Nedimović: Eksproprijacijom se rešava pitanje nelegalnih objekata i javnog interesa

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da se izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji skraćuju rokovi za postupanje nadležnih organa, rešava se pitanje nelegalnih objekata eksproprijacije i definiše pitanje administrativnog prenosa.

Nedimović je, obrazlažući ove zakonske izmene u Skupštine Srbije, objasnio da se njima određuje da predmet eksproprijacije mogu biti svi oblici svojine, pa i nepokretnosti u javnoj svojini, što do sada nije bio slučaj.

On je precizirao da se skraćuju rokovi za postupanje organa u čijoj je nadležnosti postupanje po zahtevu za utvrđivanje javnog interesa i proširuje osnov za utvrđivanje javnog interesa.

Pokazalo se kao opravdano da se javni interes utvrdi u slučaju rekonstrukcije i adaptacije već postojećeg objekta, a ne samo za slučaj njihove izgradnje, i to u slučaju kada je realizacija projekta radi izgradnje objekta od značaja za Srbiju i kada je taj projekat deo međudržavnog sporazuma, naveo je potpredsednik Vlade.

Nedimović je objasnio da je dolazilo do problema u slučaju nekih železničkih koridora, gde je postojala potreba za eksproprijacijom, a radilo se o rekonstrukciji.

To se dešavalo u slučaju rekonstrukcije pruge Niš–Dimitrovgrad. Veliki broj objekata na putu nekada je bio u javnoj svojini, pa je kroz privatizaciju prešao u privatnu. I onda ne možete lako da dođete do tih parcela koje su neophodne za rekonstrukciju, istakao je potpredsednik Vlade.

„Izmenama se odredjuje da predmet e mogu biti svi oblici svojine pa i nepokretnosti u javnoj svojiništo do sada nije bio slučaj. Naime dosadašnja upravna sudska praksa stala je na stanovište da nepokretnosti u javnoj svojini moraju biti predmet eksproprijacije a ne administrativnog prenosa kako je do sada bilo“, pročitao je Nedimović poslanicima u Skupštini.

On je dodao da se dodatno definiše pojam korisnika aproprijacije ko i lice koje može steći pravo svojine, a skraćuju se rokovi za postupanje organa i za izjavljivanje žalbe.

„Osim toga pokazalo se kao opravdano da se javni interes utvrdi u interesu rekonstrukcije i adaptacije već postojećeg objekta a ne samo za slučaj izgradnje od značaja za Republiku Srbiju“, rekao je ministar i dodao da je bilo mnogo koridora gde nije bila moguća eksproprijacija jer se radilo o rekonstrukciji.

Dodao je da je bilo objekata koji su se našli na putu, bili nekad društvena svojina, prešli u privatnu svojinu i nije bilo lako doći do tih parcela za koje je država procenila da su joj potrebni.

Inače u predlogu zakona još piše da su svi postupci hitni, a u obrazloženju da se ovaj zakon menja zbog „potrebe da se na brz i efikasan način okonča postupak eksproprijacije prevashodno zbog hitnosti postupka, koji se sprovodi u javnom interesu.

„Vlada može utvrditi javni interes i u slučaju kad je eksproprijacija nepokretnosti neophodna za eksploataciju mineralnih sirovina, za obezbedjenje zaštite životne sredine i zaštite od elementarnih nepogoda, uključujući i izgradnju objekata i izvodjenje radova za ove potrebe, kao i za pribavljanje neizgradjenog zemljišta potrebnog radi raseljavanja naselja ili dela naselja“, piše u obrazloženju.

On je, obrazlažući izmene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, rekao da je jedan od ciljeva uvođenje takozvanog E-agrara, i najavio da se do kraja decembra očekuje potpisivanje za program IPARD 3 (bespovratna sredstva za poljoprivredu) u iznosu od 280 miliona evra.

Prema njegovim rečima, E-agrar nam omogućuje, pošto se nalazimo u 21. veku i ušli smo u proces digitalizacije, da možemo da uvedemo elektronski sistem za prijavu najvećeg dela subvencija, što će olašati rad upravama za agrarna plaćanja i za trezor.

Korisnici će, kako je dodao, moći da se u svakom trenutku informišu o stanju svog zahteva jer će svako imati svoj identifikacioni broj i svoj predmet i moći će da vidi u kakvom se stanju nalazi i kada će on biti na naplati.

On je naveo da izmene zakona donose i novine kada je reč o sprovođenju IPARD programa, i to ne samo IPARD 2 nego IPARD 3 koji ugovaramo i biće do kraja decembra potpisan.

Novih 280 miliona evra će ući u Srbiju za poljoprivrednike – za nabavku osnovnih sredstava, traktora, mašina, objakata i ruralnog turizma, sada i ruralne infrastukture. To ćemo imati prvi put u IPARD 3, rekao je Nedimović.

Sada će biti omogućeno da se onom licu kome se odobre IPARD sredstva uplati prvo avans od 50 odsto, a na kraju realizacije investicije još 50 odsto, objasnio je on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *