Med zagorčao ukus kupcima aili itržištu, kažu pčelari. Naime,tržištu Srbije preti nestašica meda, čija je cena poslednjih meseci skočila na čak 2.000 dinara po kilogramu, jer su sve ranije zalihe izvezene, a proizvodnja poslednjih godina zaredom ispod proseka. To je posledica, ne samo ove već i nekoliko godina unazad.
Dobru cenu u uslovima Srbije uglavnom prati neka nedaća ili nestašica. Sa pčelarima se ove godine desilo i jedno i drugo. Loše vremenske prilike prelile su situaciju iz minule godine, kada takođe nisu cvetale ruže, ali ovu bi svi da što pre prevedu u istoriju
,,Već nekoliko godina imamo manje meda nego uobičajeno. Prošle godine je bila loša sezona bagremovog meda u celom regionu. Zbog toga je cena meda znatno skočila, što je tada motivisalo pčelare da prodaju svoje zalihe po visokoj ceni, odnosno izvezli smo više nego inače i u ovu sezonu ušli bez zaliha.,, kaže Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije
Ni godina u vremenskim prilikama, nije bila naklonjena pčelarstvu. Imali smo veliko izmrzavanje bagrema u proleće, kišno vreme, hladne noći tokom njegovog cvetanja, pašnjaci suled suše takođe nisu medili….spisak dug, problem čini se dugoročniji.
,,Ovogodišnji prinosi meda su i upola manji, i ovaj med se već izvozi, pa zbog toga ne možemo da kažemo da su nam to zalihe. Zato cena na tržištu skače i ide i do 2.000 dinara po tegli od jednog kilograma, dok je otkupna cena dostigla 7,1 evro.
Upravo nestašica meda otvara neka nova pitanja i stare probleme. Ovakvi situaciju ,, manje količine i veće cene ,, uglavnom koriste falsifikatori kako bi plasirali lažni med kupcima.
,, Prema poslednjim procenama, na tržištu imamo oko 40 odsto falsifikovanog meda, što znači da je u svakoj trećoj tegli lažni med, pa i češće. U odnosu na 2015. godinu, kada je na tržištu čak 95 odsto meda bilo falsifikat, je manje ali povećanje inspekcijskih nadzora, smo upotpunili I prijavom građana, koji imaju eventualne sumnje,, ističe Živadinović
Dobra vest za sve pčelare da je jedan falsifikator uhapšen, ali da ovo nikako ne bi smelo da bude jedino hapšenje.
,,Veliki broj postupaka je u toku, radi se o velikom broju prekršaja, ali i velikoj utaji poreza. Prodajom onoga što navodno zovete med, a u stvari to nije plaćate manji PDV – 10 odsto umesto standardnih 20 odsto. Uhapšeni falsifikator je prodajom lažnog meda utajio porez za oko 500.000 evra. Moramo da imamo strože propise i sankcije, poput dve godine zabrane rada i zabrane otvaranja sličnih firmi na svoje ime ili ime nekog člana porodice, kao što je to na primer u Holandiji – upozorava predsednik SPOS-a
Ukoliko želimo da suzbijemo falsifikatore, mora se promeniti i kaznena politika, jer kazne za falsifikatore hrane u Srbiji nisu destimulišuće. Upravo velike kazne su dovele do toga da je na tržištu EU, tek 10 odsto meda lažno.Najveći falsifikatori ali ujedno i proizvođači sun a području Kine. Taj med vrlo lako je dolazio na polise svih evropskih država do prošle godine kada su drastično pooštrene kontrole ove robe sa Dalekog istoka. Neke evropske zemlje su čak i zabranile uvoz ove važne nairnice kineskog porekla.
Svakao da leka ima, mada je u našem slučaju taj process uvek znatno duži. Najveću štetu trpe potrošači koji shodno svom džepu koriste med kao lek. U ovakvim situacijama to veliko pitanje sa neizvesnim odgovorom. S.C.