete isporučivati robu kad vi želite ili vam odgovara, već imate tačan dan u nedelji i satnicu. Ako kojim slučajem par minuta zakasnite zbog zastoja na putu i sličnog opravdanog razloga, te u vaše predviđeno vreme niste na istovarnoj rampi, server ne dozvoljava prijem robe, opravdanost vašeg kašnjenja nikoga ne interesuje, vraćate vozilo nazad i čekate narednih 7 dana, dok uz to plaćate penale u novcu, plaćate i ako euro paleta nije spakovana po pravilniku mega marketa, plaćate i ako se desi greška u računu, plaćate i ako se desi neslaganje fakture i robe, na sve to trebate zaračunati mahom kod svih dva puta godišnje akcijsku prodaju. Kod akcijskih prodaja, mega market ne snižava cenu tako što je umanjio maržu, već zato što ste vi snizili nabavnu cenu odnosno dali veći rabat. I još jedna stvar koju ne znate kod akcija, obično sitno u ugovoru piše da 15 dana pre akcije i 15 dana posle akcije ste dužni da isporučite robu mega marketu po akcijskoj ceni, što znači da pred kraj akcije mogu da poruče duplo, na primer umesto uobičajene 1 palete robe da poruče 2 palete. Da ne naglašavam, ali da vas ipak podsetim, pretpostavljam da ste verovatno čuli da valuta plaćanja kod mega marketa je realnih i do 150 dana, a kod malih marketa oko 30 dana.

Sada nešto oko kalkulacije za med koji blatite i čija je veleprodajna cena 909 dinara, te pošto ste toliko pametni što se tiče poslovanja, voleo bih da mi izračunate polaznu cenu tj. evo, ja ću vam pomoći. Ova firma ima 30 prodavnica i marža na medu je 16,5%. Troškove dostave nemamo, jer isporuku u magacin možemo izvršiti 6 dana u nedelji od 8 do 16 sati sa zadržavanjem od 10 minuta. Podvlačim još jednom, na bagremovom medu u pakovanju od 1 kg nam je simbolična zarada, koliko da nismo u minusu. Na pakovanju od 500 grama imamo 10% veću zaradu za jedno pakovanje u odnosu na 1 kg. Na cvetnom medu je naravno veća zarada na jednom pakovanju.

Evo kako izgleda kalkulacija za bagremov med, kojom se dolazi do maloprodajne cene od 999 dinara, dok ja dobijem punu cenu za bagrem druge klase od 842,40 dinara po kilogramu:

Maloprodajna cena u marketu je 999 dinara.

Marketu se prodaje po 780 din + 8% PDV nadoknada te pčelar odnosno ja dobijem 842,4 dinara za kilogram meda. Trgovina posle od države dobije natrag tih 8% i ulazna cena meda im bude 780 dinara.

780 dinara + 16.55% marža = 909 dinara veleprodajna cena.

909 dinara + 10% PDV (iako je PDV 20%, za med je 10%) = 999 dinara maloprodajna cena.

I za kraj, trgovinama ne možete vi formirati cene po vašoj volji, već za ulazak šaljete ponudu i molite Boga da vas pozovu na razgovor, te ako vas pozovu, da biste ušli u posao sigurno morate spustiti cenu u odnosu na prvobitno poslatu. Kada već radite i želite podići cenu, dobro se morate zapitati koliko je moguće podići u datom trenutku. Jer, najava cene ide 30 dana ranije od njenog podizanja, tada komercijalista kada vi želite novu cenu sakuplja još ponuda i kada dobijete vreme sastanka, iznosi vam i ostale ponude, pa možete posle 15 godina saradnje da ostanete bez prodaje, pošto su pravila surova i nemilosrdna. Jer, za ulazak u firme koje poštuju valute plaćanja mnogi čekaju trenutak da žrtvuju prvu godinu za 5-10% nižu cenu, da bi dobili posao. Jer očekuju da naredna godina možda bude pašno bolja te da cena meda na tržištu padne za 10%, a oni su ušli u firmu, ali med neće pasti u maloprodaji te će u toj godini ostvariti prvu zaradu.

MISLIM GOSPODO KOLEGE PČELARI DA SAM VAM NAPISAO DOBRU I POUČNU ISTINITU SUROVU PRIČU KAKO STVARI FUNKCIONIŠU, a ako znate bolje i imate bolje poslovanje od mene i uspehe na tržištu, iznesite i vi svoj način rada, te da ja i ostali nešto i od vas večitih gunđala bez pokrića naučimo.“

Dejan Milošević, Drmno kod Požarevca /SPOS /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *