Peeter Matson, Taavi Tull i Sander Sutane, estonski pčelari koji su članovi inicijative „Očisti tržište meda“, su otišli na jedan od najvećih evropskih sajmova hrane SIAL, koji se održava u Parizu svake godine, i došli do šokantnog saznanja da sajam vrvi od – lažnog meda.
Ovi pčelari su na sajmu razgovarali sa par velikih izlagača/kompanija koje se bave proizvodnjom i izvozom meda, a sve razgovore su tajno snimali kamerom pretvarajući se da su potencijalni kupci meda na veliko.
Pčelare je na ovakav akt naterala muka jer pčelari širom sveta rapidno bankrotiraju “zahvaljujući“ mnogobrojnim prevarnim radnjama u proizvodnji meda. Pčelari su istakli da današnja deca uglavnom jedu istopljeni aromatizovani šećer i da ni ne znaju koji je pravi ukus meda.
Najčešće korišćene analize za proveru ispravnosti meda NMR, LC-HRMS više ne funkcionišu, jer ih falsifikatori meda uspešno “rešavaju” tako što su našli način kako da “smućkaju” različite vrste šećera sa pravim medom kako bi analiza pokazala da je med u stvari ispravan. Pčelari polako gube bitku sa lažnim medom i jedina nada za pčelarstvo su nove inovativne metode, od kojih su profesionalni pčelari Evrope isprobali estonsku metodu koja se bazira na DNK metodi (Srbija, kao što znate, ima svoju inovativnu metodu koja je pokazala izuzetnu efikasnost i ne zahteva baze podataka).
Pošteni proizvođači meda ne mogu da se takmiče sa falsifikatorima na tržištu meda i ukoliko se nešto radikalno ne promeni izgubiće interes da se bave pčelarstvom, što će celokupnu svetsku proizvodnju hrane dovesti u pitanje.
U razgovoru sa prvom kompanijom koja je izlagala svoj med na sajmu u Parizu, koji je tajno snimljen mobilnim telefonom, čuje se kako izlagač objašnjava pčelaru koji je ”prerušen” u potencijalnog kupca, da je cena meda koji se izvozi na britansko tržište mnogo niža jer je tamo niska i šansa da se med podvrgne detaljnim analizama kakva je recimo NMR analiza (nuklearna magnetna rezonanca). Pčelari iz razgovora sa pakerima zaključuju da Britancima faktički možete prodati najobičniji istopljeni šećer. Cena se generalno razlikuje u zavisnosti od analiza koje kupac zahteva, što znači da ukoliko kompanija koja otkupljuje med ne zahteva precizne analize, cena meda može biti značajno niža jer joj se mogu ponuditi nekvalitetniji falsifikati, a ukoliko otkupljivač zahteva preciznije analize, cena meda raste po kilogramu. Druga firma koja je izlagala med na sajmu je takođe potvrdila da Velika Britanija rutinski ne zahteva NMR analizu i da iz tih razloga cena meda može biti značajno niža. Pčelari su ostvarili i komunikaciju sa trećim pakerom preko SMS poruka.
Poruke:
Pčelar: ”OK, kada naši kupci traže NMR analizu, mi uvek treba da preporučimo (laboratoriju) Intertek?”
Paker: ”Da, uglavnom preporučujemo Intertek za NMR analizu.”
Pčelar: ”OK, kupci su jako sumnjičavi u vezi svega ovih dana, naročito nakon skandala sa DNK analizom u Nemačkoj koja se desila ovog meseca. Utvrđeno je da je 80% meda u nemačkim supermarketima lažno. Da li ste čuli za to?”
Paker: ”Da, čuli smo za to, uglavnom kineski med prolazi NMR analizu u Interteku, ali mi možemo da izaberemo med koji prolazi NMR analizu u sve tri laboratorije Intertek/QSI/Eurofins. U stvari, pripremamo ga. Vama je obavezna analiza iz Eurofinsa?”
Pčelar: ”Mislim da možda možemo da ih ubedimo da imamo nalog u nekoj drugoj laboratoriji.”
Paker: ”OK, nikakav problem, Eurofins je OK takođe… za svaki slučaj.”
Pčelar: ”OK… Zašto Vas brine analiza iz Eurofinsa, njihovo NMR testiranje je drugačije?”
Paker: ”LC-HRMS, NMR nije problem, LC-HRMS bi trebalo da bude u redu takođe… analiza postoji samo 2, 3 godine, nije dovoljno “zrela”.”
Pčelari su testirali uzorke meda koje su dobili od pakera sa sajma i analize su pokazale šokantno otkriće a to je da se u tim uzorcima nalazi jako mali procenat pravog meda, drugim rečima to je lažni med.
Zaključak je da su prevarne radnje u proizvodnji meda uzele toliko maha da danas svaki paker može da pomeša šećer sa medom tako da takav lažni med može da prođe i trenutno najstrožije analize, i kao takav se može prodati na tržištu po mnogo nižim cenama, što je nelojalna konkurencija pravim pčelarima, jer dramatično obara i cenu pravog meda. Iako pčelari polako gube bitku sa lažnim medom, Peeter Matson, Taavi Tull i Sander Sutane ističu da oni nisu spremni na poraz i da će preduzeti sve moguće potrebne mere kako bi iz ove bitke sa lažnim medom izašli kao pobednici. Evropski pčelarski savez i SPOS su odavno u akciji sa istim nastojanjima, i bore se pred Evropskom komisijom za izmenu propisa i utvrđivanje pravih inovativnih metoda analiza koje jedine mogu da reše ovaj problem.
Trenutno stanje na tržištu je sledeće: profesionalni falsifikatori isporučuju med u države gde se ne radi NMR analiza (koja se trenutno smatra zlatnim standardom u EU) za 1,2 dolara (oko 133,20 dinara) po kg (u buradima, sa isporukom na adresu bilo gde u Evropi), med koji prolazi NMR i LC-HRMS analizu za 1,4-1,5 dolara(oko 155,40 -166,50 dinara), a med koji prolazi NMR, LC-HRMS, EA/LC-IRMS, HPAEC-PAD kao i sve druge analize koje radi EU košta 1,7 dolara po kg (oko 188,70 dinara).