U većini regiona Srbije je započelo cvetanje krušaka.U narednih pet dana se u dva navrata prognoziraju padavine i porast temperatura vazduha što stvara rizik od infekcija cveta kruške prouzrokovačem bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora).
Kada je u pitanju ervinija, tu je stanje čini se još kritičnije.Bakteriozna plamenjača je najznačajnija bakteriozna bolest jabučastog voća u Srbiji. Prouzrokovač je bakterija Erwinia, čije je prisustvo do sada zabeleženo u skoro svim većim voćarskim reonima kod nas. Podaci sa terena slikom govore da su problem preliveni i na ovu godinu Najznačajnije su mehaničke mere – uklanjanje obolelih delova biljke, koje treba sprovoditi kako u vegetaciji, tako i u periodu mirovanja.
Češćim pregledom voćnjaka tokom vegetacije omogućuje blagovremeno otkrivanje zaraze. Interesantno je da ervinija lakše živi u odgajanim voćnjacima, posebno tamo gde je djubrenje intenzivno. Najčešce zaražava jabuku, krušku, dunju, mušmulu i glog, prouzrokujuci štete i do100%. Suzbijanje ervinije prvenstveno se bazira na nepesticidnim merama iz razloga nedostatka dovoljno efikasnih baktericida.
Preporuka je primena preventivnih mera zaštite pre padavina u četvrtak i to preparatima na bazi bakra u nižim koncentracijama ili nekim od biopesticida:
Funguran OH (bakar-hidroksid) 0,05-0,06%
Ekstrasol F (Bacillus subtilis) 2 l/ha.
Najavljene padavine mogu stvoriti i povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem čađave krastavosti kruške (Venturia pirina). Kako je rizičan period od četvrtka do nedelje, kada se u dva navrata očekuju padavine, predlažemo primenu kombinacije fungicida:
Dithane M 45, Mankogal 80, Mankogal ekstra (mankozeb) 0,2-0,25% + Pehar (pirimetanil) 1 l/ha.
Prilikom primene pesticida obavezno se treba pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju zaštite oprašivača.
Primena insekticida u fazi cvetanja je zakonom zabranjena, te se nikako ne preporučuje suzbijanje obične kruškine buve! / PIS