Kraljevo je oko 17 časova zahvatilo nevreme praćeno kišom i gradom veličine oraha Grad je u Kraljevu oštetio fasade, automobile, krovove, uništeni su i zasadi, njive pod kukuruzom, povrtarskim kulturama.
Zabelela su zelena prostranstva grada na Ibru i okolnih sela kao usred zime. Kratkotrajni grad i jak olujni vetar koji su popodne zahvatili Kraljevo naneli su veliku štetu na imovini građana, najviše u selima Adrani, Šumarice, Mrsać, Sirča, Oplanići, odnosno sela uz Zapadnu Moravu, kao i prigradskim naseljima Jarčujak, Grdica, Higijenski zavod. Polomljeni su crepovi, prozori, klima-uređaji, oštećena limarija i stakla na mnogo vozila.Stradale su poljoprivredne kulture i drveće.
Za desetak minuta, koliko je nevreme trajalo, u naselju Jarčujak i selu Šumarice, grad je oštetio fasade na kućama, krovove i automobile i „obralo“ voće, plastenike rešetao…polja pod kukuruzom i povrćem…
Velike štete pretrpeli i meštani Adrana, Grdice, Mrsaća, Sirče, Bapskog polja, Milavčića, Vitkovca…. Veliki plastenici Jokovića u Musinoj reci izrešetani …Gazdistvo Belopavlović u Adranima, takođe cvećari su ostali bez svojih plastenika.
Talas nevremena trajao svega nekoliko minuta ali je naneo ogromnu štetu kako na privatnim posedima, tako i poljoprivrednim usevima. Protivgradna zaštita je delovala u nekoliko navrata, jer se čulo ispucavanje raketa ali je to očigledno bilo nedovoljno da se gradonosnoi oblaci razbiju…Grad je na pojedinim lokacijama bio veličine jajeta i neobičnih oblika, tukao stihijski i sve što se našlo na udaru pri padu.
Uzburkano nebo je svoju apokaliptičnu misiju nastavilo ka selima Vrnjačke Banje i Trstenika. Prema objavama na fb i izveštajima kolega, oblaci su pratili tok Morave jer su najviše stradala sela uz ovu reku . Inače, jako olujno nevreme praćeno gradom nešto posle 16 časova pogodilo je teritoriju grada Čačka, ovoga puta na udaru su bila kablarska sela, ali i sela u podnožju planine Jelice – Ježevica, Viljuša, Vapa, Zablače, Trnava.Krupan grad naneo je veliku štetu pre svega poljoprivrednim usevima i kako kažu stručnjaci došao je iz pravca Zlatiborskog okruga.
Inače nevreme je i pre tri dana zahvatilo Kraljevo i okolinu ali nije napravilo veće materijalne štete, osim u nekoliko gazdintava. Poljoprivrednici ovog kraja se još oporavlaju od polava koje su ih zadesile krajem maja početkom juna tako da današnje nevreme donosi nove probleme i pitanje opstanka seljaka. Mnogi tek što su završili pesejavanje svojih parcela koje su bile na udaru ledenica. Za neke je ova godina završena u svakom smislu.
Najviše strahuju stočari, kojih u selima koja su pretrpela štetu ima najviše. Uzorni domaćini imaju od 20 do 70 grla na svojim farmama i veliko je pitanje da li će imati dovoljno hrane za svoj stočni fond do naredne sezone, jer su od useva kukuruza ostale samo ogoljene stabljike.
Ni najstariji zitelji kraljevackih sela i prigradskih naselja ne pamte ovako nevreme.Na žalost u ovakvim situacijama moramo pomenuti i to da mali broj poljoprivrednika osigurava svoje posede. Slično je i sa osiguranjem imovine. Da li će biti ,,budžetske pomoći,, znaćemo tek nakon sumiranja štete i toga da li će država proglasiti nepogode minulih dana kao elementarne. S.C.