U nedelju, 13. aprila 2025. godine sa početkom u 12 časova, u Domu kulture u Ušću biće održan zbor građana zbog planirane izgradnje „male“ hidroelektrane Studenica S4 – Gradina, koja preti da trajno izmeni tok i prirodni karakter reke Studenice, jedne od najvrednijih reka Srbije, prepoznate i na nacionalnom i na međunarodnom nivou po svojoj ekološkoj i kulturno-istorijskoj važnosti, navode u saopštenju organizatori.
Građani su se na ovaj korak odlučili nakon što su iscrpeli sve institucionalne mehanizme zaštite reke, uključujući obraćanja nadležnim institucijama, podnošenje prigovora i peticija. U borbi za očuvanje Studenice, više od 200 naučnika i stručnjaka iz oblasti biologije, ekologije, geologije i zaštite prirode pružilo je podršku zahtevima građana da se obustavi ovaj projekat i da se poštuju principi održivog razvoja“, kažu iz Udruženja građana

,,Poštovani građani Mesne zajednice Ušće, STUDENICA NAM JE PONOVO NAPADNUTA!I pored čvrstog obećanja najviših držanih funkcionera Srbije projekat izgradnje mhe na reci Studenici se bliži kraju.Iscrpeli smo skoro sve vidove institucione borbe, sve naše primedbe su odbačene. Korupcija i Studenicu ubija! Pojedinci su jači od države!Našu borbu je podržalo preko 200 naučnika Srbije kao i mnoge ekološke organizacije naše zemlje. Zato vas pozivam na veliki Narodni zbor za spas reke Studenice koji će se održati u nedelju 13. aprila 2025. godine u 12 časova u centru Ušća.Takođe pozivamo i sve ljubitelje prirode i naših reka iz cele Srbije da nam kao gosti pridruže i pomognu u našoj pravednoj borbi.Jer, Studenica nije samo naša reka. Ona pripada svakom stanovniku Srbije, Evrope i celog sveta.Zato, vidimo se 13. aprila da svojom brojnošću i jasnim stavom protiv mhe na Studenici pošaljemo jasnu poruku našoj državi da poštuje svoje zakone i trajno sačuva Svetu srpsku reku Studenicu i ceo njen sliv. I mirno smo spavali tri godine. Ali, ova vest nas je iznenadila, vrlo neprijatno. Šokirani smo da je to dosta odmaklo. Našli smo i dokumenta četiri meseca posle njegovog obraćanja. Znači, aktivnosti na projektnoj dokumentaciji su postojale“, kaže Goran Nikolić iz Inicijative „Spasimo Studenicu“.
Zbor organizuje građanska inicijativa „Spasimo Studenicu“, uz podršku inicijativa „Pravo na vodu“ i „Sačuvajmo planinske reke Kraljeva“, sa ciljem da informiše javnost o razmerama potencijalne štete i da pozove na zajedničko delovanje u zaštiti ovog dragocenog prirodnog dobra. Početak zbora je zakazan za 12 časova, a okupljanje i diskusija će se održati u Domu kulture u Ušću.
Nedavno smo objavili da je naučna zaednica je ocenila da bi pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i na sveukupne ekosisteme koji uključuju i veliki broj retkih, reliktnih, zaštićenih, strogo zaštićenih i endemičnih vrsta biljaka i životinja i čineći ovo područje jedinstvenim refugijumom flore i faune od svetskog značaja.

,,Još jedan koruptivni projekat preti da zarobi slobodnu reku zbog energetski, ekološki i ekonomski neopravdane struje, čija povlašćena cena treba da donese profit isključivo investitorima i vlasnicima ovih postrojenja, a čija će proizvodnja uništiti bogati i osetljivi ekosistem dragocenog i moćnog vodotoka našeg sliva i promeniti vodni režim i mikroklomu ovih predela izuzetnih odlika.Biće dovedena u pitanje bezbednost ljudi i kuća nizvodno od planirane brane. Kolateralna, ali ne zanemarljiva šteta će biti napravljena kajakašima kojima biti onemogućena vožnja kajakom i trening, a zbog posledice sniženog vodostaja i obima reke biće uskraćena uobičajena, ali ogromna, neprocenjiva radost deci koja pored Studenice provode bezbrižne dane letnjeg raspusta.,, kaže Bojana Minović iz građanske inicijative “Sačuvajmo planinske reke Kraljeva”
Organizatori skreću pažnju na to da bi brana visoka 30 metara stvorila bi veštačko jezero dužine skoro 1,5 kilometar, „čime bi bila ugrožena priroda, pijaća voda i biodiverzitet ovog područja“. Kako se naglašava, reka Studenica je već opterećena – ovo bi bila sedma mini-hidroelektrana na njenom slivu. Od izgradnje koristi imaju isključivo privatni investitori, dok lokalna zajednica snosi posledice. Građani se bore da zaštite pravo na zdravu životnu sredinu, vodu i budućnost svoje dece.
Da podsetimo
Zbog početka radova na reci Studenici pet kilometara uzvodno od Ušća kod Kraljeva, meštani ove rudarske Varošice organizovali su prvi veliki protestni zbor 28. Avgusta 2021. godine su pod sloganom “Spasimo Studenicu”. I tada su tražili da se radovi na mini-hidroelektrani zaustave i da nadležni proglase ceo tek te planinske reke za zaštićeno područje kako bi je sačuvali za buduća pokolenja. Inače osamdesetih godina prošlog veka, odustalo od gradnje mini-hidroelektrana na Studenici jer je iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture stiglo upozorenje da će povećana vlaga negativno uticati na stanje srednjovekovnih ikona neprocenjive vrednosti u manastiru Studenica. Meštani I ekolozi su I tada bili uverenja baš kao I danas da će biti uništen eko sistem u kome pliva rečna pastrmka. Dovodi se u pitanje da li će Ušćani imati pijaću vodu jer se sada njome snabdevaju upravo iz Studenice .Da ne pominjemo da se veliki deo toka Studenice nalazi u Rezervatu biosfere Golija-Studenica koji je proglasio Unesko.S.C.
Evo video zapisa sa tog skupa