Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede održalo je danas okrugli sto u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o semenu i sadnom materijalu poljoprivrednog i ukrasnog bilja. Na okruglom stolu učestvovali su državni sekretari Livija Pavićević i Danijela Mirjanić, pomoćnik ministra poljoprivrede za pravne i normativne poslove Milica Neđić, kao i direktor Uprave za zaštitu bilja Nebojša Milosavljević.
Obrazlažući Nacrt zakona, državni sekretar Livija Pavićević istakla je da će njegovo donošenje doprineti ispunjavanju Merila 1 za otvaranje pregovora u Poglavlju 12 – Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika, kao i ispunjavanju uslova za otvaranje Klastera 5 – Resursi, poljoprivreda i kohezija. Ona je naglasila da je Nacrt zakona poslat na mišljenje Evropskoj komisiji, a u odgovoru koji je dostavljen u novembru 2023. godine navedeno je da Nacrt zakona ispunjava uslove u pogledu Merila 1, čime su se stekli uslovi da se sa ovim zakonom krene u dalji postupak u cilju njegovog usvajanja.
Podsetivši prisutne na to da oblast semena i sadnog materijala trenutno definišu tri zakona, Pavićević je objasnila da je novim zakonom ova oblast objedinjenja, te da su preciznije definisani poslovi i aktivnosti u vezi sa semenom i sadnim materijalom, što je samo deo razloga za njegovo donošenje.
„Još jedna od prednosti novog zakona je to što je njime uvedeno jedinstveno vođenje registra za seme i sadni materijal i preciznije definisan upis subjekta, a kategorije semena i sadnog materijala biće u potpunosti usklađene sa marketing direktivama EU. Takođe, uvodi se i reguliše sertifikacija semena i sadnog materijala kao zaokružen i maksimalno iskontrolisan proces i istim se bliže i bolje definiše proizvodnja, kontrola proizvodnje, dorada, kvalitet, pakovanje, obeležavanje, stavljanje na tržište, postkontrolno ispitivanje i uvoz određenih grupa i vrsta semena i sadnog materijala poljoprivrednog i ukrasnog bilja, kao i druga pitanja od značaja za oblast semena i sadnog materijala poljoprivrednog i ukrasnog bilja, kao jedan od najvažnijih inputa u poljoprivrednoj proizvodnji“, navela je državni sekretar.
Direktor Uprave za zaštitu bilja Nebojša Milosavljević rekao je da je želja i nastojanje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da se domaćim poljoprivrednim proizvođačima obezbedi što kvalitetnije seme i sadni materijal i omogući što lakši pristup tržištu Evropske unije. Dodao je i to da su pomenuta tri zakona koja trenutno definišu ovu oblast u velikom procentu usaglašeni sa propisima Evropske unije, ali su pojedine odredbe zastarele, pre svega zbog toga što su donete pre mnogo godina, a u međuvremenu su razvijene nove tehnologije, dok je međunarodno tržište uređeno novim propisima.
Ukazavši na veliki značaj oblasti semena i sadnog materijala, Milosavljević je naveo da se na izradi Nacrta zakona radi već više od dve godine, te izrazio zahvalnost svima koji su u tom procesu učestvovali.
Na današnjem okruglom stolu na pitanja sugestije i primedbe oko 30 prisutnih poljoprivrednika i predstavnika poljoprivrednih udruženja odgovarao je i Vlade Đoković, rukovodilac Grupe za seme i sadni materijal, kao i drugi predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Podsećamo na to da javna rasprava o o Nacrtu zakona o semenu i sadnom materijalu poljoprivrednog i ukrasnog bilja traje do 19. novembra 2024. godine i pozivamo vas da do tog datuma dostavite svoje primedbe, predloge i sugestije na adresu: seme@minpolj.gov.rs ili pisanim putem na adresu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Nemanjina 22-26, 11000 Beograd. Autor foto: MPŠV