Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović ugostio je u Ministarstvu ambasadora i šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Nj.E. Emanuela Žiofrea i njegove saradnike, sa kojima je razgovarao o procesu evropskih integracija Republike Srbije u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, bezbednosti hrane, veterinarske i fitosanitarne politike, kao i u oblasti ribarstva i akvakulture.
Na početku sastanka ministar Martinović ukazao je na nameru i strateški cilj Republike Srbije da ispuni sve kriterijume iz svih pregovaračkih poglavlja za članstvo u EU do kraja 2026. godine, što je lično istakao predsednik države Aleksandar Vučić.
Dodao je da Ministarstvo poljoprivrede, kao nadležna institucija za usklađivanje sa politikama i propisima Evropske unije u Poglavlju 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, Poglavlju 12 – Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika i Poglavlju 13 – Ribarstvo, u saradnji sa drugim nadležnim institucijama, aktivno radi na procesu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU u navedenim oblastima, te je ambasadoru Žiofreu predstavio dosadašnje rezultate i izrazio mu zahvalnost na pružanju stručne i tehničke pomoći u cilju ispunjenja uslova za otvaranje pregovora u Klasteru 5, u kom se nalaze pomenuta poglavlja.
Martinović je istakao i to da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede vredno radi na izradi nove Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja Republike Srbije, koja će, kao krovni dokument, definisati strateški okvir reformi i buduće ciljeve.
Osvrnuvši se na IPARD program, u okviru kog Evropska unija opredeljuje bespovratna sredstva Srbiji u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja, ministar je naglasio da je takva podrška izuzetno značajna za našu državu i domaće poljoprivredne proizvođače i prerađivače, te dodao da je raspisivanjem javnih poziva već započeto sprovođenje IPARD III programa. On je naglasio da se kontinuirano radilo na prevazilaženju određenih izazova koji su uočeni u sprovođenju IPARD II programa, posebno u pogledu administrativnih kapaciteta, te izrazio očekivanje da će u novom ciklusu podrške Evropske unije apsorpcija sredstava biti značajno veća i da će se još veći broj korisnika uključiti u IPARD III program.
Ministar se još jednom zahvalio ambasadoru Žiofreu i njegovim saradnicama na svoj dosadašnjoj pomoći koju je Evropska unija, u saradnji sa Delegacijom EU u Republici Srbiji, pružila, između ostalog, i kroz IPA i TAIEX projekte.
Ambasador Žiofre i njegovi saradnici podržali su aktivnosti Ministarstva o kojima je bilo reči na sastanku, pozdravljajući volju i rešenost Srbije da uskladi svoj pravni okvir sa pravnim tekovinima EU u pomenutim oblastima, kao i da unapredi sprovođenje IPARD programa. Ambasador je naglasio da Srbija može da računa na svu neophodnu pomoć i podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji u procesu usklađivanja propisa sa pravnim tekovinama EU i jačanju kapaciteta za implementaciju istih.
Današnjem sastanku ispred Delegacije EU, pored ambasadora Žiofrea, prisustvovali su i šef Odeljenja za saradnju Nikola Bertolini, kao i program menadžeri Nadja Kučukova i Andrej Papić, dok su ispred Ministarstva poljoprivrede prisutni bili pomoćnici ministra Anja Javor i dr Nenad Katanić, direktori Uprave za agrarna plaćanja, Uprave za zaštitu bilja i Uprave za veterinu Slobodan Nikolovski, Nebojša Milosavljević i Živko Matijević, direktor Republičke direkcije za vode Maja Grbić, načelnica Odeljenja za upravljanje IPARD programom Jasmina Miljković, kao i drugi predstavnici Uprave za agrarna plaćanja i predstavnici Sektora za međunarodnu saradnju i evropske integracije. U razgovoru je učestvovao i savetnik premijera Vlade Republike Srbije za poljoprivredu Danilo Golubović.