Od kojih proizvođača na tržištu Srbije ne treba kupovati med, vino i voćne rakije?

Iz udruženja ”Pokret potrošača za kvalitet hrane” kažu da je situacija na tržištu određenih proizvoda alarmantna i da su veoma zabrinuti zbog zatečenog stanja.Oni apeluju na nadležne organe, proizvođače i trgovce da hitno preduzmu mere kako bi se obezbedila autentičnost i kvalitet proizvoda na tržištu prehrambenih proizvoda u Republici Srbiji.

“Takođe, pozivamo potrošače da budu oprezni prilikom kupovine proizvoda određenih kategorija i da se pre odluke informišu o poreklu i kvalitetu i to iz svih mogućih izvora, dok nadležni organi u potpunosti ne regulišu tržište”, upozoravaju iz ovog udruženja.

“Mi ćemo nastaviti da još intenzivnije pratimo ovu situaciju i borimo se za interese potrošača i za kvalitet hrane na našem tržištu. Pozivamo sve potrošače da nam se pridruže i da steknu pravo na analizu jednog od proizvoda koji kupuju, a u čiji kvalitet žele da se lično uvere”, navode u saopštenju.

Udruženje je otkrilo mnogo nepravilnosti u pogledu proizvodnje artikala kao što su med, rakija i vino, odnosno prirodnosti porekla šećera i etanola u navedenim proizvodima, ali i dodate vode.

Prema istraživanju čak 22 uzorka (88 odsto) od ukupno 25 testiranih uzoraka meda iz sedam najvećih trgovinskih lanaca nije prošlo test autentičnosti. To znači da veliki deo meda koji se trenutno nalazi u sedam velikih trgovina ne ispunjava kriterijume autentičnosti i nije med. Medu su dodavane razne vrste šećera u ne malim količinama.

Foto: Udruženje „Pokret potrošača za kvalitet hrane Pančevo“

Kada je reč o vinu podaci ukazuju da čak 16 uzoraka vina (88,89 odsto) od ukupno ispitanih 18 uzoraka vina iz najvećih trgovinskih lanaca i uglavnom iz uvoza, nije zadovoljilo kriterijume autentičnosti.

„Ovo izaziva ozbiljnu zabrinutost u pogledu kvaliteta vina dostupnih na tržištu, kao i informacija o njihovom poreklu. Vinu je dodavana i voda i alkohol koji nije poreklom od grožđa“, kažu iz udruženja.

Foto: Udruženje „Pokret potrošača za kvalitet hrane Pančevo“

Osim meda i vina, rađena su ispitivanja i voćnih rakija, gde su takođe zabaleženi izuzetno loši rezultati.

Čak 85,71 odsto ispitanih uzoraka (šest od sedam ispitanih uzoraka) nije prošlo ispitivanje botaničkog porekla etanola. Ovo ukazuje na ozbiljan problem vezan za kredibilitet deklaracija proizvoda i potvrđuje da je neophodno hitno delovati kako bi se obezbedio kvalitet voćnih rakija.

Foto: Udruženje „Pokret potrošača za kvalitet hrane Pančevo“

Ispitivanja su rađena na osnovu nove inovativne metode koja je nepogrešiva kada je reč o utvrđivanju kvaliteta hrane i pića.

Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) kaže da se više niko ne može pravdati da se takve prevare u Srbiji ne mogu utvrditi, sada imamo oruđe u rukama koje ne promašuje cilj.

“Samosvesni i pošteni proizvođači meda, vina i rakije su odmah nakon akreditovanja metode hitno reagovali i osnovali klaster ‘Ujedinjeni za kvalitet’ koji je otvoren za učlanjivanje svih drugih poštenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvođača, a u cilju uklanjanja nelojalne konkurencije koja prodaje falsifikate i enormno zarađuje, dok pošteni proizvođači skoro pa bukvalno grcaju u dugovima”, kaže Živadinović.

Svaka analiza koja pokaže da je u pitanju falsifikat biće procesuirana od strane udruženja ”Pokret potrošača za kvalitet hrane”, koje će poslati prijavu nadležnoj inspekciji na ime udruženja. Autor: Ljiljana Begović

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *