Bakarnim preparatima sprečimo infekciju gljivom prouzrokovačem kovrdžavosti lista breskve

Na području Srbije zasadi bresaka i nektarina se, u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta, nalaze u fazi od mirovanja do početka bubrenja lisnih pupoljaka (BBCH 00-01).

U pojedinim regionima, naročito Podunavlje, rani sortiment bresaka i nektarina se nalazi u fazi bubrenja lisnih pupoljaka.

U fazama bubrenja i otvaranja lisnih pupoljaka može doći do infekcije nediferenciranog biljnog tkiva gljivom prouzrokovačem kovrdžavosti lista breskve (Taphrina deformans).

U narednom periodu prognozira se povećanje dnevnih temperatura koje će ubrzati kretanje vegetacije, a najavljene padavine početkom sledeće nedelje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije navedenim patogenom.

Preporuka U cilju zaštite bresaka i nektarina od prouzrokovača kovrdžavosti lista breskve, u fazama bubrenja lisnih pupoljaka, pred najavljene padavine, preporučuje se primena nekog od preparata na bazi bakra

Funguran OH (bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,2-0,3% ili

Kocide 2000 (bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,25-0,35% ili

Everest (bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,6-0,8% ili

Fungohem SC (bakar-hidroksid) u koncentraciji 1% ili

Bakarni oksihlorid 50 (bakar-hidroksid) koncentraciji 0,75% ili

Cuproxat (bakar-sulfat) u koncentraciji 0,25-0,35%.

Sprovođenje tretmana se preporučuje u najtoplijem delu dana po mirnom vremenu bez vetra. Izvor: PIS

Sada je pravi trenutak da se preduzmu sve preventivne mere koje možemo da sprovedemo  u kontroli štetnih organizama, poručuju zaštitari bilja Prognozno-izveštajne službe. 

Preporuka je pre svega da se izvrši dezinfekcija alata i pribora za orezivanje potapanjem u rastvor varikine  ili 96% alkohola, zbog toga što se prouzrokovači bolesti prenose i alatom prilikom rezidbe.

U preventivne mere spada i orezivanje zaraženih delova stabla sa patogenima (Erwinia amylovora, Pseudomonas syringe pv.syringe, Nectria galigena).

Prilikom rezidbe treba da se uklone svi zaostali plodovi iz prethodne godine, sasušeni biljni delovi pa ako je potrebno i da se uklone  čitava stabla, ukoliko su simptomi prisutni na deblu, zbog toga što oni u predstojećoj vegetaciji predstavljaju izvor infektivnog materijala za dalje širenje i razvoj štetnih organizama, savetuje PIS. Zaražene biljne delove potrebno je izneti iz voćnjaka i zapaliti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *