Na danas odrzanom sastanku u Vladi Republike Srbije pored naših predstavnika Ivana Pavlovića i Milorada Majstorovića, predstavnika drugih poljoprivrednih udruženja prisustvovala je min.polj.Jelena Tanasković i predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić.
Na sastanku koji je trajao gotovo četiri sata doneti su sledeći zaključci:
1. Refakcija za gorivo
Na agro karticu ce moći da se toči gorivo u kolicini do 400l dnevno dok ne izadje uredba o refakciji goriva za 100l po ha po ceni od 179 umanjeno za 50 dinara sto iznosi 129 dinara.
Svi poljoprivrednici koji imaju predate zahteve za agro kartice a nisu ih jos dobili neka se jave predsedniku udruženja, koji ce uzeti potrebne podatke i poslati mail ministarstva poljoprivrede koje ce nakon toga ubrzati njihovo izdavanje kod NISa.
Po donosenju uredbe o refakciji uradiće se sistem gde ce automatski NIS znati koliki je limit za svako gazdinstvo.
Po podnošenju zahteva za refakciju isplata će biti izvršena u roku od 14 dana.
2. Upis parcela u E agrar
Vrši se prijava za parcele koje su u vlasništvu i za koje ima već ugovora sa vlasnikom.
Ko nema ugovor sa vlasnikom prijavljuje parcele u e agrar. Država će poslati automatski obaveštenje vlasniku da ce morati da napravi ugovor sa onim ko radi zemlju.
Doneće se zakon gde ce moći onaj ko obrađuje zemlju pod krivicnom i materijalnom odgovornosću ubacivati parcele u e agrar, gde su parcele iz nekog razloga pod sporom. Za te naknadno ubacene parcele bice posle donošenja zakona objavljen nov javni poziv.
Sve ovo ce pratiti donošenje novih Zakona i Uredbi koje ce biti spremne pred novom Vladom Republike Srbije.
Na ovaj način će moci da se prijavljuje takve sporne parcele u naredne dve godine. U tom vremenskom roku treba da se reše svi pravni problemi oko tih parcela.
Za drugih 17000 dinara po ha moraju se čuvati računi od sertifikovanog semena kako za gazdinstva u sistemu pdv tako i ona koju nisu.
Isplata prvih 18000 din biće do 31 marta.
Za sve sporne parcele bice objavljen jos jedan javni poziv u toku godine.
3. PIO poljoprivrednika
Vlada i Ministarstvo poljoprivrede intezivno rade na iznalazenju resenja. Trenutno od 340000 gazdinstava 150000 ima dugovanja.
Potpredsednik udruženja proizvodjača mleka Šumadije i Pomoravlja Ivan Pavlović / foto Tanjug