Duvan čvarci i šljivovica iz đačke kuhinje

Razne sorte vina i rakije, džem, pekmez,pirotski kačkavalj i kozji sir, delić su asortimana iz srednjoškolskih pogona

Autor: Milenija Simić-Miladinovićčetvrtak, 14.11.2019

(Фото М. С. Миладиновић)

Pirotski kačkavalj i valjevski šoder čvarci uz prokupac iz Aleksandrovca dostojna su uvertira u spektar proizvoda koji nastaju u srednjim školama. Po principu od „od njive do trpeze” u radionicama škola koje obrazuju buduće profesionalce u poljoprivredi, proizvodnji i preradi hrane nastaju i džem od kupine, pekmez od šljiva, sirup od aronije, kiseli krastavčići, sok od paradajza, pasterizovani fileti paprike… Kačkavalj od kravljeg, kozjeg, ovčjeg mleka, sitan ili sir sa plesnima, pasterizovano mleko i jogurt takođe su plodovi đačke industrije. Od alkoholnih pića u školama se proizvode razne sorte vina i rakije, kao i konjak i vinjak. Ali ovi proizvodi uglavnom ne stižu na veće tržište.

Najveći deo prerađenog voća, povrća, mleka i mesa iz školskih radionica ide u kuhinje đačkih domova koji su u sastavu škola proizvođača. Ponešto iz bogatog asortimana može da se kupi u školskim prodavnicama. Jedino alkoholna pića iz školskih destilerija i podruma ne smeju da se nađu u slobodnoj prodaji.

Poljoprivredna škola sa domom učenika „Valjevo” jedna je od kuća znanja koje se diče praktičnim delom nastave ratarstva, povrtarstva, stočarstva, odakle i potiču njihovi proizvodi.

– U primarnoj proizvodnji gajimo paradajz, luk, krompir, papriku, šargarepu, cveklu, kupus, zelenu salatu, ali i lekovito bilje. Imamo u školskom posedu zasad šljive i voćnjak različitih vrsta i sorti voća, a i proizvodimo sadnice voća. Uzgajamo ječam, ovas, kukuruz, lucerku za potrebe ishrane našeg stočnog fonda. Negujemo govedarstvo, gajimo krave čije mleko ide na preradu u našu mlekaru odakle dobijamo sir, kajmak i jogurt. Bavimo se ovčarstvom i svinjarstvom – dočarava Milan Gajić, direktor valjevske Poljoprivredne škole čiji su budući mesari ove godine na Festivalu čvaraka u Valjevu osvojili drugo mesto u pravljenju duvan i šoder čvaraka.

U njihovoj prodavnici, u krugu škole, osim sadnica voća koje su najtraženije, kupci rado pazare voće i povrće, mleko, svinjsko i goveđe meso, ali i jaja školskih koka nosilja. Rakija iz školske destilerije nije na prodaju.

– Od rakija uglavnom proizvodimo šljivovicu, malo kajsije i kruške. Pravimo i vino, ali to je sve za potrebe obrazovanja – napominje Gajić.

Jedina registrovana za proizvodnju vina je Srednja škola sa domom učenika „Sveti Trifun” u Aleksandrovcu. Ona baštini tradiciju nekadašnje vinodeljsko-voćarske škole koja je još 1925. godine otvorena da „spremi mladiće i odrasle u vinogradarstvu, podrumarstvu, voćarstvu, preradi i spremanju voća za samostalan rad u ovim poljoprivrednim granama”. Njen vinograd se prostire na sedam hektara, a škola poseduje i hektare pod šljivama, višnjama i jabukama.

– Imamo savremene pogone za preradu grožđa i lagum za čuvanje vina. Kada bi celokupan rod naše vinove loze bio prerađen u vinskom podrumu škola bi mogla da proizvede 50.000 litara vina za godinu dana. Ipak najveći deo našeg grožđa u rinfuzu ode privatnicima, a škola proizvodi oko 5.000 litara na različitih sorti vina među kojima su tamjanika, prokupac, merlo i rizling – objašnjava Branko Rajčić, direktor Srednje škole „Sveti Trifun” u Aleksandrovcu.

Osim vina, ovde se proizvode i rakije: lozovača, dunjevača, komovica i vinjak. Na etiketi ovih pića, tvrdi Rajčić, piše da su za poklon. Nisu za prodaju, a daruju se u svrhu promocije škole.

Zaštićen brend je najbolja reklama, ako se za primer uzme pirotski kačkavalj Mlekarske škole sa domom učenika „Dr Obren Pejić” u kojoj se dnevno prerađuje 5.000 litara mleka.

– Zaštitili smo proizvod po kome smo prepoznatljivi – pirotski kačkavalj od kravljeg mleka. Najviše pravimo kačkavalj i to više sorti: od kravljeg mleka, mešanac, ovčiji i kozji, ali proizvodimo i pasterizovano mleko, jogurt, vurdu, sitan sir i različite tipove sira u kocki – kaže Nenad Đorđević, direktor Mlekarske škole u Pirotu.

On ističe da je obrazovanje prioritetni zadatak škole i da se to neće promeniti uprkos činjenici da potražnja za njihovim proizvodima daleko prevazilazi proizvodne kapacitete.

– Naši proizvodi stižu na tržište posredstvom velikih prodajnih lanaca. Jedna firma avansno kupuje od nas naše proizvode i stavlja svoje etikete na kojima mora da piše „proizvedeno u Mlekarskoj školi u Pirotu”, jer oni od nas kupuju gotov proizvod ali taj proizvod ne proizvodimo u njihovo ime – razjasnio je Đorđević.

ANTRFILE

Konjak na poklon, zdravica uz sok od paradajza

Konjak Poljoprivredne škole sa domom učenika „Sonja Marinković” u Požarevcu, nedavno je dobio ministar prosvete Mladen Šarčević. On je, doduše, prilikom obilaska školske radionice za preradu voća i povrća mogao da nazdravi samo sokom od paradajza, posluženom u čašicama za rakiju.

– Iskoristili smo priliku da ministru, koji nam nije stalni gost, poklonimo konjak, doduše star dve godine a trebalo bi da odstoji bar pet – kaže Vidoje Vukašinović, direktor požarevačke Poljoprivredne škole koja je među liderima u proizvodnji i preradi hrane.

Njeni đaci i nastavnici obrađuju 55 hektara školskog zemljišta, imaju pet plastenika, farme krava, svinja, ovaca… Pekmez i kompot od šljiva, sok od kupine, kiseli krastavčići, pasterizovana paprika i drugi proizvodi od voća i povrća iz ove škole mogu se kupiti u školskoj prodavnici „Naša tezga – zdrav kutak”, ali uglavnom se koriste za ishranu u đačkom domu. Izvor Politika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *