Zaključak o stvaranju ambijenta za sigurniju proizvodnju i skladištenje jagodičastog i bobičastog voća usvojen je danas na 13. sednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.Na ovoj sednici raspravljalo se o problemima u voćarstvu i o mogućnosti rešavanja problema u proizvodnji jagodičastog i bobičastog voća na zahteve i predloge udruženja malinara, saopšteno je iz Narodne skupštine.
Odbor je, na predlog predsednika Odbora Marijana Rističevića, odlučio da se obavi zajednički pretres o obe tačke dnevnog reda sednice, kao i da u raspravi vreme za predstavnike poljoprivrednih udruženja iznosi 10 minuta, a za predlagača zaključka 20 minuta.
Nakon duže rasprave, članovi Odbora usvojili su Zaključak o stvaranju ambijenta za sigurniju proizvodnju i skladištenje jagodičastog i bobičastog voća koji se sastoji od tri tačke.
Tačka broj jedan ovog Zaključka kaže da Odbor preporučuje da iz budžeta za poljoprivredu za sezonaske tržišne intervencije treba izdvojiti sredstva kojima bi se podržala proizvodnja i skladištenje voća kada dođe do poremećaja na tržištu i preniskih cena, čime bi se očuvala dohodovana sigurnost gazdinstava.
Takođe, tačka dva ovog Zakljačka kaže da treba obezbediti rashladne kapacitete koji bi se pretvorili u neku vrstu javnih skladištara, gde bi proizvođači koji nisu zadovoljni cenom u sezoni otkupa mogli skladištiti voće i čuvati do boljih tržišnih uslova, a pri tome država i proizvođači da podele troškove čuvanja solidarno.
Poslednja tačka ovog Zaključka kaže da treba obezbediti sredstva za subvencionisanje povoljnih kredita u proizvodnji voća. Rističević je rekao da će Odbor ovaj zaključak doneti na prvoj narednoj sednici u neizmenjenom tekstu i da se ova sednica održala na zahtev Udruženja voćara “Naše voće Srbija”.
Predloge za rešavanje problema u malinarstvu dali su predstavnici Udruženja proizvođača jagodičastog voća “Zlatni breg”, Udruženja voćara “Naše voće Srbija”, Udruženja “Vilamet”, Saveza “Srpska malina”, kao i predstavnici zadruge iz sela Velika Reka, Mali Zvornik i proizvođač iz sela Skadar kod Osečine.
Proizvođači su, kao mere predložili izdvajanje pet odsto poljoprivrednog budžeta za interventne mere, pretvaranje rashladnih kapaciteta u javna skladišta, gde bi proizvođači skladištili malinu do postizanja zadovoljavajuće otkupne cene, uspostavljanje berze voća sa logističkim centrom, omogućavanje adekvatnog kreditiranja za proizvodnju maline, uvođenje sezonskih interventnih mera, posebno u ruralnim delovima Srbije, ponovo otvaranje zadružnih hladnjača i drugo.
Državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede informisala Jelena Blagojević je članove Odbora informisala o rezultatima dosadašnjeg rada Radne grupe za unapređenje proizvodnje jagodičastog voća, a u čijem radu učestvuju proizvođači, otkupljivači, naučni radnici, predstavnici Republičkog zavoda za statitstiku, Privredne komore Srbije i drugih nadležnih ministarstava i institucija.
Navela je da Radna grupa akcenat u radu stavlja na stanje i probleme u malinarstvu, sa predlogom konkretnih mera za njihovo prevazilaženje. Sednici su osim Rističevića predsedavali i drugi članovi i zamenici članova Odbora među kojima su Slobodan Petrović, Dragan Jovanović, Milija Miletić, Dejan Bulatović, Dijana Radović, Žika Gojković, Jožef Tobiaš, Radoslav Milojičić i Miroslav Aleksić, kao i narodni poslanik Hadži Milorad Stošić, koji nije član Odbora.