MEĐUREDNO KULTIVIRANJE

Jedna od nezaobilaznih agrotehničkih mera jeste međuredno kultiviranje. Ovom agrotehničkom merom se razbija pokorica i sprečava formiranje nove, zatim se vrši rastresanje površinskog sloja zemljišta čime se pospešuje vazdušni, toplotni režim kao i mikrobiološka aktivnost zemljišta. Međurednom kultivacijom se mogu uništiti i korovi između redova koji su gajenoj biljci konkurenti za vodu i hranljive materije.

   Međuredna kultivacija  razbija pokoricu koja je veoma česta pojava. Ukoliko se pokorica formira posle setve može otežati i onemogućiti klijanje i nicanje. Nastala pokorica isušuje zemljište, onemogućava poniranje vode, smanjuje temperaturu zemljišta, onemogućava aeraciju. Kao posledica svega toga smanjena je aktivnost korenovog sistema i mikroorganizama u zemljištu.    Međuredna kultivacija uništava iznikle uskolisne i širokolisne korove koji se pojavljuju u međurednom prostoru i koji se nisu uništili primenom herbicida. Prilikom izvođenja međuredne kultivacije neophodno je voditi računa da korovske vrste ne prerastu, jer će tada otežati izvođenje ove agrotehničke mere.

   Trenutak izvođenja međurednog kultiviranja, brzina  kretanja traktora, dubina rada, zaštitna zona zavise od vrste useva kao i od faze u kojoj se usevi nalaze. Međuredna kultivacija se može izvoditi sve dok traktor svojim kretanjem ne ugrožava usev.

   Pravilnim i pravovremenim međurednim kultiviranjem mogu se ostvariti pozitivni efekti na prinos gajenih biljaka.

Jovana Knežević, dipl.inž.ratarstva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *