Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivede Bratislav Ćirković, pomoćnik ministra za inspekcijske poslove Teodora Jakovljević, direktor Uprave za veterinu Živko Matijević i direktor Direkcije za nacionalne referentne laboratorije Aleksandra Božić razgovarali su sa predsednikom Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljubom Živadinovićem i njegovim saradnicima.
Na sastanku je istaknuto da je saradnja između Ministarstva poljoprivrede i Saveza na visokom nivou, te da će se u narednom periodu dodatno angažovati na povećanju kontrole u zakonitosti u oblasti proizvodnje meda.
Na sastanku je istaknuto da je problem falsifikata koji je ophrvao celu Evropu dramatično oslabivši pčelarstvo, isto učinio i u Srbiji.
– Nismo najgori u Evropi po prisutnosti falsifikata na tržištu, ali smo daleko i od najboljih, i zato je SPOS danas tražio da se ovaj problem bez odlaganja reši i ponudio dva moguća rešenja, ostavivši naravno mogućnost Ministarstvu da predloži i neko treće, jer je nama cilj da se problem reši, ali na adekvatan i nedvosmislen način, brzo i efikasno, jer su pčelari zbog nelojalne konkurencije totalno obespareni, i više nemaju mogućnosti da čekaju. Sastanak je protekao u potpunom obostranom razumevanju. Uskoro ćemo objaviti šta će Ministarstvo izabrati kao rešenje, a mi ćemo svako rešenje koje bespogovorno rešava problem falsifikata, bespogovorno i podržati. Razgovarano je i o drugim temama, ali o tome do daljeg ne možemo javno govoriti – stoji u saopštenju SPOS-a.
Na sastanku je razgovarano i o temi terora koji veterinari predvođeni Veterinarskom komorom Srbije vrše nad pčelarima Srbije, o čemu je SPOS već obaveštavao javnost. Pre svega, razgovarano je o pokušaju da se pčelarima naplati ono što je već naplaćeno u proleće, kao i o tome što mnoge veterinarske stanice protivzakonito već duže vreme naplaćuju obeležavanje košnica i do 160 dinara po košnici, umesto 48 koliko je potrebno da naplate shodno propisima. Direktor Uprave za veterinu u potpunosti je podržao stavove SPOS-a po ovom pitanju, rekavši da „VKS misli da ima pravo da formira cene po svom nahođenju, a to svakako nije najtačnije“. Takođe je rekao da je jedini način da se problem reši taj, da kada se pčelaru zatraži da plati nešto što ne treba da plati, da od veterinara zatraži to napismeno, a ako mu ne da ili neće da uradi prijavu stanja u oktobru besplatno, da o tome odmah obavesti nadležnog veterinarskog inspektora, koji će napisati prijavu veterinaru.
Predsednik SPOS-a naveo je primer inspektora koji je stao na stranu veterinara po pitanju nezakonite naplate, što je nečuveno, i zatražio da Uprava za veterinu reaguje i upozna veterinare sa Uputstvom koje je odavno poslato i veterinarskim stanicama, kao i VKS i veterinarskim inspektorima, te da ga još jednom pročitaju pre nego što reaguju, jer je Uputstvo staro već 10 godina, ali je naravno važeće i danas.
Direktor Uprave za veterinu će sredinom naredne nedelje imati sastanak sa VKS. Pčelari koji nisu poslušali SPOS i nisu želeli da se bore protiv evidentnog nasilja VKS (Veterinarska komora Srbije) te su platili dodatnih 1.200 dinara, i sada mogu sa plaćenim računom da se žale veterinarskom inspektoru, kada se već nisu žalili odmah, kada je to bilo najbolje uraditi. Foto: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivede