Na manifestaciji „Žetveni dan“, koju je organizovao Zadružni savez Vojvodine, okupili su se brojni ratari, zadrugari, stručnjaci i predstavnici institucija, kako bi zajedno obeležili početak najvažnijih poljskih radova u godini.
Organizator Žetvenog dana po 18 put bio je Zadružni savez Vojvodine (ZSV), uz suorganizaciju Privredne komore Vojvodine (PKV) i Kompanije KITE DOO. Događaju su prisustvovali i predstavnici državnih organa, među kojima i Milica Janković, specijalna savetnica ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, gospodin Imre Kiš, generalni direktor i mr Đorđe Mišković izvršni direktor KITE DOO… Domaćini Žetvenog dana, OZZ “Nadalj”, na čelu sa Jelenom Gogoć, direktorkom ove zadruga, obezbedili su odlične uslove za održavanje manifestacije.

– Svake godine na Žetvenom danu razmatra se kalkulacija ZSV o troškovima proizvodnje i ceni koštanja pšenice aktuelnog roda. Ukupni troškovi ovogodišnje proizvodnje pšenice procenjeni su na 152.235,60 din/ha, a cena koštanja za prosečan prinos pšenice od 6t/kg na iznos od 26,04 din/ha, što je visoka cena, uprkos prilično dobrim prinosima, i očekivanju iznad prosečnih prinosa na parcelama sa primenom svih agrotehničkih mera. Činjenice koje brinu su troškovi proizvodnje koji poslednjih godina stalno rastu i trenda koji se, nažalost, neće zaustaviti – izjavila je mr Jelena Nestorov, predsednica ZSV, na otvaranju ovog događaja.
Žetveni dan za poljoprivrednike i zadruge predstavlja svečan ali i centralni događaj nakon kojeg poljopirvrednici ubiru prve plodove svoga rada:
– Poljoprivrednici se na ovom događaju uvek nalaze između brige i nade, i pitanjima: Kako će podmiriti troškove proizvodnje i da li će nešto zaraditi od svoje pšenice, a nakon prethodne strepnje vezane za kvalitet proizvoda i visinu prinosa.

Mr Nestorov optimistično je komentarisala prinose i kvalitet pšenice kod svih koji su u nju uložili sve što je bilo potrebno, kao i brigu oko cene, imajući u vidu da je tržišna cena stare pšenice, a isto tako i prvih ugovora zaključenih za ovogodišnju pšenicu, daleko ispod cene od 26 din/kg, te da je očigledno da se ni u periodu žetve, a ni neposredno nakon nje, neće formirati na način koji pokriva troškove proizvodnje:
– U ovim uslovima proizvođačima je potrebna pomoć. Ova tema je razmatrana na UO ZSV i zaključak je da je trenutno u centru žetva pšenice, ali i berba svakog drugog proizvoda, kada dođe na red. Zaključak je da proizvođač ne sme da proda svoj proizvod ispod troškova proizvodnje, što se dešavalo u toku prethodnih godine. Zbog toga, ZSV će preko UO da da strateški predlog državi, da se ove godine uvede zaštitna, garantovana cena koja ne sme biti niža od troškova proizvodnje za prosečan prinos za pšenicu, ali i za druge strateške proizvode.

U ime Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prisutnima se obratila posebna savetnica ministra Milica Janković, koja je poručila da Srbija u žetvu pšenice ulazi sa stabilnim proizvodnim osnovama i snažnim mehanizmima podrške poljoprivrednicima.
– Očekujemo rod veći od 3 miliona tona, što je rezultat povećanja površina pod pšenicom, dobrih agrotehničkih mera i blagovremene pripreme proizvođača. Uz prelazne zalihe od oko milion tona i domaće potrebe od 1,5 miliona tona, imaćemo i dovoljno količina za izvoz, što je važno za naš agrarni bilans – istakla je Janković.
Ministarstvo je, kako je podsetila, već isplatilo 18.000 dinara direktne podrške po hektaru, dok je u toku Javni poziv kojim se obezbeđuje dodatno 17.000 dinara podsticaja za upotrebu sertifikovanog semena. Pored toga, obezbeđena je fiksna cena dizela od 179 dinara po litru, kao i refakcija akcize u iznosu od 50 dinara po litru goriva, do 100 litara po hektaru.
– U saradnji sa Republičkom direkcijom za robne rezerve, Ministarstvo priprema i otkup pšenice po ceni od 23 dinara po kilogramu plus PDV, kako bi se dodatno osnažila tržišna pozicija domaćih ratara – naglasila je Janković.
Manifestacija „Žetveni dan“ je poslužila kao prilika za razmenu iskustava iz prakse i otvoreni razgovor o izazovima i potencijalima žetve u 2025. godini. Istaknuto je da će resorno ministarstvo nastaviti da bude pouzdan partner svim poljoprivrednicima, posebno u vreme žetve kada je svaki dan – važan.A/P foto Mihailo Berček, MPŠV