SKLADIŠTENJE I ČUVANJE KROMPIRA

Mnoge proizvođače brine kako će se krompir sačuvati u skladištu, jer je jasno da će dormantnost (mirovanje klice) biti veoma kratka zbog delovanja visokih temperatura pri kraju vegetacionog perioda.Povlačenje sa tržišta preparata na bazi hlorprofama ostavilo je mogućnost samo velikim proizvođačima koji krompir čuvaju u savremenim skladištima sa regulisanom ventilacijom i hlađenjem da skladištenje rade kvaliteno u dužem priodu uz upotrebu preparata za zadimljavanje krompira.

Upotreba semenskog krompira iz lokalne proizvodnje semena, odnosno od sitnih krtola iz merkantilne proizvodnje biće prilično rizična, jer se može očekivati da će veći procenat krtola izgubiti klijavost. Zbog toga u period naklijavanja treba bar 2 puta proveriti kvalitet klijavosti i odbaciti krtole bez klice, sa tankom ili netipičnom klicom.

Za kontinuirano snabdevanje tržišta krompirom za konzumnu upotrebu i preradu, neophodno je kvalitetno skladištenje kako bi se početni kvalitet krtola zadržao tokom celog višemesečnog perioda čuvanja. Specijalno konstruisana savremena skladišta mogu obezbediti kvalitetno čuvanje 6-9 meseci.

Krompir se u toku zime može uspešno čuvati i u improvizovanim skladištima. Podrumi koji su većim delom ukopani u zemlju i dobro izolovani predstavljaju kvalitetna skladišta za krompir kod najvećeg broja malih i srednjih proizvođača. Termička izolacija skladišta treba da omogući stabilnost unutrašnjeg toplotnog režima nezavisno od spoljašnih temperatura, da spreči izmrzavanje krompira i pojavu kondenzacije.

Savremeno skladište treba da obezbedi najpovoljnije uslove u pogledu temperature, vlage I svežeg vazduha, da bi krtole sačuvale početni kvalitet uz minimalne gubitke u težini i kvalitetu. Režim čuvanja održava se kombinacijom ventiliranja, humidifikacije, rashlađivanja i upotrebom preparata za sprečavanje klijanja.

 mast. inž. Nenad Nešović, Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Kraljevo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *