Koliko je na policama marketa i u slobodnoj prodaji pravog a koliko lažnog meda, uskoro će biti ustanovljeno potpuno novom i pouzdanom metodom. Klaster ”Ujedinjeni za kvalitet” i Savez pčelarskih organizacija Srbije prethodnih dana krenuli su u akciju analize meda i rezultati su na žalost poražavajući. Prenosimo deo teksta sa sajta SPOS-a kao i odgovore koje je dao na temu predsednik SPOS-a, Rodoljub Živadinović.
Kao što smo vas već obavestili, pošteni proizvođači meda, vina i rakije udružili su se u Klaster ”Ujedinjeni za kvalitet” u cilju suzbijanja nelojalne konkurencije, odnosno konačnog potpunog uklanjanja sa tržišta svih falsifikovanih medova, vina i rakija, i ne samo njih, već i sokova, mleka i drugih proizvoda.Jedan pd osnivača Klastera je i Savez pčelarskih organizacija Srbije.U navedenu svrhu, Klaster je ostvario saradnju sa Udruženjem ”Pokret potrošača za kvalitet hrane” i laboratorijom ANA LAB iz Pančeva, koja je omogućila analize po najpovoljnijim cenama za pokret potrošača. Pre desetak dana je uzorkovano 25 medova iz više velikih trgovina, a rezultati su upravo objavljeni na sajtu pokreta potrošača.
ČAK 88% UZORKOVANIH MEDOVA NISU PROŠLI TESTOVE AUTENTIČNOSTI, odnosno u 22 uzorka meda (od 25) utvrđeno je da je medu dodavana neka vrsta šećera u različitim procentima, koji se kod nekih pakera kreću i do veoma visokih procenata!
,,Nivo falsifikovanja je NEVEROVATAN. Pravi SKANDAL! Zamislite, u ovoj godini, kada su pčelari na prosjačkom štapu, neko se bogati prodajući šećer kao med! Pritom ne samo što vara potrošače i markete, već vara i državu utajom poreza! Podsećamo, PDV na proizvod od šećera je 20%, a na med samo 10%. Razlika ide falsifikatoru u džep direktno ili indirektno!,, kaže se u saopštenju
Sami pregledajte rezultate i čudom se čudite, a narednih dana ćemo ih detaljno analizirati. Pošto su samo tri uzorka meda prošla analize, a jedan među njima je i brend pčelara Srbije ”NAŠ MED”, to zapravo znači da je pre pojave brenda ”NAŠ MED” u velikim marketima, procenat falsifikata iznosio čak 92%!
,, POZIVAMO DRŽAVU SRBIJU da sada, kada konačno u našoj državi postoji AKREDITOVANA najmodernija analiza više proizvoda. koja može da utvrdi falsifikate, HITNO stavi tu metodu na spisak metoda odnosno laboratorija u koje veterinarski inspektori mogu slati službene uzorke meda na analizu, ali i ne samo med i ne samo veterinarski inspektori, već i ostali inspektori zaduženi za druge proizvode! Jer, druge države već koriste ovu našu laboratoriju i metodu, a mi još uvek ne, i sigurni smo da će država smoći snage da se sada to HITNO promeni. Nema razloga za sumnju u to, jer smo tokom naše borbe protiv falsifikata svih prethodnih godina, uvek imali veliku i to konkretnu podršku na tom planu i od strane tadašnjeg premijera, a sadašnjeg predsednika Srbije Aleksnadra Vučića (OVDE), zatim tadašnje ministarke državne uprave i lokalne samouprave, a sada predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić (OVDE i OVDE), kao i nekadašnjeg ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića (OVDE i OVDE), a imamo je i od sadašnje ministarke Jelene Tanasković! Sada kada je metoda na dohvat ruke, sve će biti rešeno za ultrakratko vreme. Srbija time može da se ponosi pred svetom, a Ministarstvo poljoprivrede da pokaže celom svetu šta imamo!,, navodi se na Sajtu SPOS-a
Prema najavama Klastera “Ujedinjeni za kvalitet”, očekuju se rezultati ispitivanja 25 uzoraka meda, koji su rađeni po novoj EIM-IRMS metodi za procenjivanje ispravnosti prehrambenih proizvoda. Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), kaže da je Klaster „Ujedinjeni za kvalitet” osnovan nakon što je akreditovana metoda koju je razvio inženjer tehnologije Ivan Smajlović.
“Svedočimo revoluciji u borbi protiv falsifikata meda, rakija i drugih jakih alkoholnih pića, vina, mleka, voćnih sokova, voćnih nektara, voćnih koncentrata, voćnih pulpi, voćnih kašica za bebe i decu, džemova, marmelada, kao i svih proizvoda sa oznakom ”bez dodatog šećera”. Početkom ove godine počela je da se ispisuje nova istorija apsolutno uspešne borbe protiv falsifikata hrane i pića kojima se dodaju strani šećeri ili voda”, navodi Živadinović.
Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata, ovo je sigurna inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pića.
“Više se niko ne može pravdati da se takve prevare u Srbiji ne mogu utvrditi, sada imamo oruđe u rukama koje ne promašuje cilj. Samosvesni i pošteni proizvođači meda, vina i rakije su odmah nakon akreditovanja metode hitno reagovali i osnovali Klaster ”Ujedinjeni za kvalitet” koji je otvoren za učlanjivanje svih drugih poštenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvođača, a u cilju uklanjanja nelojalne konkurencije koja prodaje falsifikate i enormno zarađuje, dok pošteni proizvođači skoro pa bukvalno grcaju u dugovima”, kaže Živadinović.
Ukoliko se otkrije da je neki proizvod falsifikat, isti rezultati istraživanja biće javno objavljen na sajtovima pokreta potrošača i Klastera.
“Klaster poziva i ostale poštene proizvođače svih proizvoda sa oznakom ”bez dodatog šećera”, kojima je dosadila dosadašnja uzaludna borba protiv nelojalne konkurencije i žele da uzmu stvar u svoje ruke, u skladu sa zakonom, da nam se pridruže jer sada imamo čime da se borimo, a to je nova akreditovana laboratorijska metoda”, apeluje Živadinović.
Klaster “Ujedinjeni za kvalitet” ima za cilj i borbu protiv masovne pojave, kako navode, raznih ”zadruga” i poljoprivrednih ”gazdinstava” koja dominiraju u ponudi lažnih izvornih proizvoda koje kupuju potrošači nemajući načina da provere njihov kvalitet.
Iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije kažu da cena nove analize nije mala i iznosi najmanje 24.732 dinara po uzorku (zavisno od analize, kreće se i do 36.000 dinara), što je uglavnom nedostupno za običnog potrošača, ali zahvaljujući saradnji Klastera ”Ujedinjeni za kvalitet” i Udruženja ”Pokret potrošača za kvalitet hrane”, a uz dogovor sa laboratorijom, cena za članove pokreta biće 2.000 dinara.
“U okviru te članarine svaki potrošač moći će da proveri kvalitet jednog proizvoda, a rezultati analize biće dostupni svim članovima udruženja kroz internu mrežu. To praktično znači da ćete osim analize tog jednog proizvoda, moći da vidite i analize svih drugih proizvoda koje će ikada biti poslati na analizu tokom ove i svih narednih godina”, navode iz SPOS-a.
Svaka analiza koja pokaže da je u pitanju falsifikat biće procesuirana od strane udruženja ”Pokret potrošača za kvalitet hrane”, koje će poslati prijavu nadležnoj inspekciji na ime udruženja. Nakon pristizanja državnih analiza, one će biti javno objavljene.
Prve rezultate falsifikata meda možete videti na Sajtu SPOS-a i tako biti delimično zaštićeni od falsifikatora. Ovo nije prva akcija pčelara Srbije koji se bore za kvalitet meda. Na žalost nismo ni jedina zemlja na u kojoj se prodaje falsifikat. Najveću štetu u celoj priči trpe pravi proizvođači, pravi pčelari koji već godinama imaju loše proizvodne sezone ali i kupci koji su obmanuti, budući da med uglavnom koristimo kao lek! Kada govorimo o uvoznom medu najviše falsifikata je sa područja Moldavije, Kine ali i Mađarske. Komisija EU je još pre dve godine uđla u sličan proces pa su pojedine države stopirale uvoz posebno meda iz Kine. S.C.