Usled velikih padavina koje su pogodile područje vrnjačke Opštine, proglašena je vanredna situacija. Tim povodom, 5. juna održana je Sednica Štaba za vanredne situacije na teritoriji Opštine Vrnjačka Banja, kojom je predsedavao komandant Štaba i predsednik Opštine Boban Đurović. Utvrđeni su uzroci nastanka poplava i doneti su ključni koraci koji će se sprovoditi u narednom periodu.
– Otprilike pre dve nedelje nakon prvih padavina koje su zadesile pojedine delove Vrnjačke Banje i napravile veliku štetu u delu Vraneša, Podunavaca i Gračaca, doneta je odluka o vanrednoj situaciji kako bi moglo da se reaguje urgentno i bez procedura koje su inače potrebne. Odreagovali smo brzo i uz podršku drugih institucija kako bi se sprečilo uništavanje i privatne imovine, ali i infrastrukture koja je pod ingerencijom Opštine Vrnjačka Banja. Usled novih padavina koje su zadesile teritoriju Opštine, ponovo smo morali da uvedemo vanrednu situaciju zato što je došlo do izlivanja velike količine vode koja je napravila štetu na privatnim objektima i posedima, infrastrukturi, dok su u nekim delovima bili ugroženi i životi naših građana. To je zahtevalo sednicu visokog ranga koja je podrazumevala da se donesu ključni koraci koji će se sprovoditi u narednih sedam dana nakon čega ćemo napraviti presek kako bi utvrdili šta je odrađeno, rekao je Boban Đurović.
U radu Sednice Štaba za vanredne situacije uključeni su bili svi ekvivalenti, Vatrogasno spasilačka jedinica, pripadnici Policijske stanice iz Vrnjačke Banje, pripadnici Vojske Srbije i Dobrovoljnog vatrogasnog društva, nosioci funkcije Javnih preduzeća i ustanova, kao i predstavnici Mesnih zajednica.
– Determinisane su tačke koje su bile problematične, ali i uzroci nastanka poplava zato što nije samo velika količina vode osnovni uzrok, već postoje i drugi kao što su zapušenost kanala, mali promer cevi, nekontrolisani uticaj ljudstva na određene zone gde je nekada tekla voda, a postoje i slivovi koji su problematični i usled bujičnih poplava teško da može nešto da se uradi, kao što je potok u Jelošnici. Stanovništvo koje je pretrpelo štetu u poplavama moći će da podnese Zahtev za prijavu, odnosno procenu štete. Komisija koja je sastavljena za procenu štete obići će oštećene terene i evidentirati objekte u kojima je prodirala voda radi izvršenja dezinfekcije objekata u cilju zaštite zdravlja ljudi. Veoma je bitno što će se na osnovu utvrđenih uzroka izvršiti trajna sanacija koja će zahtevati takvo izvođenje radova da do oštećenja tokom poplava više ne dođe. Potrebna je saradnja i podrška meštana kako bi se sve što je uništeno moglo vratiti u prvobitno stanje, imajući u vidu da postoje područja gde se često dešavaju poplave usled padavina zbog neraščišćenih međuljudskih odnosa. Iz tog razloga uvedeni su koordinatori i određeni izvođači radova koji će biti zaduženi za Mesne zajednice, a predstavnici Mesnih zajednica biće aktivno uključeni zato što oni najbolje poznaju prilike na terenu i samim tim međuljudske odnose koji su u ovom trenutku jako bitni. Verujem da ćemo ovom akcijom rešiti veliki deo problema koji su bili učestali, a ukoliko dođe do ovakvih padavina u budućnosti, i sličnih izlivanja vode znaćemo da taj ostatak uzroka koji u ovom trenutku nismo determinisali moći ćemo da otklonimo, istakao je Đurović.
Prema Đurovićevim rečima, JP „Belimarkovac“ imalo je preko 20 intervencija sa ciljem otpušavanja i čišćenja slivnih šahti, jer velike količine vode nanose rizlu, pesak i sve ostale primese koji uđu u kanale za odvod atmosferskih voda. Angažovano je par firmi sa mehanizacijom koje su na listi izvršioca od strane Štaba čime će radovi biti izvršavani u isto vreme na nekoliko lokacija sa ciljem da se što brže srede, saniraju i otklone uzročnici poplava zbog budućih padavina. S.C.