Popis stanovništva Srbije 2022. godine, biće sproveden od 1. do 31. oktobra tekuće godine. U Kraljevu je juče održana obuka za instruktore popisivača, dok je prijavljivanje za popisivače na terenu u toku i traje do 5. avgusta.
U toku je javni poziv za popisivace koji traje do 05.avgusta do 20h. Nakon rangiranja a potom I testiranja kandidata za obuku ce biti potrebno 299 kandidata a na terenu od 01.-31.oktobra ce biti angazovano 249 popisivaca.
“Dakle i dalje se popis sprovodi na tradicionalan nacin, izlaskom popisivaca na teren od vrata do vrata gde ce podatke prikupljati na osnovu izjave lica ali ovoga puta odgovore nece unositi u papirne upitnike vec u elektronske, kroz aplikaciju na laptopovima koje ce dobiti za rad u popisu. U samu aplikaciju su ugradjena pravila logicke kontrole tako da ne moze da se desi da popisivac greskom postavlja pitanja za dete ,zbog njegovih godina, o ekonomskoj aktivnosti I ta pitanja aplikacija jednostavno preskace cime se rad popisivaca znatno ubrzava”. kaže Jasmina Savić, načelnik Odeljenja statistike u Kraljevu Republičkog zavoda za statistiku.
Nakon zavrsenog testiranja, broj kandidata za gradske instruktore koji je pozvan na obuku koja je juce pocela I odrzava se u Sali 2 GU je 43 a broj gradskih instruktora koji ce biti angazovan u Popisu je 36.
Svi kandidati koji budu pozvani na obuku dužni su da početkom septembra, u zavisnosti od rasporeda, prisustvuju petodnevnoj instruktaži. Na kraju instruktaže kandidati rade finalni test i na osnovu broja bodova formira se konačna lista izabranih popisivača i oni se raspoređuju tako što im se dodeljuje teritorija na kojoj će popisivati. Svaki popisivač je u proseku zadužen za tri popisna kruga.
,,Kada su instruktori popisivača u pitanju, a koji se trenutno nalaze na obuci, potrebno je da se dobro upoznaju sa svim uputstvima za rad, kako bi bili pripremljeni za obuke koje će oni držati kandidatima za popisivače, a njihova glavna uloga jeste monitoring rada popisivača, Kada je broj popisivača na terenu u pitanju, a za koje su prijave u toku, biće angažovano 249 lica.,, ističe Savić
Tokom terenske realizacije popisa od 1. do 31. oktobra popisivači su dužni da na podučju popisnih krugova za koje su zaduženi, idući od vrata do vrata, prikupe podatke o svim jedinicama popisa (licima, domaćinstvima i stanovima), u skladu sa propisanom metodologijom i procedurama.
,,Istovetno prethodnim popisima, popisivači će ići od vrata do vrata ali će, za razliku od ranijih ciklusa, informacije unositi elektronski – u laptopove, što će ubrzati proces prikupljanja i evidentiranja podataka, ali i pospešiti zaštitu ličnih podataka budući da će oni, kako je objašnjeno, odmah biti kriptovani. Inače, pomenuta aplikacija je specijalno razvijena upravo za ovu namenu.
Za popisivače na terenu se mogu prijaviti, pored nezaposlenih lica, zaposleni, penzioneri i studenti. Kandidat za popisivača treba da ispunjava opšte i posebne uslove, a to su:
,,Da bude državljanin Republike Srbije, da u trenutku podnošenja prijave bude punoletan,da ima najmanje završenu trogodišnju školu,da ima prijavljeno prebivalište/boravište na teritoriji RS,-da lice nije kažnjavano odnosno da protiv njega nije pokrenuta istraga niti da se vodi krivični postupak.Kada je reč o posebnim uslovima oni se odnose na posedovanje osnovnog informatičkog znanja,jer će se ove godine prvi put popis vršiti elektronskim putem, odnosno popisivač će na licu mesta elektronski unositi podatke, što će imati za cilj brže dobijanje krajnjih rezultata popisa.,, dodaje načelnica
Kandidati za popisivače na terenu takođe će proći petodnevnu obuku, na kojoj će im na vrlo jednostavan način biti objašnjeno kako da koriste potrebnu aplikaciju za popis stanovništva. Ono što je neophodno i kao jedan od uslova kandidatima jeste i to da imaju pristup internetu, ne tokom terenskog rada (kada će raditi u oflajn modu), već nakon povratka sa terena, kako bi na kraju svakog radnog dana imali mogućnost da pošalju potrebne podatke.
