U skladu sa obavezama prijavljivanja zaraznih bolesti Svetskoj organizaciji za zdravlje životinja (WOAH), Savezna Republika Nemačka je 10. januara 2025. godine obavestila o prisustvu zarazne bolesti slinavka i šap na svom području, u oblasti Brandenburg, zapadno od Berlina. Bolest je potvrđena u populaciji vodenih bivola, od kojih su tri životinje uginule.
Slinavka i šap je virusna i veoma zarazna bolest koja pogađa papkare (goveda, svinje, ovce, koze i druge), uz retke slučajeve na drugim vrstama životinja i ljudima. Zaraza ove bolesti prouzrokuje značajne ekonomske štete, zbog čega se nalazi na listi najopasnijih bolesti Svetske organizacije za zdravlje životinja.
Što se tiče Republike Srbije, ne postoji nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj ove bolesti na našoj teritoriji.
Poslednji slučaj slinavke i šapa u Srbiji zabeležen je 1996. godine na teritoriji Kosova i Metohije.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za veterinu aktivno prati situaciju u drugim zemljama i preduzima preventivne mere kako bi se sprečilo unošenje i širenje bolesti na teritoriji Srbije.
Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je 15. januara 2025. godine održala sastanak sa stručnim timovima i nadležnim institucijama koje će raditi na prevenciji i održavanju visokog nivoa obazrivosti i spremnosti za brzu reakciju u slučaju postavljanja sumnje na ovu bolest u našoj zemlji.
Dodatno, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović doneo je Naredbu o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja zarazne bolesti slinavka i šap – Foot and mouth disease u Republiku Srbiju, koja je objavljena u Službenom glasniku Republike Srbije dana 21. januara 2025. godine, a stupila na snagu danas. Naredbom se, radi sprečavanja unošenja ove zarazne bolesti, zabranjuje uvoz i provoz pošiljaka poreklom iz zemalja u kojima postoji sumnja ili je potvrđena ova bolest, i to: živih domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, mesa i proizvoda od mesa, mleka i proizvoda od mleka, ostalih proizvoda životinjskog porekla za ishranu ljudi, duboko zamrznutog semena i embriona, kože, sporednih proizvoda životinjskog porekla, biološkog materijala kao i prevoznih sredstava za prevoz i provoz živih životinja. Ove mere zabrane uvoza i provoza pošiljaka mogu se proširiti, smanjiti ili ukinuti, zavisno od analize rizika i praćenjem kretanja bolesti.
Ministarstvo poljoprivrede apeluje na sve zainteresovane strane da prate uputstva nadležnih organa i da se strogo pridržavaju propisanih mera radi zaštite zdravlja životinja i sprečavanja unošenja bolesti u našu zemlju.
Slinavka i šap je zoonoza, zarazna bolest životinja i ljudi. Od nje obolevaju goveda, ovce, svinje i koze – papkari. Raširena je po svetu, a kod nas se javila 1996. godine na Kosovu i Metohiji – u Gnjilanu i okolini – kada je bila angažovana i Republička veterinarska inspekcija. Uzročnik bolesti je virus, koji se javlja u sedam tipova s varijantama. Otporan je i u spoljnoj sredini ostaje aktivan duže vreme. U smrznutom mesu može da živi i više meseci. Dezinfekcionim preparatima i natrijum-hidroksidom može se brzo uništiti.
Bolest se, prenosi direktnim dodirom u staji, na pašnjaku, otkupnom mestu, pa i na sajmovima stoke. Najvažniji izvori zaraze su bolesne životinje u akutnom stadijumu bolesti. Virus se izlučuje pucanjem mehurića iz usta, slinom, zatim mlekom, mokraćom, balegom, preko zaražene hrane i vode, priborom se prenosi na zdrave životinje, a tu je i čovek koji je sa životinjama u kontaktu. Bolest mogu preneti i psi lutalice, mačke i živina, pa i ptice, iako nisu prijemčive za bolest. Obolele životinje mogu mesecima izlučivati virus i zato ova bolest spada u eksplozivne zaraze. Virus se od zaraženih papkara unosi kroz usta, hranom i vodom, prenoseći se tako na zdrave životinje i brzo se širi.
Južnokorejsko ministarstvo poljoprivrede zabranilo je uvoz svinjskog mesa iz Nemačke nakon nedavne epidemije virusa slinavke i šapa u krdu bizona u istočnoj nemačkoj državi Brandenburg. Osim zabrane, na svim nemačkim proizvodima od svinjskog mesa koji se isporučuju u Južnu Koreju od 27. decembra biće sprovedeni testovi na virus FMD, navodi se u saopštenju ministarstva. Približno 360 tona nemačkog svinjskog mesa trenutno je podvrgnuto testiranju.
Prema podacima Savezne kancelarije za poljoprivredu i hranu, Nemačka je prošle godine izvezla ukupno oko 2,3 miliona tona svinjskog mesa. Najveći deo izvoza ide u evropske zemlje. Italija je najveći kupac svinjskog mesa, ispred Poljske i Holandije.
I Velika Britanija zabranila je uvoz nemačkog mesa i mlečnih proizvoda kako bi sprečila širenje slinavke i šapa u Veliku Britaniju pošto je slučaj bolesti potvrđen prošlog petka na periferiji Berlina.Pored zabrane uvoza nemačke svinjetine, jagnjetine, govedine i mlečnih proizvoda, kao i šunke, slanine, salame i sira, mera zabranjuje uvoz živih goveda, ovaca i svinja i drugih životinja koje su osetljive na slinavku i šap.
Nemačka je treći po veličini izvoznik svinjskog mesa u Veliku Britaniju i ima 18 odsto tržišnog udela, dok je takođe drugi najveći izvoznik mlečnih proizvoda u UK, uključujući sir, jogurt i maslac. S.C.