Tokom angažovanja popisivač stanovništva na terenu mogu dobiti u proseku 60.000 dinara, ovaj iznos može biti veći ili manji a zavisi od teritorije koju popisivač dobije kao i od broja jedinica popisa. Angažovanim popisivačima je plaćeno osiguranje, kao i realni putni troškovi ukoliko rade popis van mesta stanovanja, kao i 1.500 dinara za korišćenje mobilnog telefona i interneta.
Šta sadrži predmet popisa
U Popisu se prikupljaju sledeći podaci o licima: ime, prezime, pol, starost, mesto stanovanja, podaci o migratornim, etnokulturalnim, obrazovnim i ekonomskim karakteristikama, bračnom statusu i fertilitetu, načinu putovanja na posao/u školu i funkcionalnoj i socijalnoj integrisanosti.
Podaci o domaćinstvima: ukupan broj članova domaćinstva, srodnički i porodični sastav, osnov po kome domaćinstvo koristi stan u kojem se popisuje i da li se članovi domaćinstva bave sopstvenom poljoprivrednom proizvodnjom.
Podaci o stanovima: adresa, vrsta stambenog prostora, korišćenje stana, oblik svojine, površina stana, broj soba, opremljenost instalacijama i pomoćnim prostorijama, vrsta energenta koji se koristi za grejanje, sprat na kojem se stan nalazi, kao i podaci o osnovnim karakteristikama zgrade u kojoj se stan nalazi.
Inače, ovoga puta će doći i do određenih promena u pitanjima. Tako će prvi put biti postavljeno pitanje muškarcima koliko imaju biološke dece, dok će građani koji su radili u inostranstvu, a vratili se u Srbiju, odgovarati na veći broj pitanja u poređenju sa 2011. godinom.
Nastavlja se trend depopulacije
Podsetimo, poslednji popis je organizovan 2011. godine, a prema podacima RZS od 1. jula 2022. godine, u Srbiji je u 2021. godini živelo 6.834.326 stanovnika, čija je prosečna starost bila 43,5 godina. Od toga 51,3 odsto čine žene, a 48,7 odsto muškarci. Isti podaci govore i da je u prošloj godini u Srbiji dnevno rađano 174 beba, a umiralo 374.
Poslednji popis stanovništva sproveden je 2011. Godina, a prema podacima broj stanovnika u Kraljevu u tom trenutku bio je 125.488.
Finansiranje
Shodno Zakonu o popisu stanovništva, sredstva za finansiranje poslova u vezi sa popisom se obezbeđuju u budžetu Republike Srbije, a RZS vrši prenos dela odobrenih sredstava na podračune za posebne namene popisnim komisijama za sprovođenje popisa. Takođe, RZS ovlašćuje jednog ili više članova popisne komisije za raspolaganje sredstvima na podračunu, koji su odgovorni za zakonito i namensko trošenje sredstava sa tog podračuna.
Popisne komisije vode evidenciju o utrošku sredstava i izveštaj o tome dostavljaju RZS-u na njegov zahtev, koji vrši kontrolu zakonitog i namenskog korišćenja sredstava, a neutrošena sredstva vraćaju se u budžet do isteka fiskalne godine. Finansijska sredstva za sprovođenje popisa godine zajednički su obezbedile Republika Srbija i Evropska unija. S.C.